Foto: Shutterstock

Sudar dve neutronske zvezde kolosalnih razmera iznenadio je astronome eksplozijom koja je bila praktično savršenog oblika.

Prema najnovijoj analizi posledica sudara neutronskih zvezda uočenog još 2017. godine, eksplozija takozvane kilonove bila je potpuno simetrična, skoro savršena sfera.

Astronomi, međutim, ne znaju kako je nastala tako savršena lopta i tvrde da je to u suprotnosti sa svim dosadašnjim pretpostavkama i modelima ovakvih eksplozija.

-Svi naši prethodni modeli ukazuju da, kada dve zvezde kruže jedna oko druge 100 puta u sekundi pre eksplozije, eksplozivni oblak nastao ovim sudarom treba da bude spljošten i prilično asimetričan“, kaže Albert Snepen sa Intituta Niel Bohr u Danskoj.

„Niko nije očekivao da će eksplozija izgledati ovako. Nema smisla da je savršeno sferična, kao lopta.“

-Međutim, naše računice jasno pokazuju da jeste, što verovatno znači da teorijama i simulacijama kilonova koje smo razmatrali u proteklih 25 godina nedostaje neka važna karika.

Sudari neutronskih zvezda su zapravo redak prizor za astronome.

Pomenuta eksplozija iz 2017. godine, nazvana GW170817, bila je prva zabeležena eksplozija tog tipa i nepobediva u pogledu detalja.

„Iz nje smo naučili mnoge stvari o Univerzumu.“, dodaje.

„Na primer, ovi sudari su izvor rafala gama zračenja, najenergičnije svetlosti u Univerzumu. Nastale eksplozije kilonova su takođe fabrike za proizvodnju teških elemenata kao što su zlato i platina.“, objašnjava.

Međutim, mnogi detalji o njima još uvek nisu poznati naučnicima.

„Srećom, bilo je toliko podataka prikupljeno kada se ta eksplozija dogodila, da istraživači još uvek nisu stigli sve da pregledaju.“

Sferična eksplozija koju su pronašli sugeriše da razumevanje spajanja neutronskih zvezda nije potpuno.

Foto: Shutterstock

Neutronske zvezde su ono u šta zvezde mogu da se transformišu nakon što iskoriste svo fuziono gorivo u svom jezgru. Kada zvezda dostigne ovu tačku, ona izbacuje svoj spoljašnji materijal i jezgro kolabira u ultra gust objekat.

Kada se takva dva objekta sudare, kombinovana masa dovodi do toga da novoformirani objekat kolabira, pretvarajući ga u crnu rupu. Međutim, za kratko vreme pre nego što se to dogodi, objekat može postati hiper masivna neutronska zvezda sa izuzetno moćnim magnetnim polje, piše Science Alert.

Ovo bi možda moglo objasniti sferičnu eksploziju, napominju istraživači.

„Međutim, verovatno postoji mnogo drugih mehanizama u igri. Nadamo se da ako snimimo još ovakvih eksplozija u budućnosti, možemo saznati više o njima.

Studija je objavljena u naučnom časopisu „Nature“.

***

BONUS VIDEO: Odmor u vasioni, hotel svemirske kategorije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare