Od izložbi koje se tokom meseca odvijaju, a ne bi ih trebalo propustiti četiri su u beogradskim galerijama, a jedna u Muzeju Vojvodine.
Evo pet izložbi koje ne bi trebalo propustiti:
1.Vladimir Veličković, „Figura kao izraz egzistencije“, Muzej savremene umetnosti, Beograd, od 21. 10. 2021. do 21. 2. 2022.
Izložba koja obuhvata svih pet nivoa Muzeja sadrži više od sto radova Vladimira Veličkovića (1935–2019) realizovanih u medijima slike i crteža, među kojima je trinaest dela iz zbirki Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
Praćenjem određenih tematsko-problemskih celina, koje su definisane kao Mladost, Raspeća, Telo u pokretu, Mesta, Gubilišta, Glave, Poreklo, Životinje, Ništavilo, Bez imena, izložba nudi uvid u složenost opusa ove jedinstvene stvaralačke figure koja po svojim identitetskim obeležjima istovremeno pripada različitim kulturama: srpskoj, jugoslovenskoj, francuskoj, evropskoj.
Izložbu prati katalog u kome su tekstovi Svetlane Mitić i Žakline Ratković, dr Jasmine Čubrilo, Mišela Onfrea i Alena Žufroa.
2. „Gradovi: izvestan pogled“, Narodni muzej, Beograd, Galerija Kabineta grafike, traje do 19. decembra 2021.
Tematsku okosnicu izložbe autorke dr Dragane Kovačić, kustoskinje Zbirke crteža i grafika stranih umetnika, predstavlja prikaz grada kao ključnog mesta u kojem je započela i gde se ubrzano razvijala moderna kultura.
Izložba obuhvata 48 radova među kojima su grafike Šarla Broke, „Pogled na Kremlj“ i „Dvorac Petrovski“, Fridriha Vebera „Pogled na Frajburg“ ili Jozefa Vajkselgertnera „Izgled Beograda sa savske strane“, zatim Zdenka Braunerova „Okolina Kladna“ i Jana Rambouseka „U predgrađu“.
3. Milorad Mića Stajčić, „Skalamerija delikates“, Muzej Zepter, Beograd, od 7. 10. do 7. 11. 2021.
Uvek provokativan, Mića Stajčić ne prestaje da intrigira svojim delima.
Za razliku od dosadašnjih, ova, njegova doktorska izložba, „ne opredmećuje animirane junake već pre habitus crtanih filmova; njihovu fantazmatsku nedužnost Stajčić inscenira sa dužnim predumišljajem (usput `obespredmečujući` stvarne ličnosti)”, navodi istoričarka umetnosti Dušica Popović.
4. Goranka Matić, „Iskustvo u gužvi“ – Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad, od 15. 10. do 12. 11. 2021.
Posle velikog uspeha u Beogradu, retrospektivna izložba Goranke Matiće koju je priredila kustoskinja Una Popović, a za MSUV koordinirala viša kustoskinja Gordana Nikolić seli se u Novi Sad. Izložba ističe polivalentnost profesionalnog angažmana autorke, s jedne strane kao novinskog hroničara muzičkih, likovnih i političkih događaja, sa druge, posvećenog umetničkog fotografa.
5. Izložba radova studenata Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu: Aida Camović, Danilo Paunović, Isidora Jancić, Ivana Micić, Ksenija Barić, Marija Solujić, Marijana Arunović, Teodora Nikolić i Vanja Čanković – Galerija Udruženja „Kornjača“, traje do 16. oktobra 2021.
Mladi autori, slikom, crtežom i grafikom pokazuju svoje percepcije društva u kome žive i u kome tek treba da nađu svoje mesto.
„Njihova poetska uporišta pripadaju uglavnom strujanjima nove figuracije i apstrakcije, a oslanjaju se na motive i sadržaje iz šireg savremenog vizuelnog i društvene stvarnosti“, piše istoričarka Ljiljana Tašić u katalogu.
Izložba je dragocen vodič za kolekcionare.
Bonus video:
Krađa umetnina i crno tržište