Organizacija “Army SOS”, sačinjena od ukrajinskih aktivista, iskoristila je nekoliko godina star izum jednog od svojih članova i tablet uređaje koji rade na Android operativnom sistemu pretvorila u uređaje za navođenje projektila koje koriste u ratu protiv Rusije.
Ukrajinski aktivista Aleksij Savčenko jedan je od najzaslužnijih za razvoj jednog od najsmrtonosnijih i najjeftinijih oružja koje koristi na hiljade pripadnika Ukrajinskih oružanih snaga. Do toga su došli sasvim slučajno.
Savčenko je 2014. godine bio među demonstrantima čiji su višemesečni skupovi u Kijevu doveli do pada proruskog predsednika Viktora Janukoviča. U znak osvete, Moskva je anektirala Krim i podstakla separatistički rat na jugoistoku Ukrajine.
To je navelo Savčenka da, zajedno sa grupom istomišljenika, osnuje nevladinu organizaciju pod nazivom “Army SOS” (SOS vojska). Ta organizacija prikupljala je novac za nabavku zaštitnih jakni i druge vojne opreme za nedovoljno opremljene i neobučene dobrovoljce koji su se borili protiv separatističkih grupa na jugoistoku Ukrajine.
Međutim, dobrovoljci i pripadnici službe tražili su nešto što im je bilo preko potrebno na liniji fronta.
„Momci, dajte nam mape. Potrebne su nam mape. Imamo samo sovjetske iz 1980-ih. Tamo gde je nekada bila njiva, sada je selo ili stambena zgrada“, priseća se Savčenko.
Ali umesto da štampa hiljade stranica sa mapama, “Army SOS” se okrenuo ka potrazi za tehničkim rešenjima.
Od grupe programera tražili su da instaliraju satelitske mape i ukrajinske vojne podatke na tablete i pametne telefone.
Prema rečima jednog ukrajinskog pripadnika koji je odgovorio na novinu 2014. godine, trupe su počele bolje da vide svoje okruženje, a novi alati omogućili su im da jasnije i preciznije usmeravaju artiljeriju.
Potom su stigli i novi zahtevi.
„Možete li da dodate opciju za merenje udaljenosti? Možemo li da unesemo koordinate? Možemo li da izračunamo i navodimo artiljerijsku vatru?”, to su bila najvažnija pitanja koja su nam postavljali, rekao je Savčenko za „Al Jazeera English“ .
Do tada su projektili navođeni kao u doba Sovjetskog saveza, ručnim unosom podataka i korišćenjem artiljerijskih tabela za proračune koji traju do 15 minuta.
Ali ono što su programeri u „Army SOS“ osmislili promenilo je ceo sistem.
Osmilili su softver po imenu “Kropiva” (kopriva), koji je postao deo serije visokotehnološke opreme i naoružanja na osnovu koga se ukrajinska vojska transformisala iz “demoralizovanog autsajdera” u ozbiljnu vojnu silu.
“Kropiva je primer privatne inicijative i efikasne upotrebe civilnih sistema u vojsci“, rekao je Pavel Luzin, ruski analitičar odbrane Džejmstaun fondaciji, istraživačkom centru u Vašingtonu.
Softver pretvara bilo koji tablet zasnovan na Androidu, pa i one jeftnije čija cena može biti već oko 150 dolara, u osnovni uređaj za precizno navođenje.
Tablet može da primi i prenese koordinate za usmeravanje artiljerijske vatre, od korisnika, drona ili putem radara.
Može da izračuna rastojanje do mete i usmeravati projektile svake vrste artiljerije koju koristi ukrajinska vojska.
Tablet dobija i meteorološke podatke koji mogu da utiču na svaki snimak – brzinu i smer vetra, temperaturu i vlažnost.
Ako nema pristupa internetu, kože stupiti u kontakt sa komandnim centrima i putem prenosive radio stanice.
Svi proračuni se izrađuju i prenose za svega nekoliko sekundi.
„Brzo je i precizno“, rekao je Savčenko.
Tablet spašava živote i na druge načine.
„Ljudi su došli na minsko polje. I izašli živi koristeći tablet sa Kropivom”, rekla je za Antonina Baiura za „Al Jazeera English“, volonter grupe.
“Army SOS” i programeri su poklonili softverski kod ukrajinskoj vojsci 2018. godine.
Svaki tablet ponaša se kao pčela radilica u košnici.
Sadrži informacije samo o neposrednoj okolini svog korisnika. Ako bi i bio ukraden, tablet je zaštićen lozinkom, a može biti isključen i daljinskim putem sa centralnog servera.
These two of our fellas were wounded last week, but the owners are fine. pic.twitter.com/A7EQQgtuhq
— CF Army SOS (@armysosukraine) August 20, 2022
Čak i ako ruski ili separatistički vojnici dođu do takvog tableta, njihovi pretpostavljeni su im preporučili da ga ne koriste.
„Besplatan sir se može naći samo u mišolovci. Trofej, kakav je ukrajinski softver, je baš takva mišolovka“, naveo je u maju ruski vojni časopis “Top War”.
U nepotpisanom tekstu navodi se da podaci sa svakog tableta završavaju u Sjedinjenim Državama i da će unošenje ruskih mapa pružiti neprijatelju ključne informacije.
U publikaciji je izraženo i žaljenje što ruska vojska nema sličan softver.
„Čak i da postoji takav softver, on nije isporučen vojnim jedinicama na frontu“, zaključio je neimenovani autor.
Za razliku od svojih protivnika, ukrajinska vojska ne voli javno da deli informacije o novom naoružanju koje razvija i proizvodi kod kuće. Ministarstvo odbrane je čak pozvalo “Army SOS” da se “drži dalje od masovnih medija”.
„Vojska nas je zamolila da se sklonimo sa radara i da ne budemo u centru pažnje“, rekao je Savčenko i dodao da istovremeno nisu imali odgovor na pitanje kako bi ta organizacija mogla da pronađe novac za finansiranje svojih projekata.
Prema Savčenkovim rečima, novinski tekstovi i medijski prilozi o njegovoj inicijativi su doveli do donacija od kojih je kupljeno na hiljade tableta i pametnih telefona.
***
***
Pratite nas i na mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare