Foto: Shutterstock

Najnovija verzija AI četbota dovela je do spekulacija da bi novi sistem mogao da radikalno promeni čitavu tehnološku industriju, i da bi profesori, programeri i novinari mogli bi da ostanu bez posla kroz svega nekoliko godina, nakon što je najnoviji četbot kompanije "Open AI", koju je osnovao Ilon Mask, zapanjio posmatrače svojom sposobnošću i kompleksnošću pisanja, veštinom izvršavanja složenih zadataka i lakoćom korišćenja.

„ChatGPT 3“, kako ga zvanično zovu, služi kao model jezika opšte namene koji je sposoban da razume kolokvijalni jezik i daje „ljudske“ odgovore na širok spektar upita.

Takođe je veoma jednostavan za korišćenje, potrebno je samo zatražiti esej ili pitanje u neformalnom obliku, a četbot zatim na osnovu upita sastavi tekst.

Za razliku od tradicionalnih pretraživača, koji se oslanjaju na podudaranje ključnih reči da bi pružili rezultate, novi četbot koristi kombinaciju naprednih algoritama i veštačke inteligencije da bi razumeo nameru iza korisničkog upita.

To znači da korisnici mogu da traže informacije koristeći prirodni jezik, umesto da koriste određene ključne reči ili fraze, što ovog četbota potencijalno čini intuitivnijim alatom za pronalaženje informacija.

Većim delom protekle decenije decenije, AI četbotovi su bili užasni — impresivni samo ako odaberete najbolje odgovore i izbacite ostale. Poslednjih godina, nekoliko AI alata su postali dobri u obavljanju uskih i dobro definisanih zadataka, kao što je pisanje marketinške kampanje, ali i dalje imaju tendenciju da pobrljave kada se iznesu van zone udobnosti.

Ali ChatGPT je drugačiji. Pametniji, čudniji i fleksibilniji. Može da piše viceve ​​(od kojih su neki zapravo smešni), piše računarski kod i eseje na akademskom nivou. Takođe može da pogađa medicinske dijagnoze, kreira tekstualne igre Harija Potera i objašnjava naučne koncepte na različitim nivoima – bilo da objašnjava laicima ili ekspertima.

„Format dijaloga omogućava ChatGPT četbotu da odgovori na dodatna pitanja, prizna svoje greške, ospori netačne premise i odbije neprikladne zahteve“, objašnjava „OpenAI“ u svom saopštenju.

Prethodni model četbota iz iste laboratorije su programeri koristili na različite načine – jedna žena mu je nedavno dala svoje dnevnike iz detinjstva kako bi razgovarala sa sobom, ali ovo je prvi put da je tehnologija postala dostupna na način koji je potpuno prilagođen korisnicima.

„Gugl je mrtav“, tvitovao je programer Džoš Keli, koji je uporedio Guglove rezultate sa različitim ChatGPT odgovorima.

Tehnologija koja pokreće ChatGPT nije, strogo govoreći, nova. Zasnovana je na onome što kompanija naziva „GPT-3.5“, nadograđenoj verziji GPT-3, AI generator teksta koji je izazvao nalet uzbuđenja kada je izašao 2020. Ali dok bi postojanje visoko sposobnog lingvističkog supermozga moglo biti stara vest za AI istraživače, ovo je prvi put da je tako moćan alat stavljen na raspolaganje široj javnosti preko besplatnog veb interfejsa koji je jednostavan za korišćenje. Možete ga čak i vi probati, ukoliko napravite nalog na sajtu Open Ai i govorite engleski.

Jedan korisnik Tvitera podstakao je GPT da „napiše esej u biblijskom duhu o kralju Džejmsu koji objašnjava kako ukloniti sendvič sa puterom od kikirikija sa videorekordera“.

Ali korisnici su takođe pronalazili ozbiljnije primene bota. Na primer, izgleda da je ChatGPT dobro uočava greške u kodu, što može biti koriisno programerima.

Ali da li su ovakvi četbotovi sposobni da zamene Gugl u budućnosti?

Pogledajte šta je ChatGPT odgovorio kada mu je „Independent“ postavio pitanje: „Da li bi ChatGPT mogao da zameni Google?“

„Još uvek je malo verovatno da „ChatGPT“ u potpunosti zameni trenutno najpopularniji pretraživač na svetu, koji ima udeo preko 90 odsto. Međutim, ChatGPT i drugi napredni jezički modeli mogu da ponude jedinstvene mogućnosti, prilagode korisničko iskustvo i ponude intuitivnije rezultate koji podsećaju na prirodni tok razgovora. Kao rezultat, potencijalno bi mogao da zameni tradicionalne pretraživače i donese potpuno drugačiji način na koji pretražujemo internet“, kaže četbot.

Od njegovog debitovanja u sredu, ljudi su ga već koristili za složenije zadatke, poput pisanja scenarija za TV serije i filmove.

Ipak, sistem još uvek nije savršen. ChatGPT trenutno nije u mogućnosti da pretražuje internet u klasičnom smislu ili pristupi bilo kakvim spoljnim informacijama, tako da nije u mogućnosti da pruži odgovore ili sugestije na lokalizovana pitanja, kao što su preporuke restorana ili hotela u nekom gradu.

Podaci koje su koristili da obuče ovaj model – knjige, članci i veb lokacije – su samo do 2021. godine, tako da znanje ovog AI četbota još uvek nije ažurirano.

Ostala ograničenja uključuju povremene propuste u odgovorima koji zvuče uverljivo, ali su činjenično netačni. Programeri OpenAI-a su takođe priznali da je „često preterano opsežan“ kada odgovara na zahteve.

„Znamo da postoji mnogo ograničenja“, zaključio je OpenAI u svom saopštenju. „Planiramo da redovno ažuriramo model kako bismo ga poboljšali u različitim oblastima… Uzbuđeni smo što ćemo lekcije iz ovog izdanja preneti u primenu sposobnijih sistema, baš kao što su ranije primene doprinele ovoj“.

Očekuje se da će OpenAI predstaviti sledeću generaciju GPT-3, nazvanu GPT-4, u narednih nekoliko meseci.

(Izvori: Njujork Tajms, Independent, Gardijan)

***

BONUS VIDEO: Poslušajte razgovor čoveka i veštačke inteligencije posle kog ništa nije isto

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar