Foto:AP Photo/John Raoux

Spejseks je otkazao lansiranje Staršipa - najmoćnije rakete ikad napravljene.

U međuvremenu:

Tajmlajn:

15:15 Upravo je otkriven problem sa rakektnim pojačivačem. Poletanje je otkazano.

15:00 Raketa je napunjena gorivom. Sledeća faza je hlađenje motora na dnu bustera. Motori se hlade kako bi Staršip mogao da podnese ekstremne temperature tokom poletanja.

14:30 Staršip se trenutno nalazi na lansirnoj rampi i puni gorivom (tečnim kiseonikom i metanom), a Spejseks planira lansiranje oko 15:30 časova po našem vremenu.

Više o Staršipu…

Raketa je visoka skoro 120 metara i dizajnirana tako da ima duplo veći potisak od bilo koje druge rakete u istoriji.

Probno lansiranje bez posade trebalo bi da bude obavljeno iz Boka Čike u Teksasu, a cilj je da se jedan deo letelice nakon lansiranja odvoji i pošalje na istok kako bi napravio krug oko Zemlje.

Pod pretpostavkom da će se sve odviti po planu, Staršip će u narednom pokušaju poleteti uz pomoć 33 motora koja će goreti 2 minuta i 49 sekundi. Nakon toga će se dve polovine rakete odvojiti, a gornji deo će nastaviti da gori još 6 minuta i 23 sekunde, prenosi Bi-Bi-Si.

Zaokret oko Zemlje

Raketa bi trebalo krstari svemirom više od 100 km iznad površine planete.

Spejseksov plan je da buster ove rakete, nazvan „Super Heavy“, pokuša da odleti do teksaške obale i da se spusti vertikalno, da lebdi tik iznad Zaliva. Tada će biti dozvoljeno da se prevrne i potone.

Sa druge strane, letelica će nastaviti sama i napraviti skoro pun krug oko Zemlje, spuštajući se u Pacifik, severno od Havajskih ostrva.

Letelica ima zaštitne pločice kako bi se nosila sa ogromnim temperaturama tokom spuštanja. Pad letelice u okean je zakazan 90 minuta nakon poletanja Starshipa.

Ilon Mask veruje da bi Starship mogao da uvede čovečanstvo u novu eru i običnim ljudima omogući međuplanetarna putovanja.

***

BONUS VIDEO: Odmor u vasioni, hotel svemirske kategorije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar