Foto:Shutterstock

DuckDuckGo je postao glavna destinacija za teoretičare zavere i desničarske organizacije širom sveta.

Hvaljenje DuckDuckGo postao je popularan fenomen tokom pandemije među uticajnim desničarima u Americi i teoretičarima zavere koji dovode u pitanje vakcine protiv Covod-19. Mnogi su objavljivali snimke ekrana koji pokazuju da DuckDuckGo pokazuje više rezultata pretrage kada su u pitanju informacije o vakcinama.

Možda vas zanima

Popularni podkaster i desničar Džo Rogan se osvrnuo na trendove koji su zahvatili desničarske organizacije i druge Amerikance koji su skeptični u vezi sa pandemijom.

„Kad želim da pronađem konkretne slučajeve o ljudima koji su umrli od COVID-19 vakcine, moram da odem na DuckDuckGo “, istakao je Rogan, misleći na mali pretraživač koji je fokusiran na privatnost . „Nisam ništa uspeo da  pronađem na Guglu.“, dodao je.

Pored gospodina Rogana, koji je nedavno bio u središtu negodovanja zbog dezinformacija na svom podkastu , DuckDuckGo je dobio glasne preporuke još od nekih konzervativnih podkastera koji su veoma popularni, uključujući Bena Šapira i Dana Bongina.

„Gugl aktivno suzbija rezultate pretrage koji se ne slažu sa tradicionalnim gledištima levice“, izjavio je gospodin Šapiro prošlog marta. „Preporučujem da instalirate DuckDuckGo na svoj računar, a ne Google, da biste se borili protiv svega ovoga.“

Ove tvrdnje naglašavaju kako desničarski Amerikanci i teoretičari zavere menjaju svoje onlajn aktivnosti kao odgovor na veću umerenost od strane tehnoloških giganata kao što je Gugl. Sve više prihvataju nove, a ponekad i marginalne platforme poput aplikacije za ćaskanje Telegram, video strimera Rumble, pa čak i pretraživača kao što je DuckDuckGo, tražeći uslove koji izgledaju povoljniji za širenje teorija zavere.

Foto: Joe Rogan – Douglas P. DeFelice / AFP / Profimedia

DuckDuckGo, koji ima oko 3 procenta tržišnog udelau SAD, ima malo direktne kontrole nad vezama u svojim rezultatima pretrage jer ih generiše algoritam pretraživača koji obezbeđuje Bing, čiji je Microsoft vlasnik.

Pogledajte još

U saopštenju DuckDuckGo je rekao da osuđuje „činove dezinformacija“ i rekao da su interna istraživanja kompanije pokazala da njeni korisnici imaju široku mešavinu političkih orijentacija. Кompanija je takođe dodala proučava načine da ograniči širenje lažnih i obmanjujućih informacija.

Da bi stekli uvid u ono sa čime se teoretičari zavere susreću kada pretražuju na mreži, New York Times je pregledao 20 najrelevantnijih rezultata pretrage na Guglu, Bingu i DuckDuckGou za više od 30 teorija zavere.

Za mnoge termine, kada su rezultati upoređeni sa ocenama Globalnog indeksa dezinformacija – NewsGuard i istraživanja objavljenog u časopisu Science, Bing i DuckDuckGo su prikazivali više nepouzdanih veb lokacija nego Google.

Rezultati pretrage na Google-u su takođe uključivali neke nepouzdane veb lokacije, ali su obično bile manje prisutne i niže rangirane na stranici za pretragu.

Tajms je zatim pregledao izbor tih termina kako bi proverio da li sadržaj na povezanim stranicama unapređuje teoriju zavere ili ne. Ta poređenja su često pokazivala još oštrije razlike između Gugla i njegovih konkurenata.

Ovi nalazi su se poklapali sa rezultatima dve nedavne studije , koje su zaključile da je Bingov algoritam više prikazivao sadržaj koji više podržava teorije zavere od Gugla.

Razlike među pretraživačima u analizi Tajmsa bile su najjasnije kada su termini bili konkretni. Na primer, traženje „Satanističkih demokrata“, teorije da demokrate obožavaju Satanu ili vrše satanističke rituale, pojavilo se nekoliko veza koje su podsticale ove teorije.

Bonus video: Kako se zaštititi od krađe identiteta na internetu

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram