Operacija pod nazivom „tamna haringa“ je zloupotrebila 470 aplikacija na "Plej" prodavnici i dosad ugrozila 105 miliona korisnika u 70 država. Prevara na Android uređajima uključuje pretplatu na usluge i u funkciji je već dve godine.
Uglavnom kada pokrenete neku od ovih aplikacija dobićete prozorčić u kome unesete svoj broj telefona. Aplikacija vam zatim šalje OTP kod za navodno aktiviranje naloga, prenosi Bleepingcomputer.
Kada to učinite, vi ste se zapravo pretplatili na uslugu koja vam dodaje na račun oko 2000 dinara svakog meseca.
Aplikacije rade tako što vas praktično bez vašeg znanja pretplate na premijum usluge i naplaćuju 15 dolara mesečno preko operatera. Ovaj način plaćanja omogućava ljudima da kupuju digitalni sadržaj i plaćaju ga u sklopu mesečne pretplate kod mobilnog operatera ili kreditom na pripejdu.
Kompletan spisak aplikacija možete pogledati na dnu članka.
Sa ukupno 470 zaraženih aplikacija, meta hakera je poprilično velika i većina ovih aplikacija se ironično nalazi u kategoriji „zabava“.
Jedan od ključnih faktora koji utiče na raširenost ove prevare u nekoj zemlji je nedostatak zakona o zaštiti potrošača. Tako su neke zemlje prošle gore od drugih. Prevara je najprisutnija u Bugarskoj, Finskoj, Grčkoj, Indiji, Pakistanu, Iraku, Tunisu i drugim.
Čak i u zemljama u kojima postoje dobri zakoni o zaštiti potrošača, žrtve kasno shvate prevaru, a refundiranje transakcije nije moguće.
Na sajtu „GitHub“ je objavljen spisak svih 470 aplikacija.