Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Stanari novobeogradske “televizorke” u Bulevaru Milutina Milankovića 110 na Novom Beogradu, u kojoj je 21. marta ove godine izbio stravični požar u kome je nastradalo sedam osoba, nakon četiri meseca susreli su se sa novom agonijom - strahom da će se čitava vertikala koja je bila u plamenu urušiti zbog oštećenja nosećih stubova i ploča.

Prema rečima stanarki Dušice Mihaljević i Ljubinke Mihaljević, koje su gostovale u „Novom danu“ na televiziji N1, ugrožena je statika zgrade, zbog čega je većina stanara iz vertikale koja je bila zahvaćena požarom, već mesecima prinuđena da iznajmljuje stanove. Ističu i da su u više navrata od nadležnih zahtevali odgovore na pitanje šta će biti sa njihovim domovima, ali ih do danas nisu dobili.

“Stanje u zgradi možemo opisati kao izuzetno loše. Mi živimo u konstantnom strahu, ne znamo uopšte šta će se desiti sutra, ne daj Bože neki zemljotres, pa da se uruši jedna vertikala.. Tako da nam je jako teško”, rekla je Mihaljevićeva prilikom gostovanja u emisij „Novi dan“.

Veliki broj stanara se mesecima ne vraća u svoje stanove, a po svemu sudeći, radovi samo stoje. Iako je Grad Beograd ubrzo nakon požara obećavao pomoć, po svemu sudeći, stanari će morati da štetu saniraju “o svom trošku”.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

“Ja sam vlasnik stana na 10. spratu, koji je veoma oštećen u požaru, jer je on izbio na osmom. S obzirom da je toliko vremena od nesreće prošlo, bili smo u situaciji da dovedemo statičare u privatnoj režiji i čovek je rekao da bez ispitivanja nema prilaza sanaciji ploča. Tako da mi sada čekamo da on dođe sa instrumentima i obavi to ispitivanje. Ispitivanje je velika investicija i košta milion dinara”, ispričala je stanka Ljubinka Županski.

Ipak, gošće su tokom emisije istakle i da su stanari dovedeni u zabludu. Sa jedne strane, građani ne smeju sami da rekonstrušu objekat, jer je zgrada vlasništvo svih stanara, dok sa druge – Grad Beograd nema obavezu da finansira izvođenja radova, jer je reč o privatnom vlasništvu.

“Dobili smo odgovor da je zgrada privatno vlasništvo i su stanari sami odgovorni za sanacije i ispitivanja, a to je ogromna investicija, jer je samo ispitivanje milion dinara. Sa druge strane, po Zakonu o stanovanju, član 10. kaže da elementi od opšte sigurnosti vertikale zgrade, gde spadaju stubovi, fasadni zidovi i slično, odnose se na sve stanare, odnosno da tu ne smemo u sopstvenoj režiji da radimo”, ističu stanarke.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kako navode, kucali su na brojna vrata nadležnih institucija kako bi došli do prekopotrebnog rešenja, ali još uvek nemaju nikakve povratne informacije.

“Obraćali smo se više puta, zvaničnih odgovora nema. Iskreno, mesec dana posle nesreće pojavio nam se čovek iz Skupštine grada, poslat od strane zamenika gradonačelnika. Pitala sam da porušimo sami zidove, kako bismo ubrzali sve, oni su rekli da ne smemo ništra sami da radimo. Zatim je nastupio status kvo, da bi posle izvesnog vremena dobili infomaciju da će to raditi gradsko stambeno. Ipak,  potom je odgovor bio da je zgrada privatno vlasništvo“, kaže Županski.

Stanari dodaju i da ništa ne traže, osim da se konačno, nakon četiri meseca, vrate u svoje domove i nastave živote.

“Mi smo dobili osiguranje veoma brzo, mi ne tražimo nikakvo uređenje, ali ne vidimo da se pomeramo uopšte”, dodala je Županski.

Podsetimo, stravični požar dogodio se 21. marta, a u njemu je tragično nastradalo sedam osoba. U jednom stanu nastradali su bračni par Zoran (52) i Ljiljana (51) Stojanović kao i njihov sin Aleksandar (26), u drugom takođe supružnici Aleksandar (47) i Marija (45) N., dok je u trećem pronađeno telo nepokretnog muškarca, čiji je identitet nepoznat. Inače, sredinom aprila nastradala je i sedma žrtva, koja je živa gorela na terasi svog stana. Nesrećna žena je sa teškim povredama prevezena u bolnicu, gde je nakon skoro mesec dana borbe preminula.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare