Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Na najposećenijem sajmu knjiga u regionu, onom beogradskom, koji počinje 19. oktobra, učestvovaće najveći domaći, kao i brojni inostrani izdavači i pisci. Tokom devet sajamskih dana čitaoci će moći da, po nižim cenama, obnove biblioteke najnovijim naslovima domaćih i inostranih kuća, uz klasike srpske i svetske književnosti i antikvarne naslove.

Pesnikinja, scenaristkinja, dramska spisateljica i profesorka FDU Milena Marković otvoriće ovogodišnji, 67. Međunarodni sajam knjiga u Beogradu. Ceremonija svečanog otvaranja Sajma knjiga, koji će se odvijati do 27. oktobra pod sloganom „Reč je slobodna“, zakazana je za 18 časova u subotu, 19. oktobra, saopšteno je na današnjem susretu s medijima na Beogradskom sajmu.

Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Uz Milenu Marković, laureatkinju najznačajnijih nagrada, od Ninove, preko „Sterijine“, do „Mihizove“ 67. Sajam knjiga će otvorenim proglasiti i slavni pisac i antropolog Migel Barnet, i to kao predstavnik delegacije zemlje, počasnog gosta ovogodišnjeg Sajma knjiga – Kube.

Jedna od najznačajnijih kulturnih manifestacija u nas, ali i najuglednijih u regionu i šire biće održana na prostoru od čak 30.000 metara kvadratnih, a posetiocima će se direktno predstaviti čak 418 izlagača, i isto toliko indirektno, najavila je direktorka Beogradskog sajma Danka Selić, dodavši da publiku očekuje više od 500 programa tokom devet dana.

Danka Selić Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

– Štandovi su izgrađeni, i postavljeni, a izlagači ih već uveliko spremaju. I dok je ceremonija otvaranja zakazana za subotu u 18 sati, sajamske kapije će biti otvorene za posetioce već od 10 časova. Porodični dani zakazani su za 21. i 22. oktobar, a dva dana kasnije je „školski dan“. Istoga dana, 24. oktobra biće dodeljene i tradicionalne sajamske nagrade, za koje konkurišu svi izdavači iz Srbije – najavila je Selić, dodavši da očekuju veliki broj posetilaca:

– S obzirom da je prošle godine Sajam knjiga posetilo 190 hiljada ljudi, sada očekujemo više, jer imamo najave brojnih organizovanih dolazaka.

Knjiga je lek

Gradska sekretarka za kulturu Nataša Mihailović Vacić ocenila je da je Sajam knjiga najznačajnija gradska manifestacija, tokom koje Beograd potvrđuje da je kulturni centar regiona, ali i koja igra ključnu ulogu u razvoju globalnog potencijala naše prestonice:

Nataša Mihailović Vacić Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

– Književnost predstavlja temelj našeg identiteta, a Sajam knjiga je jedan od retkih trenutaka kada možemo da se osvrnemo na prošlost i ujedno postavimo pitanja za budućnost. Pruža nam i priliku da otvorimo nova poglavlja u kulturnom dijalogu. U vremenu suočavanja sa sve većim globalnim izazovima Sajam knjiga je idealna platforma koja nas tera da postavimo pitanja o smislu. Zato, uživajte u knjizi kao leku – poručila je sekretarka za kulturu, a predsednik Odbora Međunarodnog beogradskog sajma knjiga Dušan Kovačević složio se da je posredi jedna od najznačajnijih manifestacija u nas:

– A Sajam je za mene lično, još od prve posete u osnovnoj školi, dragocen i neverovatno lep događaj. Tek prošle godine Sajam knjiga se povratio. I to posle dve godine koje su bile pod senkom zbog teške bolesti (Kovid, prim.aut). Zato se i nadamo da će ovogodišnji Sajam nadmašiti po poseti prošli – kazao je Kovačević, a prema procenama organizatora posetiće ga gotovo 200.000 ljudi.

Dušan Kovačević Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Akademik i dramski pisac iskreno je govorio o tome šta mu se najviše dojmi na ovom događaju:

– Najdivnije je kada u sajamskim halama vidite kolone mladih ljudi. U ovoj opštoj histeriji da je knjiga otišla u drugi plan, dođete na Sajam i vidite da na desetine hiljada mladih kupuje i čita knjige. I to je najlepša moguća slika koja vam vraća veru – napomenuo je Kovačević, dodavši kako će se potruditi da Sajam knjiga bude na najvišem mogućem nivou i uz poruku:

– Vidimo se na Sajmu!

Posebni odnosi Srbije i Kube

Ambasador Kube Lejde E. Rodriges Hernandes istakao je da je velika čast za njegovu zemlju što će učestvovati na Sajmu knjiga, a naročito to što su počasni gost manifestacije.

– Sa Srbijom imamo dobre kulturne odnose. Naše dve zemlje diče se sa više od 120 godina diplomatskih odnosa, ali nisu to samo odnosi između političara, već i običnih ljudi. U centru interesa za kulture naše dve zemlje jesu knjige, jer one prenose znanje na sledeće generacije. Na Kubi se ne može zamisliti napredak društva bez knjiga, i one će biti uvek u fokusu, bez obzira na tehnološke inovacije – ocenio je kubanski ambasador.

Lejde E. Rodriges Hernandes Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Dodao je kako vrlo dobro znaju koliko je značajan Beogradski sajam knjiga i najavio da će u kubanskoj delegaciji na predstojećoj manifestaciji biti 18 ličnosti:

– Pre svega tu će biti naš veliki pesnik, ujedno i ministar kulture Alonso Grau, a dolazi i jedan od naših najvažnijih i najnagrađivanijih pisaca Migel Barnet, poznat po delima „Biografija jednog roba“, „Rejčelina pesma“, „Galjego“, „Stvarni život“. Biće tu i mnogi drugi pisci koji uživaju veliki prestiž na Kubi. Sva njihova dela su prevedena na srpski i očekujem da će publika doći na naš štand i upoznati se sa njihovom književnošću. Predstavićemo i neka od kapitalnih dela, kakva su „Kubanske spisateljice 20. veka“ ili „100 godina kubanske poezije“. Na našem štandu biće postavljena i izložba o istoriji Kubanske revolucije. Kuba je, nakon revolucije, postala slobodna 1959. godine i to se slaže sa sloganom Sajma knjiga „Reč je slobodna“ – ukazao je kubanski ambasador.

Umetnički direktor Sajma knjiga Sanja Milić izrazila je zadovoljstvo što će dvoje odličnih pisaca – Migel Barnet i naša Milena Marković govoriti na otvaranju i što u Beograd kao gosti manifestacije narednih dana dolaze Toni Parsons, Nataša Rogelja i David Unger.

– I dok će izdavači predstaviti nove naslove, mi ćemo nastojati da otvorimo teme koje pokrivaju razne oblasti književnosti. Velika programska celina „Sumnjivo lice“ nazvana je po istoimenoj komediji Branislava Nušića, od čijeg se rođenja navršava 160 godina, a celina „Hiljadu zašto“ biće posvećena književnosti za decu i mlade. Tribine će biti posvećene domaćoj i stranoj poeziji i prozi, prevođenju, kritičarskoj i teorijskoj misli, bavićemo se i zloupotrebom veštačke inteligencije u prevođenju, Toni Parsons i Dejan Stojiljković razgovaraće o vrednosti žanra u savremenoj književnosti – najavila je Milić, zaključivši da knjiga, uprkos sumornim predviđanjima, nikada neće izgubiti trku.

Sanja Milić Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Pored Kube, zemlje počasnog gosta, na 67. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga učestvuju i Belorusija, Bosna i Hercegovina, Grčka, Italija, Iran, Kongo, Maroko, Nemačka, Rumunija, Rusija, Tunis, Turska, Ukrajina, Hrvatska i Crna Gora.

Na Beogradskom sajmu će u istom periodu, od 19. do 27. oktobra biti održan i 53. Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava.

Bonus video: Planovi za Sajam

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare