IT sektor
Foto: Audtakorn Sutarmjam / Alamy / Alamy / Profimedia

Čak 85 odsto zaposlenih u sektoru IT bezbednosti obavlja slobodne aktivnosti u toku radnog vremena. Na hobije obično troše šest sati nedeljno, što je sat vremena duže od vremena koje na takve aktivnosti koriste ostali zaposleni u kompaniji.

Razlog za ove pauze može biti pronalaženje distrakcije od velike količine posla, što je takođe navedeno kao najčešći razlog napuštanja posla u oblasti sajber bezbednosti. Ovo su nalazi novog izveštaja kompanije Kaspersky koji nosi naziv „Managing your IT security team“.

Rad u oblasti sajber bezbednosti može da podrazumeva obavljanje rutinskih poslova i zadataka koji se ponavljaju, što utiče kako na produktivnost tako i na motivaciju za rad. Prelazak na rad na daljinu je dodatno zamaglio granice između radnog i privatnog vremena. Ova kombinacija faktora može dovesti do situacija u kojima su zaposleni često neusredsređeni na posao.

U izveštaju kompanije Kaspersky anketirano je više od 5.200 praktičara iz IT i sajberbezbednosnog sektora na globalnom nivou. Prema istraživanju, najčešće aktivnosti koje su zaposleni u sektoru IT bezbednosti obavljali na poslu su čitanje vesti (42%), gledanje video snimaka na YouTube-u (37%) i gledanje filmova ili TV serija (34%). Trećina ispitanika je odvojila vreme da vežba (31%) i da čita stručnu literaturu (33%).

Osim toga, gotovo polovina (46%) zaposlenih u sektoru IT bezbednosti smatra da su njihove kolege napustile posao zbog opterećenja velikim obimom posla, dok 41% zaposlenih u svim ostalim sektorima deli ovo mišljenje. Ovo se može činiti kontradiktornim, s obzirom na to da se veliki deo radnog vremena troši na slobodne aktivnosti, međutim 48% ispitanika je zapravo objasnilo da je distrakcija od posla posledica potrebe za pauzom između zadataka, a ne rezultat dosade ili nedostatka posla. Osim toga, prilikom rada od kuće, pojedine obaveze i sastanci mogu biti zakazani van uobičajenog radnog vremena koje traje od 9 do 5. Tokom dužih radnih dana još je važnije da zaposleni prave pauze, kako bi u tom produženom razdoblju mogli da ostanu produktivni.

Na sledećem linku pogledajte u celosti izveštaj o upravljanju IT bezbednosnim timovima.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare