Pihtije
Foto: Vladislav Mitić

U vreme slava i predstojećih novogodišnjih praznika razmišljamo o specijalitetima koji će se naći na trpezi. Tu posebno mesto zauzimaju tradicionalni specijaliteti koje su pravile naše bake, mama i tetke. Ali ko nije od njih naučio tajne i trikove teško će pronaći originalan recept za neke od njih, osim možda u digitalizovanom izdanju starog srpskog kuvara „Srpska narodna jela i pića“ iz 1908.

Kako se, na primer, prave pihtije (koje se u ovom izdanju zapravo nazivaju piktije)? Koliko vremena treba da se naprave, i da i možemo a stignemo da ih napravimo, danas kada imamo nekoliko sati između posla i spavanja? Kako strancima koji će doći u goste objasniti šta su te pihtije?

pihtije

Neko ih voli, neko i ne baš, ali ovo jelo svakako je jedno od najoriginalnijih sa našeg podneblja. U receptu u pomenutoj knjizi objašnjeno je od kakvog se mesa prave, da moraju da se kuvaju 4, 5 sati, da ima tu svakojakih spajanja i odvajanja mesa i supe, da je potrebno da se sasvim ohlade da se ”spiktijoše”. Ako vam sve ovo deluje suviše masno i jako, tu su i posne pihtije koje se prave za one praznike koji padnu u doba posta, a za koje takođe postoji precizan recept u tom izdanju.

U kuhinjama u regionu takođe postoji ovo jelo sa nekim varijacijama u načinu pravljenja i u nazivu: postoji u Makedoniji (pivtija), u Bugarskoj (pača), u Hrvatskoj (hladetina) kao i u drugim slovenskim kulturama, zatim u Mađarskoj i Grčkoj. Tu su različiti začini, načini služenja.

Izgleda da pihtije potiču iz arapske kulture jer se nešto nalik njima prvi put spominje u 10. veku u jednom drevnom arapskom kuvaru, ali se od mesa koristila riba. Najsličnije jelo u modernim kuvarima je francusko meso u aspiku. I sama reč aspik potiče iz francuskog jezika.

Pihtije
Foto: Vladislav Mitić

Vikipedija, ipak, ističe među prvim globalnim varijantama ovog jela upravo srpske pihtije.
Treba napomenuti da one imaju i zdravstvenu vrednost jer u sebi sadrže kolagen iz kuvanih kostiju koji podmlađuje organizam, popravlja tonus kože, elastičnost ćelija i tako dalje.
I da ne dužimo – pripremajte praznične trpeze, a umesto krema protiv bora bacite se na pihtije!

Bonus video: Domaćinske priče – Nevesinjski riblji paprikaš

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar