Sprava se, kažu u ruskoj carini, ne smatra "špijunskom" ako su funkcije snimanja fotografija i videozapisa standardno registrovane u prospektu proizvoda, sočivo ugrađene kamere nije skriven, a postoje i elementi koji prikazuju način snimanja.
Pametni satovi mogli bi u Rusiji da se tretiraju kao posebna tehnička sredstva čiji je uvoz na teritoriji Ruske Federacije ograničen, ako njihova funkcionalnost omogućuje skriveno fotografisanje i snimanje videozapisa, smatra ruska savezna carina.
Parlamentarni zastupnik Anton Gorelkin zatražio je od bezbednosne agencije FSB-a i Savezne carinske službe pojašnjenje hoće li se uvoz u Rusiju i kupovina ručnih satova s ugrađenim kamerama smatrati legalnim, piše Hina.
Carina mu je odgovorila da posebna tehnička sredstva dizajnirana za tajno dobijanje podataka uključuju uređaje kojima su namerno ugrađena svojstva koja omogućuju prikupljanje tajnih podataka.
Naprava se, kažu u ruskoj carini, ne smatra „špijunskom“ ako su funkcije snimanja fotografija i videozapisa standardno registrovane u prospektu proizvoda, sočivo ugrađene kamere nije skriveno, a postoje i elementi koji prikazuju način snimanja.
Dakle, prema Federalnoj carinskoj službi Rusije, mogućnost razvrstavanja pametnih satova kao posebnih tehničkih sredstava zavisi od ugrađene funkcionalnosti i tehničkim karakteristikama određenog modela uređaja.
Ako funkcionalnost i tehničke specifikacije pametnih satova omogućuju njihovo klasifikovanje kao posebnih tehničkih sredstava, uvoz takvih uređaja pojedincima za ličnu upotrebu je zabranjen, uključujući naručivanje na stranim internet stranicama, objasnili su iz ruske carine.
Gorelkin je pak primetio da jedan te isti proizvođač naprava može proizvoditi i legalne i ilegalne pametne satove.
Ranije su se u ruskim medijima pojavile informacije da bi se kamera mogla pojaviti u sledećoj seriji pametnih satova Apple Watch.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar