SANU izbori Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

Srpska akademija nauka i umetnosti u 2025. obeležiće Godinu akademika Đure Daničića (1825-1882), najavio je na susretu s medijima u ovoj instituciji potpredsednik akademije Zoran Popović.

Obeležavanje 200 godina od rođenja istaknutog srpskog filologa Daničića, trajaće tokom cele 2025. u Akademiji. Biće održana stručno-naučna konferencija o Daničiću, pa organizovana izložbu u Galeriji SANU, digitalizovana dokumentarna građa Akademije, a biće predstavljena i knjiga o filologu, najavio je Popović.

Đura Daničić je, kako je podsetio potpredsednik SANU, bio član Društva srpske slovesnosti od 1849. godine, za redovnog člana člana Srpskog učenog društva je izabran 1869, a za predsednika 1878. godine. Upravo je on, između ostalog, uveo naučnu argumentaciju za srpsku filološku kritiku polemičkom studijom „Rat za srpski jezik i pravopis“, objavljenom 1847, a sarađivao je i sa Vukom Karadžićem na drugom izdanju „Srpskog rječnika“ iz 1852.

Akademik Zoran Popović Foto: SANU

Za kodifikaciju vukovog tipa književnog jezika veliki značaj, ukazao je Popović, imaju Daničićevi prevodi „Pripovijetke iz Starog i Novog zavjeta“ (1850), „Stari zavjet“ (1864-1868)…

Povodom izložbe dela slikara Dade Đurića „Dado: Istorija prirode 1953-2000“, koja je u toku u Galeriji SANU, 31. januara biće održano predavanje „Dado kroz reči i slike“, na kome će govoriti autorka Amarant Zidon, inače slikareva ćerka, kao i Franosa Mari Dejrol, Kamini Velodi i Pol Bak. Podsetimo, na postavci u Galeriji SANU publika može da vidi više od 50 radova Miodraga Dada Đurića iz brojnih muzejskih i privatnih kolekcija, od kojih su neki prvi put prikazani javnosti. Postavka, koja će biti otvorena do 2. marta, mapira sve etape umetnikovog stvaralaštva u razdoblju od 1953. do 2000, od beogradskog perioda i slike „Marko Čelebonović i sovac“, koja je označila zaokret ka pronalaženju sopstvenog izraza, preko rada u Francuskoj i izlaganja u Americi, do poslednjih godina kada grafiti i dečji crteži postaju deo njegovog grafičkog izraza, a murali, skulptura i digitalni kolaži mediji koji ga okupiraju.

Foto: SANU

Zoran Popović je najavio i da će, posle ove retrospektive Đurića, u Galeriji SANU najavio novu postavku. Naime, od aprila do juna biće održana izložba slika „Ilija Bosilj: Trijumf umetnosti“, koju će pratiti i film reditelja Žike Mitrovića o opusu umetnika. Izložba će ponuditi novu interpretaciju bogatog, autentičnog i svetski priznatog slikarskog opusa Ilije Bašičevića Bosilja (1895–1972). Biće koncipirana na teorijskim osnovama 21. veka i u skladu s novim čitanjima fenomena umetnosti u vreme kada su se gotovo svi mejnstrim muzeji u svetu otvorili umetničkim pravcima poput art-bruta, autsajder arta, odnosno fenomenu samouke umetnosti.

Tokom februara u Galeriji nauke i tehnike SANU posetioci će moći da pogledaju izložbu „Crkve brvnare Republike Srpske – čuvari duhovnog života i narodne samosvesti“, čiji je autor fotograf Stanko Kostić. Iz programa Galerije nauke i tehnike SANU izdvajaju se i izložbe: „Nedelja svesti o mozgu 2025“ (od 10. do 15. marta), „Obrazovanje za održivi razvoj“ koja se održava u okviru projekta „Ruka u testu“ (od 20. do 27. marta), kao i izložba „Miris prirode – Zaštićene biljne vrste u Srbiji“ (april).

Srpska akademija nauka i umetnosti Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti će od 5. marta do 23. aprila biti organizovan i ciklus predavanja „Jugoslavija: Kontinuitet, iskušenja i osporavanja“, a već 5. februara će u SANU održati predavanje australijski inženjer rudarstva Nik Lucić „Rudnici litijuma – iskustva“, dok će 19. februara biti ono posvećeno akademiku Ivanu Jevtiću.

Bonus video: Nagrada SANU

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare