EPA-EFE/CJ GUNTHER

Lud meč

Dominik Striker, 21-godišnji švajcarski teniser, izbacio je Stefanosa Cicipasa sa US Opena već u drugom kolu, pošto ga je savladao rezultatom 3:2, po setovima 7:5, 6:7, 6:7, 7:6, 6:3.

Cicipas je važio za jednog od favorita za strane žreba gde je i Novak Đoković, sa kojim je mogao da se sastane već u četvrtfinalu, ali to sada neće biti slučaj. Tako je srpskom teniseru sada dodatno olakšan put ka finalu, a potencijalno i 24. grend slem tituli u karijeri.

Striker je inače tek 128. na ATP listi, profesionalac je tek od 2020. godine, a s obzirom da je Švajacarac mnogi ga vide kao naslednika Rodžera Federera, iako je levoruk i igra dvoručni bekhend.

Striker je morao da pređe i kvalifikacije za US open, dobio je tri meča, a onda je u prvoj rundi savladao Alekseja Popirina, dok je Cicipas prethodno izbacio Miloša Raonića nakon četiri seta, ali je ovim porazom nastavio lošu formu ove sezone.

Meč je trajao čak četiri sata i 10 minuta, a Švajacarac je igrao sa mnogo samopouzdanja i nije se plašio da napadne sedmog tenisera sveta, kojeg čeka i pad na ATP listi.

U prvom setu nije bilo brejka sve do 11. gema, kada je Dominik iskotistio jedinu, ali ključnu brejk loptu u prvom delu igre. Nakon toga je iskoristio i prvu set loptu na svom servisu i tu se već videlo da će to biti dug dan za Grka.

U drugom delu igre razmenjen je po jedan brejk, Striker je prvi došao do mini-brejka u taj-brejku, ali je onda popustio i Cicipas je to iskoristio za izjednačenje – 7:2.

Treći set bio je skoro pa preslikan drugi, a Cicipas je u taj-brejku opet bio za dlaku bolji – 7:5.

To nije ugasilo nade mladog Švajcarca, koji je nastavio da se bori, te je stigao do brejka na startu četvrtog dela.

Međutim, Cicipas je iskoristio brejk loptu za 2:2, a Striker je opet popustio za 5:3. Imao je priliku Grk da vsojim servisom završi meč, ali nije uspeo, pošto je Švajcarac iskoristio treću brejk priliku u gemu za 5:4.

Brejkova nije bilo do 6:6, a onda je Striker nakon velike drame iskoristio drugu set loptu za novo izjednačenje – 8:6.

Peti seti rešen je u drugom gemu kada je Cicipas pretrpeo brejk, a Striker je do kraja meča suvereno držao svoj servis, te je u poslednjem gemu spasao i jedinu brejk loptu, a onda sa još dva vezana poena rešio meč.