Jelena Lengold/Foto: Dalibor Danilović

Književnost Jelene Lengold u fokusu je novog, 33. po redu broja zbornika "Savremena srpska proza", saopštili su izdavači.

Pored teksta autorke, književni portret Jelene Lengold svojim esejima oblikuju književni kritičari Gojko Božović, Vladislava Gordić Petković i Slađana Ilić, dok je Dejan Vukićević autor selektivne bibliografije spisateljice.

Zbornik „Savremena srpska proza“, posvećen književnosti Jelene Lengold, proistekao je iz radova pripremljenih za istoimene književne susrete koji se 37 godina, održavaju u Trsteniku.

– Uvek sam na umetnost gledala kao na čudo. Čudo u okviru takozvanih objašnjivih prirodnih zakona. Ostaje samo pitanje da li je to čudo iskakanje iz zakona prirode, njihovo kršenje, ili je umetnost nešto što je već unapred uključeno kao mogućnost. Knjige nam, dakle, daju mnogo više slobode nego sve drugo na ovom svetu. Daju nam slobodu da ih razumemo, prihvatimo, doživimo, bukvalno kako god hoćemo. Priznaćete, to je baš prilično mnogo slobode, u ovom svetu koji ponajviše oskudeva u slobodi misli – zapisala je Jelena Lengold u autopoetičkom tekstu za zbornik.

Drugi deo zbornika sadrži ciklus eseja i književno-kritičkih tekstova o najznačajnijim antologijama srpske pripovetke u rasponu od antologije Velibora Gligorića i četvorotomne antologije srpske pripovetke objavljene u Matici srpskoj i Srpskoj književnoj zadruzi šezdesetih godina, u okviru edicije „Srpska književnost u sto knjiga“, do integralne trotomne antologije srpske pripovetke 19. i 20. veka Mihajla Pantića koja je objavljena 2005. godine. Najvažnije antologije srpske pripovetke „seciraju“ Gojko Božović, Sonja Šljivić, Mihajlo Pantić, Goran M. Maksimović, Milica Kecojević, Vladan Bajčeta, Dragan Babić, Slađana Ilić i Radivoje Mikić.

Zbornik „Savremena srpska proza“ izlazi u izdanju Narodne biblioteke „Jefimija“ iz Trstenika, dok je urednik Veroljub Vukašinović.

Bonus video:

Zašto je važno da čitamo

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar