Oglas

Beograd-Mrak.jpg
Foto:promo

"Dolazi veliki preokret": Grupa Beograd je odavno postala simbol otpora i snimila prvi domaći elektronski album, a sad predstavlja neobjavljene pesme

24. jun. 2026. 10:46

Izdavačka kuća Discom Records objaviće 1. jula novo izdanje na gramofonskoj ploči "Mrak" grupe "Beograd", saopšteno je iz ove kompanije.

Oglas

S obzirom da je pre tačno četiti decenije objavljen prvi domaći album elektronske muzike - "Remek Depo", grupa koja stoji iza ovog izdanja - Beograd odlučila je da predstavi publici na vinilu osam prethodno neobjavljenih pesama i to u kontekstu koji je originalno zamišljen.

Naime, bend Beograd je u početku planirao da nazove svoj prvi album "Mrak", no sticajem okolnosti odustali su od tog naslova, te debi izdanje nazvali "Remek Depo". Snimljena pre 40 godina s grupom Du Du A i drugim saradnicima, ova ploča i danas važi za svojevrsni manifest otpora i angažovane umetnosti. Stoga je i sada, iako nastala pre četiri decenije, aktuelna, ne samo u Beogradu, već i u ostatku sveta.

A stranu ploče otvara pesma "1984." nazvana po istoimenom, kultnom romanu Džordža Orvela. Numera je snimljena zajedno sa Zoranom Zagorčićem iz grupe Du Du A u jednom noćnom sešnu iste godine i to na jednom od prvih Yamaha DX7 sintisajzera u zemlji. Pesma reflektuje mračnu i napetu atmosferu Beograda tokom razdoblja obeleženog ekonomskom krizom, nestašicom osnovnih namirnica i proizvoda poput kafe ili benzina, zbog čega je uspostavljen sistem "Par-nepar", pa restrikcijama struje...

Depresivan ambijent u tadašnjoj Jugoslaviji uticao je i na personalne odnose, pa nije bilo suviše nekonvencionalno izraziti afektivnost kao u pesmi "Mračni Predmet Želja" iz 1985, objapnjavaju iz izdavačke kuće "Discom Records". Međutim, glavni izvor frustracije bio je političke prirode, jer su tada elite zloupotrebljavale nacionalizam i podsticale međuetničke sukobe unutar složenog jugoslovenskog društva. Bend sve to slikovito ilustruje u pesmama "Hare Krishna" i "Belgrade Beat", snimljenim neposredno pre raspada zemlje 1991. godine. Fascinantno je da, uprkos njihovoj protestnoj prirodi, pesme nose poruke snažnog optimizma i nade. U pesmi "Belgrade Beat" Dejan Kostić iz benda Du Du A svira gitaru, a Dejan Stanisavljević peva stihove:

"Od Studija B do Amerike, Beograd širi svoje talase, mi nismo sami, u nama je sviet, dolazi veliki preokret..."

I ova pesma često je emitovana na Radiju Index tokom studentskih i antiratnih protesta 1992. godine, podsećaju iz ove izdavačke kuće.

Na B strani ploče su četiri moderno producirane pesme koje iskazuju protest protiv društvenih okolnosti u posleratnom Beogradu. Komponovane s britkom ironijom, ove pesme satirično oslikavaju glavne protagoniste sistema. Iako ih karakteriše dečja čistota, opet pogađaju u centar. Saradnja Dejana Stanisavljevića, lidera grupe Beograd s bendom Du Du A ne samo da je uticala na njihov muzički izraz, već je i postavila temelje za društveno angažovanu muziku u potonjoj karijeri beogradskog sastava.

Negujući sećanje na dvojicu preminulih vođa grupe Du Du A, Dejana Kostića i Zorana Zagorčića, kao i nedavno preminulog člana benda Beograd, Milana Bubala, ova gramofonska ploča dokumentuje doprinos prethodnih generacija umetnika u borbi za pravednije društvo.

I stoga je, poručuju iz "Discom Recordsa", idealna da inspiriše mlađu generaciju u aktuelnim borbama.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare