Kulturni centar Pančeva - Otvaranje izložbe Rizom: Ženske poetike prostora, pripadanja i uzemljenja u Pančevu
Foto: Promo

Izložba “Rizom: Ženske poetike prostora, pripadanja i uzemljenja” autorki Maje Rakočević Cvijanov, Jelene Grujičić i Lee Vidaković, predstavljena je u Galeriji savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva. 

Ove umetnice u svom radu oblikuju kompleksan identitet i ulogu žene, kao i sa njim blisko povezan pojam doma u današnjem društvu, kroz različite uglove prezentacije koji uzimaju u obzir socijalni i ekonomski momenat, pol, biološku funkciju, simbolična značenja, navedeno je u saopštenju Kulturnog centra Pančeva.

Radovi podstaknuti ličnim iskustvima tri umetnice univerzalizuju iskustvo ovih žena.

„Tri umetnice – tri žene, specifičnim, ženskim, tzv. ‘mekim’ rukopisom stvaraju dela koja izložena zajedno reprezentuju i prožimaju njihova razmišlјanja, emocije, pitanja sa kojima se svakodnevno suočavaju kao žene, majke, ćerke, umetnice, u kojima se prepliće iskustvo iskazano poetikom žene i ženskim ‘pogledom’, ujedno slaveći, ali i preispitujući uloge rađanja, materinstva i simbole kuće, doma u savremenom društvu permanentnih promena i nesigurnosti“, ističu organizatori.

Maja Rakočević Cvijanov (1975, Subotica) diplomirala i magistrirala vajarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Osnivačica i članica je umetničke grupe „dez.org“, članica Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), osnivačica i predsednica udruženja „Maja art“. Za svoj rad više puta je nagrađivana.

Jelena Grujičić (1986, Subotica) diplomirala je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, grafički odsek, u klasi profesorke Biljane Vuković. Vizuelna je umetnica i  kulturna radnica, članica KURS udruženja u Beogradu i udruženja „Klara&Rosa“ u Subotici. Izlagala je više puta samostalno i kolektivno u Srbiji i inostranstvu.

Lea Vidaković (1983, Subotica) je multimedijalna umetnica koja radi na području proširenih medija, animiranih filmova i instalacija koristeći se tradicionalnom tehnikom lutka animacije. Njen istraživački rad temelji se na fragmentiranim narativima i inovativnim metodama pričanja priče u animiranim instalacijama. Član je HDLU-a (Hrvatskog društva likovnih umetnika), SULUV-a (Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine) i SAS-a (Society for animation studies). Živi i radi u Zagrebu i Subotici.

Izložba će biti otvorena do 16. septembra, a radno vreme galerije je od 9 do 13h i od 17 do 20h radnim danima.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar