Foto:Konstantin Novaković

Premijera "Tesla, svetlopis u vremenu" samo je jedna od nekoliko pozorišnih događaja koji će "Teatrijum", prostor u Kapetan Mišinom zdanju gde su prve glumačke korake napravili Petar Kralj, Glogovac, Voja Brajović, učiniti glavnom kulturnom tačkom Beograda.

„Tesla, svetlopis u vremenu“, reditelja Miroslava Benke, prvi je deo dramskog triptiha, koji Teatrijum, pozorište pod vedrim nebom želi da uradi. Narednih leta su u planu komadi o još dvojici naših velikana koja su zadužila čovečanstvo – Milutinu Milankoviću i Mihajlu Pupinu, kaže za „Novu“ glumac Tihomir Stanić, koji je prošle godine ponovo oživeo pozorišni prostor u Kapetan-Mišinom zdanju.

Tihomir Stanić
Tihomir Stanić Foto: Nova.rs/video

Tada je ostvario svoju životnu želju da pod vedrim nebom u Beogradu ponovo radi pozorište zbog kojeg su se mnogi zaljubili u ovu umetnost.

Ovo je druga sezona kako živi ovaj teatar koji je najavio i četiri premijere u svojoj produkciji.

– Osim predstave „Tesla, svetlopis u vremenu“ autora i reditelja Miroslava Benke, koju publika može da pogleda i 14. i 15. jula, izvešćemo prvi put i „Ljubavni vremeplov III“ u režiji Vesne Stanković, „Banović Strahinju“ Borislava Mihajlovića Mihiza u režiji Bojana Lazovića i dečji komad „Koliko zrnaca do šaha?“, po tekstu i u režiji Mirjane Ilić – istakao je Stanić.

Radomir Stević Ras bio je idejni otac ovog pozorišta u Kapetan-Mišinom zdanju gde su prve glumačke korake su učinili Petar Kralj, Dušan Golumbovski, Slobodan Đurić, Dejan Konstantinović, Miloš Žutić, Ivan Bekjarev, Boro Stjepanović, Vojislav Brajović.

Tesla, svetlopis u vremenu Foto:Konstantin Novaković

Ovu umetničku avanturu nastavio je Petar Zec sa Lazarom Ristovskim, Gordanom Kosanović, Branislavom Lečićem, Danicom Maksimović, Aleksandrom Nikolić, Ivicom Klemencom, Gordanom Gadžić i Jadrankom Selec… A prve glumačke korake baš na ovoj sceni su napravili Nebojša Glogovac i Sergej Trifunović.

– Predstava „Tesla, svetlopis u vremenu“ podseća nas da velikane naše nauke i sveukupnog stvaralaštva moramo da čuvamo i u našim sećanjima, a njihovo delo i nadalje treba da nam služi kao ideja vodilja za neke nove naraštaje – priča Tihomir Tika Stanić.

Realizaciju ove predstave pomogli su Narodno pozorište, Atelje 212 i Ustanova kulture Vlada Divljan.

U podeli za sedmogodišnjeg Teslu su Marko Jakšić (Rastko Milutinović), naučnika kao 44-godišnjaka, u punoj snazi, glumi Milan Nikitović, a 86-godišnjeg genija na samrti igra Dragoslav Ilić Ilke.

Nikoline roditelje igraju Hadži Nenad Maričić i Vesna Stanković, a tu su i Nenad Ćirić kao Tomas Alva Edison, Lepomir Ivković u ulozi preduzetnika Džordža Vestinghausa i Vladan Gajović kao Fjorelo Henri La Gvardija, kao i Staša Nikolić u ulozi gradonačelnika Njujorka.

Tesla, svetlopis u vremenu Foto:Konstantin Novaković

– Ovo nije klasična predstava, već oratorijum koji će pratiti hor ličkih seljaka, ali i hor američkih biznismena – naglašava Stanić.

U horu Ličana i američkih biznismena su Marko Čupić, Stefan Milivojević, Luka Jovanović, Luka Potparić, Mladen Lero, Luka Pavlović, Luka Mićević, Nikola Antonijević, kao i devojčice Milena Brajković i Iva Kamešničanin.

Uzbudljivo i promišljeno štivo, ističu protagonisti, transponuje obrasce surovosti svetskog neoliberalnog kapitalizma u scensku igru, preispitujući dehumanizaciju sveta.

– Predstava počinje sahranom Nikole Tesle u Americi i odatle se vraćamo u Liku, njegovo detinjistvo zavičajne motive. Spajamo taj njegov životni put, od rodne kuće do Njujorka, i njegovih snova. Priča prepliće različita razdoblja njegovog života i stvaralaštva. Ponosan sam na ovaj komad – dodao je Stanić.

Tesla, svetlopis u vremenu Foto:Konstantin Novaković

Istovremeno je, kako kaže, srećan što publika ispunjava ova prostor.

– Malo nas je kiša omela, ali sve je u granicama očekivanog i poseta je fenomenalna. Imali smo spektakularno otvaranje i ono što je najdragocenije jesu gledaoci koji dolaze na dečje predstave. Mislim da smo obezbedili publiku u narednim decenijama. Deca su se zaljubila u pozorište i to je ono što mi je najdraže.

Bonus video: Snaga uma – Tihomir Stanić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar