Kolekcija dirljivih i intimnih pisama koje je američki kantautor Bob Dilan pisao nekadašnjoj devojci prodata su za gotovo 700 hiljada dolara.
Veliki broj pisama koje je Dilan, iako tada nepoznat svetu, ali tako ambiciozan, slao svojoj srednjoškolskoj ljubavi prodata su na aukciji u jednoj poznatoj portugalskoj knjižari za 670.000 dolara, prenela je agencija AP.
„Najlepša knjižara na svetu“, kako s namerom stoji uz ime knjižare “Lelo“ u portugalskom gradu Porto, u kojoj je održana aukcija, napraviće arhivu od 42 rukom pisana pisma koja se prostiru na čak 150 stranica, i omogućiće svim obožavaocima ali i istraživačima Boba Dilana obožavaocima da ih ubuduće proučavaju.
Bob Dilan rođen je kao Robert Cimerman 24. maja 1941. godine u Dulutu u Minesoti, gde su njegovi preci došli iz Odese posle pogroma Jevreja 1905. Slušajući radio zaljubio se u muziku, a svoje prve snimke, obrade Litla Ričarda, Karla Perkinsa i Lojda Prajsa, načinio je za Božić 1956. u skladištu jedne prodavnice. I samo godinu dana kasnije počinje da piše, ne samo muziku, već pisma devojci u koju se zaljubio. Bila je to Barbara En Hjuit…
Između 1957. i 1959. godine, kada se još uvek predstavljao kao Bob Cimerman, ispisao je toliko pisama koje javnosti osvetljavaju muzičarevu ličnost. Podsetimo, Dilan je najčešće opisivan kao jedan od najtajanstvenijih ljudi u rokenrolu…. A upravo prodata pisma, koje je našla ćerka Barbare En Hjuit nakon majčine smrti 2020, pružaju uvid u period muzičarevog života o kom se ne zna mnogo.
Piše kako mu se sviđa, poziva je da s njom ide na koncert Badija Holija, ispisuje joj nežne stihove… U pismima Dilan piše i o temama koje zanimaju svakog srednjoškolca – muzici, automobilima, odeći… Svako pismo završava s rečima: „S ljubavlju, Bob“.
Na zaprepašćenje mnogih, Dilan Hjuitovoj piše i o promeni svog imena i izražava nadu da će prodati milione albuma jednog dana…
Ne samo da je promenio ime u Bob Dilan, već je uspeo da proda više od 125 miliona albuma širom sveta. Pride je postao jedini kantautor u istoriji koji je 2016. godine ovenčan Nobelovom nagradom za književnost.
Bonus video: Glas, dirka, bas