Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Srbija je akcenat stavila na kvalitet, a ne samo na brzinu u reformi pravosuđa, izjavila je danas ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović uz napomenu da naša zemlja ni u određenim oblastima vladavine prava ni sada ne zaostaje za pojedinim članicama EU.

Joksimović je istakla da je Srbija jedina zemlja koja pregovara po striktnim metodološkim uslovima i da je na početku pregovaračkog procesa morala prvo da otvori poglavlja 23 i 24 , kao i poglavlje 35 koje se odnosi na normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

„Takođe, sva poglavlja koja je Srbija do sada otvorila, mogla su da budu otvorena samo ukoliko je prepoznat napredak naše zemlje u oblasti vladavina prava“, rekla je Joksimović na pitanje austrijskih novinara zašto Srbija nije odlučnija u reformi pravosuđa, a posle ceremonije primopredaje humanitarne pomoći Austrije Srbiji.

Joksimović je naglasila da je reforma pravosuđa zahtevan posao i da je Srbija već imala „epski“ neuspeli pokušaj reforme pravosuđa iz 2009.godine koji je, kako kaže, mnogo koštao Srbiju.

„Mi smo fokus stavili na kvalitet. Reforme u pravosuđu su temeljne i sveobuhvatne i zahtevaju vreme. Nisu jednostavne, ali su ozbiljne i duboke“, navela je ministar.

Dodala je da treba raditi još mnogo na reformi pravosuđa jer je to, istakla je, pre svega interes građana.

„Tu zaista nema dileme. Mi smo spremni da primimo određene kritike, ali i da se prepozna ono što je do sada urađeno“, navela je Joksimović.

Upitana kada će se Srbija opredeliti po kojoj će metodologiji voditi dalje pregovore sa EU, ministar je rekla da pitanje metodoligije nije obavezujuće u smislu da Srbija ili Crna Gora, kao zemlje koje su duboko u pristupnom procesu, treba odmah da se opredele, već da im je ostavljeno da procene.

Za Joksimović, kako kaže, nije sporna nova metodologija, ali je za Srbiju značajno da čuje kako će taj model biti primenjen i kako će se vrednovati dosadašnji rezultati.

„Ideja nove metodologije treba da bude da ubrza proces, a nadamo se da ćemo dobiti neku vrstu preciznosti. U svakom od klastera Srbija je već neka poglavlja otvorila, pa nas interesuje da li će to značiti da otvaramo ođednom sve klastere i time značajno ubrzamo proceš ili će to značiti nesto drugo“, navela je Joksimović.

Dodala je da Srbija želi da čuje razjašnjenje o tome i da će se posle toga izjasniti o metodologiji.

Pomoć EU vidljiva i značajna

Pomoć Evropske unije (EU) Srbiji u borbi sa koronavirusom bila je vidljiva i značajna, kao i pomoć Kine, Rusije, Norveške i brojnih drugih zemalja, izjavila Joksimović, uz ocenu da vreme pandemije nije za „geopolitičke igre uticaja“ već da se tada, kako kaže, pomoć prihvata, ali i šalje drugima.

Joksimović je na pitanje medija da li će Srbiji biti „jednako draga“ humanitarna pomoć koju je danas dobila od Austrije za ublažavanje posledica krize sa koronavirusom prokomentarisala kao „prevaziđeno“ uz ocenu da su svi tokom pandemije pokazali solidarnost.

Ministar je poručila da EU ostaje razvojni, strateški i stalni partner Srbije i dodala da pomoć EU nije „ad hoc“, već da je kontinuirana, kao i da Srbija ceni i pomoć koju su joj tokom krize slale i druge države.

„Mislim da je vidljivost EU i njene pomoći bila visoka, kao što je i pomoć drugih partnera bila značajna. Naši građani vrlo dobro znaju da su nam pomogli i EU, Kina, Rusija, Norveška i brojne druge zemlje“, rekla je Joksimović novinarima posle ceremonije primopredaje humanitarne pomoći Austrije Srbiji.

Podsetila je da je i Srbija pomagali država u regionu, ali i u EU.

„Lično sam u vreme pika pandemije, na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića, odletela za Rim da uručim pomoć Italiji kojom smo isporučili pet miliona maski i druge zaštitne opreme“, kazala je Joksimović.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare