Direktorka muzeja grada Beograda Jelena Medaković izjavila je danas da je sve spremno za otvaranje autorske izložbe Aleksandra Denića "Exposition Coloniale" u Srpskom paviljonu na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji.

Komesarka srpskog paviljona u Veneciji Jelena Medaković je rekla da se na otvaranju u petak u podne očekuje veliki broj gostiju, među kojima relevantni svetski kustosi i galeristi, a nada se i direktorima velikih svetskih muzeja.

– Denićevi objekti na najbolji način odgovaraju na centralnu temu bijenala „Stranci svuda/Stranieri Ovunque“, koju je odredio kustos manifestacije Adrijan Pedrosa. Denićevo lično iskustvo, odnosno godine provedene u Nemačkoj na poslovima scenografa doprinele su da zadatu temu savlada u osam vizuelno dobro povezanih objekata. Denić kroz ironiju kritički progovara o današnjem dobu konzumerizma i situacije sa raseljenim licima širom sveta – rekla je Medakovićeva.

Aleksandar Denić je u Nemačkoj radio kao scenograf na filmu, kao i pozorištu, gde je poslednjih desetak godina sarađivao sa uticajnim nemačkim rediteljem Frankom Kastorfom. Te uticaje je preneo u svoju instalaciju u Veneciji, koja kritički ukazuje na posledice konzumerizma, liberalnog kapitalizma i kolonijalne ere.
Postavku čini osam segmenata, odnosno modula, koji predstavljaju određene elemente arhitekture gradskih sredina, kao što su hotelska soba, telefonska govornica, javno kupatilo i kafana. Denićev „Exposition Coloniale“ tako progovara kroz reklamu turističke agencije ili kroz neuslovni poljski toalet oblepljen Luj Viton tapetama.

Pripremna skica Autor:Aleksandar Denić

Umetnik Aleksandar Denić izjavio je danas da njegova izložba „Exposition Coloniale“ na Bijenalu u Veneciji govori iz perspektive malog čoveka koji je prinuđen na samokolonijalizam.

– Nemilosrdni svet „advertajzinga“ gura malog čoveka u ekstremni konzumerizam – kazao je Denić.

Aleksandar Denić Foto:Nebojša Babić

Govoreći o nazivu izložbe „Exposition Coloniale“, ocenio je da ono što se nekada zvalo istorijski kolonijalizam danas „gubi politički i geografski momenat, a ostaje čist reklamno i finansijski kolonijalizam“.

Centralnu temu bijenala „Stranci svuda/Stranieri Ovunque“ zadao je kustos manifestacije Adrijan Pedrosa, a Denić je priznao da mu je „tema došla kako treba“.

Podsetio je da je poslednjih 15 godina radio kao scenograf u Beogradu i Nemačkoj, gde je sarađivao sa pozorišnim rediteljem Frankom Kastorfom, zajednički „zvoneći na uzbunu“ upravo oko otuđenja i toga kako je biti stranac.

– Svako postaje stranac kad vidite kako vas velike kompanije guraju u nešto što ne biste hteli. Život je bio dobar i dok nije bilo mobilnih telefona. Svi su dolazili na vreme – naveo je Denić dodajući da se sad nalaze novi načini da se što više iskamči „da mali čovek bude što veći rob, ne samo tehnologija“.

Pripremna skica Autor:Aleksandar Denić

Bijenale umetnosti u Veneciji biće otvoreno 20. aprila, i trajaće do 24. novembra, a od danas i naredna dva dana je svojevrsno „pred-otvaranje“ (pre-opening).
Ispred paviljona Sjedinjenih Država danas traju protesti na kojima se uzvikuje „Sloboda Palestini“.

Bonus video: Medaković – Radovi na rekonstrukciji muzeja biće u punom jeku već s proleća 2024.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar