Tesla i Ilon Mask Foto:Shutterstock/Ink Drop

Kripto zima je stigla i u „Teslu“.

„Tesla“ je jedna od onih kompanija koje su polagale velike nade u digitalne novčiće. Najpopularniji proizvođač električnih automobila je početkom prošle godine uložio 1,5 milijardu dolara u bitkoine, oslanjajući se na ono što Ilon Mask, vlasnik kompanije, naziva „dugoročni potencijal digitalnih valuta“.

Nešto više od godinu dana kasnije, kompanija je odlučila da proda 75 odsto bitkoina u svom vlasništvu za 936 miliona dolara u gotovini.

U sinoćnom razgovoru sa investitorima, Mask se osvrnuo na prodaju kriptovaluta i rekao da to ne treba shvatiti kao smrtnu presudu bitkoinu.

Pročitajte još

„Tesla je rasprodala bitkoine zbog sopstvenih finansijskih poteškoća s obzirom da smo teško pogođeni novim zaključavanjem zbog kovida u Kini. U suštini, Tesli je potreban novac.“, objašnjava Mask. „Ali nismo prodali nijedan Dožkoin“, dodaje.

Donedavno se činilo da kripto tržište doživljava pravi procvat. Broj kompanija koje plasiraju digitalne novčiće rastao je iz godine u godinu, nastajale su banke koje su nudile pozajmice i odlične kamatne stope na kripto depozite, a platforme za razmenu kripto valuta su zapošljavale sve veći broj ljudi. Izgledalo je kao da se novoj industriji smeši svetla budućnost. Međutim, kripro tržište je u veoma kratkom roku zapalo u ozbiljnu krizu.

Vrednost bitkoina i drugih kriptovaluta je drastično opala tokom maja i juna ove godine. Kompanije za kriptovalute su počele da otpuštaju zaposlene, a banke zamrzavaju isplate i sprečavaju gubitke, dovodeći u pitanje vitalnost čitavog sistema.

Nagli sunovrat, prema mišljenju analitičara, ilustruje nesigurnost strukture izgrađene oko ovih rizičnih i neregulisanih digitalnih sredstava. Ukupna vrednost tržišta kripto valuta je od jeseni pala za 65 odsto, a analitičari predviđaju dalji pad.

U svom poslednjem izveštaju, „Tesla“ kaže da vrednost preostale „digitalne imovine“ u kompaniji iznosi 218 miliona dolara, što je značajna razlika u odnosu na prethodni period kada je to iznosila 1,2 milijarde dolara.

Foto:shutterstock By Nadezda Murmakova

Odluka „Tesle“ ne čudi kada se uzmu u obzir okolnosti na tržištima, inflacija, rat u Ukrajini i utegnuti međunarodni odnosi. Analitičari smatraju da je ulaganje u kriptovalute u ovom trenutku izuzetno rizično, dok kripto entuzijasti govore da je ovakva dinamika sastavni deo funkcionisanja kripto tržišta i smatraju da je sada odlično vreme za kupovinu zbog niskih cena.

Cene bitkoina su i u prošlosti pokazivale sezonske uspone i padove. Obično tokom proleća vrednost opada, dok oporavak počinje tokom leta. Međutim, kao i kod drugih ulaganja, a kamoli u nepredvidivom svetu kriptovaluta, dosadašnje iskustvo nije garancija za buduće događaje.

Možda vas zanima

Kada je reč o proizvodnji električnih automobila u „Tesli“ — gde se čini da se novi konkurenti pojavljuju svakog dana —kompanija izveštava da je u ovom kvartalu ostvarila profit od 2,26 milijardi dolara, što je smanjenje od oko 31 odsto u odnosu na prethodni kvartal, kada je zabeležila profit od 3,3 milijarde dolara.

„Tesla“ je u poslednjem kvartalu zaradila 16,9 milijardi dolara, što je takođe manje u odnosu na prvi kvartal, kada je kompanija prijavila zaradu od 18,7 milijardi dolara.

Što se tiče profitabilnosti, kompanija i dalje posluje bolje nego u drugom kvartalu 2021. godine. Ovo je prvi puni kvartal otkako je „Tesla“ podigla cene svih svojih automobila za čak 10 odsto, a u junu je ponovo podigla cene na odabranim modelima.

Kompanija je ranije ovog meseca saopštila da su isporuke električnih automobila usporile i da beleže pad od oko 18 odsto. „Tesla“ je proizvela oko 15 odsto manje automobila u ovom kvartalu u poređenju sa prethodnim. U svom izveštaju o zaradi, Tesla kaže da se suočava sa ograničenom proizvodnjom zbog gašenja fabrike u Šangaju, ali da kompanija povećava proizvodnju u novim pogonima u Berlinu i Ostinu u Teksasu.

Ostale poteškoće o kojima proizvođač automobila izveštava su povećane cene, od sirovina do logistike, viši fiksni troškovi po automobilu zbog zatvaranja u Šangaju, i, naravno, gore pomenuti „krah bitkoina“.

***

BONUS VIDEO: Upoznajte Sema Bankmana – Kripto Robin Hud

***

Pratite nas i na mrežama:

Facebook

Instagram

Twitter

Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar