Prvi čovek Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović podneo je 11 prijava protiv tužiteljke Bojane Savović iako nije podržavala nijednu političku opciju već tražila poštovanje Ustava i zakona.
Za 20 godina rada nije imala nijednu prijavu, a za nedelju dana dobila je 11. Pozivanje na zakone i slobodne i fer izbore Vučićev režim očigledno smatra rušenje njihovog reda u kome se zna ko ucenjuje a ko je ucenjivan, kao i mira u kome završavaju direktne pogodbe sa miljenicima vlasti ili nameštaju milionske iznose svojoj rodbini.
Stefanović je tužiteljku Savović prijavio zbog kršenja kodeksa zbog učešća u akcijama inicijative „ProGlas“. Interesantno je da bi zapravo Stefanović morao da odgovara zbog rušenja kodeksa – pritisak na tužiteljke, omogućavanje napredovanja po podobnosti…Međutim, u Visokom savetu tužilaštva će to pitanje teško doći na dnevni red Iako je iz dana u dan sve očiglednije. Tužilaštvo koje vode Dolovac i Stefanović učinilo je pravosuđe zavisnim od izvršne vlasti. Po svemu sudeći, ovaj dvojac želi da tako i ostane. Nema tu mesta za principe, poštovanje Ustava i zakona. Samo se javljaj na telefon kad treba i ignoriši sve ostalo.
Savović pita kako je moguće da čovek koji ne poznaje sva pravila i zakone o javnom tužilaštvu rukovodi ozbiljnim tužilaštvom. Čini se da upravo to što ih ne poznaje, a podoban je i ambiciozan, čini preporuku koja je zlatna karta za napredovanje pod Vučićem. Dignitet, hrabro postupanje tužilaca je sve što tužilački dvojac pokušava da uguši, podvodeći sve pod masku političke opredeljenosti, a zapravo skrivajući činjenicu da su tužiteljke poput Savovićeve nepodobne jer ne dele mišljenje vlasti.
To bi bila slika prva.
Slika druga, privođenje potpredsednika Narodnog pokreta Srbije Miloša Pavlovića zbog učešća u protestima pred Skupštinom grada. Navodno zaustavljen je zbog korišćenja telefona u toku vožnje, a priveden je posle informacije da je tražen zbog saslušanja povodom učešća na protestima. Interesantno je da sve dolazi uoči sednice Skupštine grada Beograda na kojoj bi trebalo da se konstituiše većina ili da se ide na ponavljanje izbora. Pavlović kaže da će ići na sednicu a posle se javiti policiji, mada se čini da se ova vlast ne bi libila ni da ga uhapsi na sednici, taman će biti jednog manje u opoziciji u odlučujućem danu kada bi mogla da se formira većina koja bi Šapića ostavila da vlada glavnim gradom.
Zastrašivanje je osnovna poluga Vučićevog režima bilo da je reč o građanima, novinarima, neistomišjlenicima ili političkimda protivnicima. Što bi se reklo na mrežama, „tako su u mogućnosti“. Oni tiraniju smatraju legitimnom jer su većina, a kako su do nje došli sasvim je drugo pitanje. Sada je to postalo prvo pitanje pa sad ovakvim incidentima ili najavama pokreta skreću pažnju sa katastrofalne kosovske politike i politike koja gura Srbiju sve dublje u izolaciju.
Treća slika počinje kiselim osmehom bivšeg predsednika beogradske opštine Palilula i izjavom : „Trudio sam se da sledim politiku predsednika Vučića“. U njoj su spojeni poziv za pomoć upućen Vučić, u jer je prvi čovek Palilule smatra da je bio „pravoverni“ naprednjak , čak je u disciplini bacanja u blato protivnika prednjačio jedno vreme, to je slepljeno uz opravdanje tipa „radio sam sve što i drugi“. Izjava Aleksandra Jovičića sublimira sve ono što „poštovaoci“ režima smatraju da je potrebno da bi korupcija prošla nekažnjeno. Moguće je njegovu izjavu čitati i kao svojevrsno iznenađenje tipa „kako samo ja da odgovaram a bio sam lojalan“. Još ako pripomogne stranački branilac siguran sam da će jedno od ovih čitanja Jovičića biti uzeto kao olakšavajuća okolnost.
Sve tri priče čine trilogiju koja bi se mogla zvati „Sumrak saga: Zlatno doba“. Kroz sve njih provlači se kao lajt motiv vladavina jednog čoveka od kojeg sve zavisi jer se za sve pita. Njegov najavljivani pokret zapravo je biro za učlanjenje onih koji pristaju na ucene zarad tračka boljeg života, bez ikakve šanse da žive slobodno.