Ako ste mislili da ću da se protivim, neću, kaže čuveni pozorišni reditelj Dejan Mijač na to što je kandidovan za dopisnog člana Odeljenja umetnosti Srpske akademije nauka i umetnosti.
Za ovogodišnji izbor novih članova Akademije stiglo je ove godine 58 prijava, a najviše (15) za Odeljenje umetnosti SANU. Predlozi za kandidaturu za dopisne članove SANU podneti su, između ostalih, i za filmskog reditelja Gorana Markovića, scenografa Miodraga Tabačkog, koje je predložio Fakultet dramskih umetnosti, kao i za teoretičarku kulture i nekadašnju rektorku Akademije umetnosti u Beogradu Milenu Dragičević Šešić, koju je na to mesto ponovo predložio Institut za filozofiju i društvenu teoriju.
Za Mijača je, prema našim saznanjima, stiglo dva predloga, jedan iz Udruženja dramskih umetnika Srbije, a drugi je za svog dugogodišnjeg profesora podneo Fakultet dramskih umetnosti.
Prema ranijem Statutu SANU filmski i pozorišni reditelji, kao i vizuelni umetnici iz oblasti proširenih medija (video, performans…) nisu mogli da budu akademici. Statut je promenjen u oktobru 2020. godine i dotadašnje Odeljenje za likovne i muzičke umetnosti preimenovano je u Odeljenje umetnosti, čime je otvorena i mogućnost da i umetnici iz drugih oblasti budu kandidovani i izglasani za članove SANU.
Mijač za Nova.rs kaže da je čuo da je kandidovan. Ocene da je viđen za člana SANU nisu nove, s tim što su pojedini mediji ranije pisali da on sa tim nije saglasan i da je, navodno, izjavljivao da rediteljima tu nije mesto.
– Ne, ja sam ranije govorio da po statutu kakav je bio mi nismo imali pristup SANU. To sam govorio pre nego što je statut promenjen – objašnjava Mijač.
Na pitanje da li ćemo ga ubuduće viđati u SANU, Mijač kaže da „ne može da prejudicira stvari“.
– Ako je to formalno rešeno, da je Akademija proširila Odeljenje na neki način, onda je u redu da postoje kandidature. Do sada moje kolege i ja nismo mogli da budemo kandidovani, ali je sada više kandidovanih. Nemam ja tu šta da pričam. Promenjena je situacija, potpuno je nova, stvar je u postupku, sad šta će biti, bog zna. Predlozi su tu, a sad, da li će to oni uzeti u obzir, videćemo. Ako ste mislili da ću da se protivim, neću – kaže Mijač uz osmeh.
Novi članovi SANU biraju se svake tri godine. Procedura podrazumeva da svi predlozi budu dostavljeni odeljenjima, što bi ovaj put trebalo da se dogodi do kraja februara, nakon čega odeljenja i ogranci formiraju svoje predloge, a potom se svi oni vraćaju na glasanje odeljenjima. Taj prvi krug trebalo bi da bude završen do kraja maja, a potom se svi predlozi kandidata sa natpolovičnom (ili, u nekim slučajevima, dvotrećinskom) većinom prosleđuju Predsedništvu SANU.
Iz SANU bi javnost trebalo da sa imenima kandidata upoznaju u septembru, a izbori novih članova planirani su za 4. novembar, za kada je zakazana izborna skupština SANU.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare