Jelena Bulajić Foto: Zoran Lončarević

Srbija, odmilja zvana „ekonomski tigar na Balkanu“, u ovoj godini ima jako loše privredne rezultate i to dodatno dovodi u pitanje brojna obećanja vlasti o boljem životu, ukratko bi mogao da bude sažetak izveštaja vladinog Saveta za BDP. Ovo stidljivo priznanje iz Nemanjine 11 da put u svetlu ekonomsku budućnost nije posut ružama, mnogi nisu čuli, jer, naravno, nije bilo na predsednikovoj kineskoj tabli, neformalnom semaforu naših privrednih uspeha.

Loše ekonomske prognoze mogu se iščitati iz zapisnika sa sednice od 9. juna, koji je objavio dnevni list „Danas“. Tu se konkretno navodi da se „do kraja godine može očekivati privredni rast između jedan i dva odsto“, a eventualni rast od 2,5 odsto bio bi „herojski scenario“.

Sama premijerka je, prema izveštaju, na sednici ocenila da su „predstavljeni rezultati jako loši i izrazila bojazan da sastanci Saveta za BDP, koji su održavani od početka godine, nisu dali nikakve rezultate i da Vlada neće postići rezultate koji su postavljeni kao targeti“.

Sada će mnogi od vas da kažu da ste sve ovo znali i bez izveštaja tamo nekog vladinog saveta, dovoljno vam je da zavirite u vlastiti novčanik ili bacite pogled na korpu namirnica koje svakodnevno kupujete u supermarketu. Još ako ste kojim slučajem skoknuli do neke od zemalja regiona i videli cene kod komšija, vama Vučićeva tabla nije potrebna.

Ali, nemojte da ste nakraj srca. Ima onih u ovoj državi, i nije ih malo, koji nemaju novca ni za kraći put unutar Srbije, kamoli u inostranstvo. Naučeni su da ne sumnjaju u ono što vlast kaže, pa veruju i obraćanjima sadašnjeg predsednika države i brojčanim prikazima na njegovoj magičnoj tabli.

Obraćanja je bilo čak 300 u 365 dana, pa kako da se nešto od tih silnih priča ne primi u naše male naivne glave. A drugo, na tabli su svaki put sve bolja vest od bolje, sve magičnija brojka od one prethodne. Ko ne bi poklekao i bar deo poverovao?

Samo nekoliko dana pre tog deprimirajućeg Saveta, na tabli usred Predsedništva su sijale prekrasne brojke: povećanje penzija, skok plata prosvetarima, 10.000 dinara majkama za decu mlađu od 16 godina… Toj objavi lepih vesti bila je prisutna i premijerka. Da li je već tada znala da njena vlada baš i nije u stanju da ispoštuje sve ono što je zacrtano ili je kasnije doživela prosvetljenje, pa otvorila dušu na Savetu za BDP priznanjem da su rezultati mnogo lošiji nego što se očekivalo?

Uglavom, javna je tajna da balkanski ekonomski tigar odavno posustaje, ako je ikada u stvarnom životu i bio u zamahu, kakav je prikazan na Vučićevoj tabli. Srbija je, i prema podacima Eurostata, na samom začelju na Starom kontinentu po privrednom rastu. Sa rastom BDP-a od samo 0,7 odsto u prvom kvartalu ove godine, daleko smo i od evropskog i od regionalog proseka. ’Ajde što su ispred nas Danci ili Italijani, ali leđa gledamo i Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, sa kojima se često poredimo.

Oni koji ipak više veruju brojkama na Vučićevoj kineskoj tabli nego evropskoj statistici, mogu da pogledaju šta se dešava, recimo, u Knjaževcu. Radnici fabrike obuće „Falk ist“, jednog od onih stranih investitora koji su na velika vrata stigli u Srbiju, danima bezuspešno štrajkuju tražeći veće zarade, koje će moći da isprate rast troškova života.

Mogu da poslušaju i zavarivače koji u pogonima nemačkih kompanija po Srbiji rade za minimalac, iako je sam predsednik na svojoj magičnoj tabli objavljivao da će im početne plate biti mnogo više i da će ukoliko budu vredni moći da inkasiraju i preko hiljadu evra mesečno. Čak nam je i građevinarstvo, u čiji se ekonomski bum kune državni vrh, palo u odnosu na prošlu godinu za skoro petinu.

Dežurni branitelji vlasti odgovoriće na sve ove primedbe da je do ekonomskog pada došlo u brojnim zemljama ističući da je i velika nemačka privreda u recesiji. Međutim, ne videh nikoga ni u Briselu ni u Berlinu da obećava „kule i gradove“ niti da friziranom statistikom ubeđuje građane da je „crno belo“, da je „malo mnogo“ i da je „siromaštvo u stvari bogatstvo“.

Samo je jedna kineska tabla predsednika Srbije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare