Intimni i insajderski novi dokumentarac "Catching Fire: The Story of Anita Pallenberg", koji su režirale Aleksis Blum i Svetlana Zil, nudi detaljniji prikaz čuvene rokenrol muze.
Veštica, loš uticaj, muza, neshvaćena žena… Svi ovi opisi mogu i jesu korišćeni kako bi se uhvatila živopisna ličnost Anite Palenberg, piše „Qmagazin“.
Balansiran prikaz ove fatalne žene sada dolazi u fokus sa dokumentarnim filmom “Catching Fire: The Story of Anita Pallenberg” (Magnolia Pictures), čija je premijera bila 3. maja u SAD. Film prikazuje do sada neviđene arhivske video snimke i lične fotografije, intervjue sa njenom decom: sinom Marlonom (izvršni producent filma) i ćerkom Angelom, bliskim prijateljima poput princa Stanislava Kloskowskog de Rola, uz naraciju glumice Skarlet Johanson kao Palenberg (bazirano na neobjavljenim memoarima).
Imamo priliku da čujemo potvrdu o njenim mnogobrojnim problemima (umrla je 2017. u 75. godini od komplikacija sa hepatitisom C) sa svim što je okruživalo njen život: drogom, muzikom i poznatim partnerima koji su je izdvajali od uobičajenih grupi devojaka koje su verovale da im Stonsi duguju za pružene usluge.
Na mnogo načina, Stonsi su joj dugovali mnogo. Dok rediteljke Aleksis Blum i Svetlana Zil odmotavaju misteriozne slojeve njenog lika, dolazimo do spoznaje šta je prvobitno privuklo gitaristu Brajana Džonsa k njoj. Kao Evropljanka nemačko-italijanskog porekla, Palenberg je zračila egzotičnom seksepilnošću koja ju je činila neodoljivom. Nakon kratke glumačke karijere u Njujorku sa “Fabrikom” Endija Vorhola i raznih modeling angažmana, vratila se u Nemačku, i tamo je upoznala mladi engleski bend iz Londona, koji je svirao u Minhenu 1965. godine. Bila je odmah očarana Džonsom, opisujući ga kao „lepotana“ i „harizmatičnog tipa“.
Uskoro su postali nerazdvojni, usklađeni u odevanju, stavu i sličnim frizurama. Dok je Palenberg nastavljala sa glumom, pojavljujući se u filmovima “A Degree of Murder”, “Barbarella” i “Candy”, njen odnos sa Džonsom počeo je da se pretvara u nešto ružno. Usred ogromnih količina LSD-a i alkohola koje su konzumirane u orbiti Stonsa, uz Džonsovu intenzivnu ljubomoru i nasilje prema njoj, tokom putovanja u Maroko 1967. godine, Palenberg je okončala svoju toksičnu vezu sa Džonsom. Dok je on ostao u bolnici, ona je otišla sa Kitom Ričardsom da započne novo poglavlje.
Kako saznajemo iz novijih iskaza i starih video zapisa, Palenberg je pružila određenu stabilnost Ričardsu u cirkuskoj atmosferi koja se nazivala Rolingstons. Nakon Džonsove nesrećne smrti 1969. godine, Palenberg i Ričards postali su neosporni kralj i kraljica “ciganskog” načina života u krugu Stonsa. Sa pričom glumca Džejka Vebera, razumemo njen majčinski odnos i mekšu stranu, čak i dok je Veberov otac bio diler droge benda, vodeći njega i njegovog brata u vilu Nellcote u Francuskoj da se druže sa Stonsima tokom snimanja albuma “Exile On Main Street”.
„Iz nekog razloga, ona je mene smatrala jednako tajanstvenim i privlačnim kao što sam ja nju“, seća se sada 80-godišnji muzičar u filmu. Iako je bio „preplavljen ljubavlju“ prema ženi za koju će napisati pesmu „You’ve Got the Silver“, Ričards kaže da nikada potpuno nije razumeo šta je ona videla u njemu. „U osnovi, pokušavao sam da je sustignem,“ smeje se. Što se nje same tiče, Anita je govorila da joj je stidljivi Ričards ponudio „drugačiju vrstu ljubavi nego što sam bila navikla, i to je bio lep period u mom životu.“
Njihova 13-godišnja veza počela je strastveno – „Neko vreme sam smatran, kao, najbolje obučen čovek na svetu“, smeje se Ričards o Anitinom stilizovanju njegove garderobe. Ali sve se brzo pretvorilo u haos. „Bilo je tu neke vrste odnosa Boni i Klajda“, kaže – uglavnom zato što su oboje koristili heroin i borili se sa zavisnošću u to vreme.
Sa rođenjem sina Marlona 1969, a zatim i ćerke Angele 1972. godine, Anitin životni stil je počeo da se menja. Ričards je lutao svetom na turnejama dok je ona ostajala u Ženevi sa decom. Iako su skijaški izleti u Alpima draga sećanja za Marlona, Anitina trudnoća i rođenje sina Tare 1976. godine bio je prelomni trenutak na mnogo načina. Beba je umrla dok je Ričards bio odsutan, a njegova majka je proglasila Palenberg nepodobnom kao majkom, odvodeći Angelu da živi s njom. Usred tuge zbog gubitka svog sina, Palenberg je brzo krenula nizbrdo nakon selidbe u mesto Južni Salem, u državi Njujork.
Dok je njihovo zloglasno hapšenje zbog trgovine heroinom 1977. godine u Torontu dodatno udaljilo Anitu i Kita, leto 1979. godine bilo je poslednji ekser u kovčegu. Marlon Ričards se seća kako ga je majka iskrcala na autobuskoj stanici u povratku sa letnje škole i kako je otkrio da je dečko njegove majke, 19-godišnji Skot Kenterel, pucao sebi u glavu u njihovoj kući, postajući žrtva ruskog ruleta. To, zajedno sa Anitinom zavisnošću od heroina, bio je konačan rastanak, kako za Ričardsa, tako i za Palenberg. Razišli su se zauvek 1980. godine.
U narednim godinama, Palenberg je zaista popravila svoj život i susrela se sa novom generacijom obožavalaca u modnoj industriji. Sklopila je prijateljstvo sa modelom Kejt Mos (koja sa ljubavlju govori o Aniti u filmu) i vratila se obrazovanju, stekavši diplomu iz mode i tekstila na “Central Saint Martinsu” u Londonu 1994. godine. Ostala je vitalna do samog kraja svog života, i kako kaže glas Ričardsa, „Anita je u mnogim tim pesmama. Ona je muza, siguran sam. I ne samo za mene.“
„Ona je imala zabavnu, čudnu, ludačku i divnu hemiju u sebi koja ju je odvela u avanturu i u probleme u jednakoj meri“, kaže Aleksis Blum, rediteljka filma. „Bila je izuzetno inteligentna – sigurno nije prolazila samo na svojoj lepoti. Mislim da je smatrala lepotu pomalo dosadnom.“
Bonus video: Džimi Hendriks: Živeo je kratko, ali je ostavio neizbrisiv trag u rokenrolu