Nalaze iz studije objavljene u časopisu "Nature Geoscience" objavili su naučnici iz Kine koji su analizirali prve uzorke lunarnog tla koji su vraćeni na Zemlju od sedamdesetih godina prošlog veka.
Istraživanje ukazuje na odgovor na pitanje koje godinama muči naučnike, dok pokušavaju da utvrde kako se tačno voda skladišti na Mesecu.
„Da bi se održao ciklus vode na površini Meseca, trebalo bi da postoji hidrosloj (neka vrsta rezervoara) na dubini u lunarnom tlu. Međutim, pronalaženje i lociranje tog rezervoara nikom nije pošlo za rukom, uprkos postojanju nekoliko studija koje su istraživale fine materijale sa Mesečevog tla koji bi mogli da sadrže vodu“, navodi se u studiji.
Autori najnovije studije su odlučili da identifikuju potencijalni rezervoar vode daljim istraživanjem „staklenih perli“ koje su nastale tokom udara asteroida i stigli su do iznenađujućeg otkrića.
Naučni tim je otkrio da su u te male, sferne formacije „usađene“ značajne količine vode.
Rezultati istraživanja pokazuju da su hiljade milijardi litara vode „razbacani“ svuda po Mesecu, zarobljeni u malim providnim perlama, koje su nastale udarima asteroida u površinu Zemljinog prirodnog satelita, navodi se u novoj studiji.
Teorija koju donosi novo istraživanje je da ove perle, formirane još u drevnim vremenima, se pune vodom kada ih udare solarni vetrovi, koji prenose vodonik i kiseonik.
Istraživači procenjuju da bi na Mesecu na ovaj način moglo biti uskladišteno više od 270 biliona litara vode.
„Pronašli smo novi mehanizam pomoću kojeg vodonik iz solarnog vetra može da uđe u Mesečeve perle i tako identifikovali novi rezervoar vode na Mesecu“, rekao je Heđiu Hui, jedan od koautora studije i istraživač na Univerzitetu Nanđing.
„Perle“ se mogu dopunjavati vodom svakih nekoliko godina, sugeriše studija.
„Ova voda se može osloboditi jednostavnim zagrevanjem ovih staklenih perli“, objašnjava Hui.
Dr Dejvid Kring, glavni naučnik sa Lunarnog i planetarnog instituta u Hjustonu, rekao je da ovo istraživanje daje naučnicima novi uvid u to kako se voda može skladištiti na Mesecu, posebno na lokacijama blizu mesta sletanja kineske misije: „To je važno za naučnu diskusiju o lunarnim ciklusima vode na Mesecu“.
Trillions of pounds of water may be strewn across the moon, trapped in tiny glass beads that could have formed when asteroids struck the lunar surface, according to a new study. https://t.co/xSqiOLTRSY
— CNN (@CNN) March 28, 2023
Ali, rekao je Kring, verovatno postoje bolja mesta za astronaute da sakupljaju vodu u praktične svrhe, „zbog čega smo zainteresovani za lunarne polove“.
Naučnici su spekulisali da velike naslage leda mogu postojati na polovima Meseca još od ere Apola, a Nasa planira da pošalje astronaute da istraže tu oblast u okviru programa Artemis, koji ima za cilj da pošalje ljude na južni pol Meseca krajem decenije.
„Mislim da će međunarodni interes za istraživanje Meseca podstaći svačiji interes“, rekao je Kring i dodao da s nestrpljenjem čeka misiju Artemis i astronaute kojima će cilj biti južni region Meseca.
Uzorak lunarnog tla analiziran za ovu studiju sakupila je kineska misija „Čang’e-5“, koja je izvršila sletanje na severozapadni deo Meseca okrenut ka Zemlji i vratila uzorke na Zemlju 2020. godine.
Istraživači iz nekoliko institucija u Kini, uključujući Univerzitet Nanking i Kinesku akademiju nauka, ručno su odabrali 150 „perli“ za proučavanje, veličine od oko 50 mikrometara (debljina vlasi ljudske kose) do oko jednog milimetra.
***
(Izvor: Si-En-En)