Foto: Zoran Loncarević

Izvršni odbor SANU ishod izbora u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, gde nema nijedne žene među novoizabranim članovima i sam smatra krajnje nezadovoljavajućim i duboko je njime razočaran. Žene i inače nisu u dovoljnoj meri zastupljene u SANU i takvo stanje nije prihvatljivo, navodi se u saopštenju Izvršnog odbora SANU.

SANU je izabrala 12 redovnih, 13 dopisnih i pet inostranih članova. Novi akademici po prvi put su u istoriji ove institucije postali dvojica reditelja, Dejan Mijač i Slobodan Šijan i jedan scenograf, Mića Tabački ali opet nema nijedne žene iz Srbije koja je ušla u članstvo SANU, rezultat je okončanja jednogodišnjeg procesa izbora novih redovnih i dopisnih članova Akademije, o čemu je Nova.rs već pisala.

Međutim, Izvršni odbor SANU reaguje na izjavu potpredsednice Vlade Republike Srbije i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorane Mihajlović, koja je ukazala da to što među novoizbaranim članovima Srpske akademije nauka i umetnosti nema nijedne žene, jeste loša poruka rukovodstva SANU, konstatujući da su i sami nezadovoljni takvim ishodom:

– Izvršni odbor SANU takav ishod izbora i sam smatra krajnje nezadovoljavajućim i duboko je njime razočaran. Žene i inače nisu u dovoljnoj meri zastupljene u SANU i takvo stanje nije prihvatljivo. Upravo iz tih razloga, rukovodstvo SANU, odnosno njeni časnici, Izvršni odbor i Predsedništvo, tokom celog ovog izbornog procesa ukazivali su na tu činjenicu, upozoravali i ulagali značajne napore da što veći broj žena, koje to svakako zaslužuju, budu predložene za nove članove SANU. Pored skupova koji se redovno odražavaju u SANU i na kojima je pitanje rodne ravnopravnosti stalno prisutno, u dopisima upućivanim odeljenjima SANU i razgovorima tokom ovog izbornog ciklusa uporno je ukazivano na potrebu predlaganja većeg broja žena. Ove godine je, uz svesrdnu podršku rukovodstava SANU, izdat i prvi tom izvanredne publikacije o ženama akademicima koje su dale nezamenjiv doprinos srpskoj nauci i umetnosti, a u štampi i pripremi su i naredni tomovi – podseća IO SANU u saopštenju.

Podsetimo, među ženama koje su bile u trci za članove SANU bile su Milena Dragićević-Šešić, Zorica Nestorović, Rajna Dragićević, Ivana Stefanović i Aleksandra Vrebalov, kompozitorka koja je jedina prošla u završni krug glasanja u SANU, okončanog na Izbornoj skupštini 4. novembra.

Izvršni odbor čak otkriva da su „kandidatkinje za članove SANU tokom poslednjih faza procesa kandidovanja bile predmet najžešćih napada, uz apsolutno neprihvatljivo nipodaštavanje, od strane doduše malobrojnih ali upornih dežurnih kritičara izvan SANU – verovatno zbog procene da žene predstavljaju najlakše mete za takve napade“ i podseća:

– Nove članove SANU biraju, kao i svuda u svetu, članovi Skupštine SANU, dakle, isključivo sami članovi SANU, na čiji individualni čin glasanja i izbora niko ne može da utiče i za koji sami snose odgovornost. Zašto je u tom slučaju za ovakvu odluku odgovornost prebačena na rukovodstvo nije na nama da nagađamo. Izvršni odbor SANU i dalje veruje da ove njegove stavove deli ubedljivo najveći broj srpskih akademika, te da rezultat glasanja nikako ne odražava njihovo mišljenje o članstvu srpskih naučnica i umetnica u SANU, ali takav stav već u bliskoj budućnosti zahteva potvrdu. Nažalost, ovoga puta je takva potvrda u potpunosti izostala – zaključuje IO SANU.

Bonus video:

Andrićevi znakovi puta u Beogradu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare