Proteklu deceniju vlasti Srpske napredne stranke obeležila je i vrlo specifična propaganda, u kojoj se predsednik stranke i države Aleksandar Vučić često nalazio u ulozi Supermena. Tako je spasavao dečaka iz autobusa u zavejanom Feketiću, selio ministre i Vladu Srbije u kasarnu u Nišu, obećavao rešavanje ubistva pevačicr Jelene Marjanović i stalne razgovore sa građanima "jedan na jedan". Održao ih je ukupno dva puta.
Prethodnu deceniju su, tvrdi vlast oličena u Aleksandru Vučiću, predsedniku Srpske napredne stranke i Srbije, obeležili prosperitet države, procvat ekonomije, rast plata i penzija, skok životnog standarda i pad nezaposlenosti. Srbija je proglašena zemljom investicija i kranova, novih puteva, kliničkih centara, škola i vrtića, vojna sila, ekonomski tigar i lider regiona. Kažu da nam se svet divi, da nam komšije zavide na nezaustavljivom napretku.
Kažu da „Dela govore“ i pokazuju okrečene domove zdravlja, novootvorene subvencionisane fabrike i rudnike, sportske uspehe i vozove koji idu 200 kilometara na sat u zemljama koje imaju brze pruge. Ne znamo koliko su ta ulaganja koštala, jer ne postoje ni transparentnost ni kontrola trošenja budžetskog novca.
Proglašeno Zlatno doba Srbije treba da zatrpa skandale, korupciju, represiju, zloupotrebe, grobove i brojne afere u protekloj deceniji.
Neka dela govore.
Aleksandar Vučić, prvi potpredsednik Vlade, odleteo je vojnim helikopterom 1. februara 2014, praćen kamerama, na krajnji sever Vojvodine da spase putnike zavejane na putu kod Feketića. Iako je bio u društvu profesionalnih spasilaca, Vučić je preneo dečaka iz autobusa do helikoptera. Ovaj propagandni potez ismevan je na društvenim mrežama kroz foto-montaže i šaljive video-snimke, zbog čega je čitav SNS internet angažovan da „skida snimke“, prijavljuje i cenzuriše naloge.
„Ubica Jelene Marjanović biće uhapšen za 48 sati“, izgovorio je premijer Aleksandar Vučić 21. aprila 2016, tri dana pred izbore.
Nepunih godinu i po dana kasnije, komentarišući hapšenje Zorana Marijanovića, muža ubijene žene, Vučić mu je odmah i presudio: „Takvi monstrumi zaslužuju najstrože kazne. Da ste videli samo slike glave te nesrećne žene… Lobanja joj je bila probijena nekoliko puta. Ne razumem kako neki mogu da pružaju simpatije nekome ko je majci svoga deteta probio lobanju na nekoliko mesta.“
Za ubistvo Jelene Marijanović optužen je njen suprug Zoran, a suđenje je počelo nakon tri i po godine, polovinom septembra 2019. Na poslednjem ročištu održanom u februaru 2022. nije delovalo da će slučaj biti uskoro okončan.
U maju 2016. Aleksandar Vučić je najavio da će Vlada raditi i po sedam dana van Beograda, kako se novac ne bi trošio na hotele. Sedište Vlade Srbije, od 10. do 17. oktobra, bilo je u niškoj vojnoj kasarni kraj Auto-pijace, ali je Vučić otkrio da su samo on i dvojica ministara – Lončar i Nedimović sve vreme boravili u kasarni, a da ostali nisu mogli bez hotelske kade. Neki su izdržali tri, neki četiri dana, a neki nijedan.
„Jedanput nedeljno ću da primam od pet do osam, i jedanput mesečno ću da primam od šest do 20 h ili 22 h, u zavisnosti od umora. I to ću da radim u nekim drugim sredinama, ne samo u Beogradu. Da bih čuo ljude šta će da kažu o lokalnim i pokrajinskim funkcionerima, da bih čuo šta će meni u lice da kažu. Da bih video da li možemo da im pomognemo i neki problem da rešim“, obećao je Aleksandar Vučić 29. maja 2016.
Prvi prijem u cik zore upriličen je 8. jula 2016. u Beogradu. Za njega se prijavilo oko 5.000 ljudi. Drugi i poslednji prijem građana desio se nekoliko meseci kasnije u Nišu.
Izložbu „Necenzurisane laži“ priredila je 18. jula 2016. godine Služba za informisanje Srpske napredne stranke u beogradskoj galeriji „Progres“. „Povod je aktuelna medijska scena u kojoj se mediji grčevito trude da prvog čoveka Vlade Srbije Aleksandra Vučića predstave kao cenzora“, kazali su organizatori.
Na izložbi je prikazano oko 2.500 citata s naslovnih strana, novinarskih izveštaja, vesti, komentara u medijima i tvitova, nastalih od 2014. do 2016. “koji jasno pokazuju da u Srbiji nema cenzure“. Izložba je potom prikazana u mnogim gradovima širom Srbije, što je bila jedinstvena prilika da građani vide informacije koje su nedostupne u provladinim medijima.
Poslednjeg dana predizborne kampanje u Srbiji, 30. marta 2017, naslovne strane sedam dnevnih listova osvanule su s oglasom Aleksandra Vučića, aktuelnog premijera i predsedničkog kandidata vladajuće koalicije. Izborni oglas objavljen je na naslovnim stranama „Blica“, „Aloa“, „Srpskog telegrafa“, „Kurira“, „Novosti“, „Politike“ i „Dnevnika“. Jedine dnevne neuniformisane novine bile su „Danas“ i „Informer“.
Ministar finansija Siniša Mali mahao je u martu 2021. na TV „Pink“ gomilom papira i „ekskluzivnih dokumenata“ do kojih je došao „istraživački tim“ „Večernjih novosti“, koji potvrđuju da Dragan Đilas ima račune na Mauricijusu od 5,7 miliona evra, u Švajcarskoj od 620.000 evra, a kasnije je „otkriveno“ i da u Hongkongu u banci drži od 3.269.061,65 evra.
Banke, jedna za drugom, demantovale su ova “otkrića”, a otkrilo se i da jedna od njih, čijim je papirima mahao Mali, ni ne postoji. Nadležni organi najavljivali su istragu i hapšenje Dragana Đilasa, no, nije došlo ni do saslušanja.
Miroljub Petrović, prevarant poznat po paroli „Pod mač, bato!“, antivakser i vlasnik nepostojećeg univerziteta prirodne medicine, kojeg pojedine porodice optužuju za šarlatanstvo, nadrilekarstvo i ubistvo njihovih bližnjih, neometano „radi“ i gostuje po televizijama sa nacionalnim frekvencijama.
Tužilaštvo u Leskovcu 2019. pokrenulo je postupak zbog smrti mladića kojeg je Petrović “lečio” od tumora na mozgu, ali niko ne zna dokle se stiglo.
BONUS VIDEO: SNS (skriveni) aduti: Gde su Vulin, Stefanović, Martinović…
Pratite nas i na društvenim mrežama: