Nije nepoznato da Google sakuplja ogromnu količinu podataka o svojim korisnicima.
Ova kompanija prati svaki naš korak u realnom životu i na internetu. Beleži stvari koje pretražujemo, video snimke koje gledamo, šta nam se dopada, a šta ne.
I to nije sve. Google Mape čuvaju lokaciju gde god da se nalazite. Putanje kojima se krećete, kao i koliko se vremena zadržavate na nekom mestu. Bez obzira da li koristite Android telefon ili iPhone – situacija je ista.
Google je delimično unapredio svoj sistem prikupljanja podataka poslednjih par godina. Uveli su opciju za automatsko brisanje sačuvanih lokacija korisnika, kao i „Incognito“ režim u mapama. Ipak, analitičari smatraju da ovo nije dovoljno.
U ovom tekstu ćemo pokušati da razjasnimo kako i gde možete videti i obrisati te podatke.
To je to, obrisali ste sve sačuvane aktivnosti koje Google ima o vama. Ovde takođe možete sprečiti da Google u budućnosti sakuplja ove podatke o vama tako što ćete pauzirati prikupljanje podataka.
Čak i ako isključite opcije za čuvanje aktivnosti na vebu i istoriju lokacije, ovo ne znači da Google više ne zna ništa o vama. Google može da prati vašu lokaciju bila ona uključena ili ne. Ovakve podatke kompanija prikuplja koristeći Wi-Fi mrežu i druge bežične uređaje u vašoj blizini.
I baš kao što Fejsbuk radi godinama, Google može da vas prati čak i kada niste prijavljeni.
Praćenje lokacije nije prošlo nezapaženo ni od strane nadležnih institucija u Americi, pa su tužioci nekoliko saveznih država SAD podneli tužbu protiv kompanije.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare