Fudbaleri Belgije savladali su Rusiju rezultatom 3:0 u meču prvog kola B grupe EURO 2020 šampionata uz dva gola Romelua Lukakua, te jednog Tomasa Menijea.

Meč između Belgije i Rusije započeo je pod svežim utiskom dešavanja iz Kopenhagena, gde je čitava javnost pratila stanje Kristijana Eriksena.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Ipak, nakon uvodnog ispitivanja snaga Belgijanci su nakon nespretne reakcije odbrane Rusije stigli do vođstva. Nakon centaršuta Mertensa Semjonov je očajno reagovao, lopta mu je prošla kroz noge a Lukaku iskoristio poklon i zatresao mrežu.

Nastavila je Belgija da pritiska, ali nije bilo prilke sve do 34. minuta, kada je Menije, koji je zbog povrede Kastanjea ušao u igru u 27. minutu, nakon jednog šuta Mertensa i odbrane Šunjina odbitak sproveo u mrežu.

Šansu za 3:0 propustio je Karasko u završnici prvog poluvremena, pa je na poluvremenu ostalo 2:0.

U drugih 45 minuta nije bilo uzbuđenja iako je Rusija igrala nešto ofanzivnije, a pitanje pobednika rešio je Lukaku dva minuta pre kraja na asistenciju Menijea.

Raspored svih mečeva, kao i vesti sa Evroskog prvenstva, možete da ispratite na specijalu EURO 2020.

Grupa B, prvo kolo

Belgija – Rusija 3:0

(Lukaku u 10. i 88, Menije u 34. za Belgiju)

Stadion: Krestovski (Sankt Peterburg); Sudija: Matje Lahoz (Španija)

Belgija: Kurtoa – Aldervejreld, Bojata, Vertongen (od 76. Vermalen), Kastanje (od 27. Menije), Dedonker, Tilemans, T. Azar. Mertens (od 71. E. Azar), Lukaku, Karasko (od 76. Prat)

Rusija: Šunjin – Mario Fernandes, Semjonov, Džikija, Žirkov (od 43. Karavajev), Ozdojev, Barinov (od 46. Divejev), Zobnin (od 63. Muhin), Golovin, Kuzjaev (od 30. Čerišev (od 63. Mirančuk)), Dzjuba

Kraj!

Pobeda Belgije 3:0.

88′ Tačka na „i“, Lukaku potvrdio pobedu Belgije

Strelac drugog gola, Menije, poslao je prelep pas u prostor, Lukaku projurio pored odbrane i odličnim udarcem zatresao mrežu Belgijanaca.

85′ Zamalo autogol Belgije, bez promene rezultata

Nakon centaršuta sa desne strane Bojata je loše zahvatio loptu pri pokušaju ispucavanja, ona je završila u korneru uz dozu sreće, jer je veoma lako mogla i da promeni pravac i krene ka mreži Kurtoe.

76′ Nova izmena u Belgiji

Tomas Vermalen je na terenu, dok je na klupu otišao kapiten Vertongen. Takođe, Karaska je zamenio Prat.

71′ Eden Azar na terenu

Fudbaler Real Madrida je dobio šansu umesto Mertensa.

Menije se upisao u istoriju Evropskih prvenstava

Reprezentativac Belgije postao je prvi fudbaler koji je kao rezerva zatresao mrežu u prvom poluvremenu.

67′ Belgijanci odbili nalet Rusije

Bila je „zbornaja komanda“ u naletu, nisu uspeli da zatresu mrežu, pa je sredinom drugog dela Belgija uspela da odbije nalet i težište igre preseli na centar igrališta, te obe ekipe pokušavaju da iz pozicionog napada ugroze gol rivala.

63′ Dve izmene u Rusiji

Čerišev i Zobnin su napustili igru, umesto njih na terenu su Mirančuk i Muhin. Interesantno je da je Čerišev zamenjen, iako je u igru ušao u 30. minutu umesto Kuzjaeva.

58′  Moglo je da bude opasno, Belgijanci se odbranili

Nakon greške u predaji lopte „pukla“ je kontra, Rusi su se sjurili ka golu „crvenih đavola“, ali su tom prilikom prekombinovali, Dzjuba je napravio dva poteza više, ali su dobili korner nakon kog je odbrana Belgije uspela da izbaci loptu u polje.

50′ Bez uzbuđenja početkom drugog poluvremena

Rusija je nakon pauze u meč ušla znatno borbenije, ali to nije rezultiralo ozgiljnijom prilikom pred golom Kurtoe. Sa druge strane, Belgijanci kao da su zadovoljni vođstvom, pa ni ne iskazuju nameru da ugroze gol rivala, sem ukoliko im se ne ukaže neka baš ozbiljna šansa.

46′ Počelo je drugo poluvreme

Rusi su izvršili još jednu izmenu, Barinova je zamenio Divejev.

45+1′ Slalom Karaska bez rezultata, 2:0 na poluvremenu

Da je uspeo da zatrese mrežu, fudbaler Belgije bi bio kandidat za strelca najlepšeg gola na turniru. Ovako, ostaće upisano da je uspeo da driblingom izbaci gotovo čitavu odbranu Rusije, ali ne i da zatrese mrežu za 3:0. Nakon prvih 45 minuta, Belgijanci imaju dva pogotka viška.

42′ Belgijanci kontrolišu dešavanja na terenu, Rusi izvršili dve izmene

Fudbaleri u crvenim dresovima bez većih problema diktiraju tempo igre, sve ruske akcije zaustavljaju bez previše poteškoća, dok u napadu čini se previše lako dolaze u situaciju da ugroze gol Rusa. Rusija je pre isteka prvog poluvremena morala da izvrši još jednu izmenu, Žirkov je izašao zbog povrede, u igri je Karavajev.

34′ Belgija vodi 2:0

Menije je ušao u teren umesto Kastanjea u 27, a sedam minuta kasnije je nakon odbitka zatresao mrežu „zbornaje komande“ iz neposredne blizine.

Kraj u Kopenhagenu

Finska je protiv Danske slavila 1:0.

25′ Drama i u Rusiji

Nakon sudara glavama Timotija Kastanjea i Dalera Kuzjaeva obojica su ostala da leže na terenu. Kako je odmah bilo jasno da su posledice bile nešto teže po obojicu, a nakon uznemirujućih scena iz Kopenhagena nakon kolabiranja Eriksena treneri nisu želeli da rizikuju, pa su vidno potreseni Kuzajev i Kastanje napustili teren, a umesto njih su u igru ušli Menije za Belgiju, odnosno Čerišev za Rusiju.

20′ Rusija pokušava da odgovori

Domaći tim pokušava da dođe do poravnanja, zaređali su nekoliko prilika, ali nisu uspeli ozbiljnije da ugroze gol Tiba Kurtoe.

10′ Belgija vodi 1:0 nakon kontroverznog gola

Mertens je dobio dosta prostora, prišao šesnaestercu Rusije, uputio centaršut ka Lukakuu. Iako loš, on je nakon greške Semjonova ipak stigao do napadača Belgije koji je bez problema zatresao mrežu Šunjina. Lukaku je u trenutku centaršuta bio u ofsajdu, ali on nije dosuđen zbog toga što je pre nego što je lopta stigla do Lukakua Semjonov pogrešio pri namernoj igri loptom, što prema novim ofsajd pravilima nije nedozvoljena pozicija.

1′ Utakmica je počela

U isto vreme igra se i meč između Danske i Finske, čiji prenos uživo možete da ispratite na specijalu portala Nova.rs posvećenom EURO 2020 šampionatu.