U okviru desetog dana takmičenja na Evropskom prvenstvu okončana je grupna faza u grupi A. Dalje su prošli Italija i Vels, dok će Švajcarska čekati razvoj ostalih rezultata. Turska ispala.

Italijani su u meč ušli kao prvoplasirani, ali im je ipak bio potreban bar bod. Sa druge strane, Roberto Mančini je odlučio da izvrši veliki broj izmena kako bi odmorio glavne uzdanice.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

No, to nije uticalo na kvalitet igre Italije koja je gotovo čitavim tokom meča diktirala dešavanja, a trenutak odluke dogodio se u 39. minutu, kada je Pesina sjajno reagovao i nakon slobodnog udarca loptu skrenuo u gol kojim je obezbeđeno prvo mesto na tabeli.

Vels je strepeo pogotovo nakon isključenja Ampadua u 55. minutu, potom je i Bernardeski pogodio stativu iz slobodnog udarca, ali promene rezultata nije bilo, pa je meč okončan rezultatom 1:0 za Italiju.

To je značilo da bi trijumf od četiri gola Švajcarsku odveo na drugo mesto, i bili su na sjajnom putu da to i ostvare, pošto su nakon prvih 45 minuta vodili 2:0 golovima Seferovića i Šaćirija, ali je Kaveči sredinom drugog dela smanjio na 2:1.

Nadu da mogu da ostvare cilj dao je Šaćiri drugim golom, ali sem tih 3:1 nisu mogli do ubedljivije pobede.

Na kraju, Italija je u narednu rundu otišla sa maksimalnih 9 bodova, Vels je drugi sa 4, uz gol razliku +1, Švajcarska je na tri meča osvojila isti broj bodova, ali uz slabiju gol-razliku (-1), dok je Turska sa tri poraza okončala turnir.

Italija – Vels 1:0 (1:0)

(Pesina 39)

Stadion: Olimpiko (Rim); Sudija: Ovidiju Hategan (Rumunija); Gledalaca: Oko 18.000

Italija: Donaruma, Toloi, Bonući (od 46. Aćerbi), Bastoni, Emerson, Pesina, Žoržinjo, Verati, Kjeza, Beloti, Bernardeski

Vels: Vord – Ganter, Gordon, Ampadu, Roberts, Alen, Morel (od 60. Mur), Vilijams, Bejl, Remzi, Džejms

Švajcarska – Turska 3:1 (2:0)

(Seferović 6, Šaćiri 26, 68 – Kaveči 62)

Stadion: Olimpijski stadion (Baku); Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija); Gledalaca: Oko 31.000

Švajcarska: Zomer, Elvedi, Akandži, Rodrigez, Vidmer, Frojler, Džaka, Zuber, Šaćiri (od 75. Vargas), Seferović (od 75. Gavranović), Embolo

Turska: Čakir, Čelik, Demiral, Sojundžu, Muldur, Ajhan (od 64. Jokuslu), Tufan (od 64. Jazici), Kaveči (od 80. Kukču), Under (od 80. Karaman), Čalhanoglu, Jilmaz

Kraj!

Italija u osminu finala ide kao prva, Vels kao drugi, dok Švajcarska uprkos pobedi nad Turskom čeka razvoj ostalih rezultata.

89′ Snažan šut Belotija

Moglo je da bude 2:0 za Italiju, ali je Belotijev snažan šut zaustavio Vord i sprečio da njegova ekipa dodatno zakomplikuje sebi situaciju u završnici.

80′ Završnica A grupe

Još deset minuta do kraja. Švajcarskoj je potrebno da ili postigne još dva gola, ili da Vels primi još dva do kraja meča, kako bi umesto gol-razlike o prolasku dalje odlučivao broj postignutih golova.

75′ Bejl se obrukao

Odlično je Rodon spustio loptu Garetu Bejlu koji je bio na petercu, uhvatio je fudbaler Real Madrida volej, ali je lopta završila visoko preko gola.

68′ Švajcarska vodi 3:1, Šaćiri ponovo zatresao mrežu

Zuber začeo akciju, priključio se i Džaka, a akciju je nakon centaršuta okončao Šaćiri svojim drugim golom na meču za 3:1.

62′ Turska odigrala za Vels, 2:1

Turci ipak neće EURO 2020 završiti bez postignutog gola, pošto je nakon sedam primljenih Kaveči pogodio mrežu Švajcarske i to veoma lepim udarcem van ivice kaznenog prostora.

60′ Što se dešavanja u Bakuu tiče…

…Švajcarska čuva prednost od 2:0, mogli su preko Šaćirija i Seferovića i da dodatno povećaju razliku, no ostalo je 2:0.

60′ Izmena u Velsu

Morel je napustio igru, šansu je dobio Mur.

55′ Direktan crveni karton za Ampadua

Izuzetno grub start nad Bernardeskijem, dileme nije bilo, fudbaler Čelsija je dobio direktan crveni karton.

54′ Velika šansa za Vels

Remzi je izašao sam ispred Donarume, ali je očajno ušao u završnicu akcije, nije uspeo ni da šutira, pa je propala najbolja prilika za 1:1.

53′ Stativa, Vels imao sreće

Uputio je Bernardeski pravu bombu iz slobodnog udarca, Italijani dovoljno zasmetali živom zidu da Vord nije video loptu, ali je ona završila na stativi, pa je ostalo 1:0.

51′ Prvi žuti karton na meču i šansa za Italiju

Beloti je fauliran sa leđa pri prodoru, Alen je zbog starta dobio javnu opomenu, a Italija prilku da ugrozi Vorda.

Počelo je drugo poluvreme

Švajcarska je na -1, Vels na +1 kada su u pitanju golovi. Ukoliko bi imali istu gol-razliku, Švajcarci bi grupnu fazu okončali kao drugi, pošto bi u toj situaciji imali više postignutih golova od Velsa.

Ovako je Švajcarska stigla do 2:0

45′ Kraj prvog poluvremena

Nakon prvih 45 minuta situacija je sledeća –  Italija vodi 1:0 protiv Velsa, Švajcarska 2:0 protiv Turske. Preneseno na tabelu, Italijani su prvi sa 9 bodova, dok Vels zauzima drugu poziciju zbog bolje gol-razlike u odnosu na Švajcarce. Naime, Velšani imaju 3:2 (+1), dok Švajcarci imaju 3:4 (-1), što znači da je Švajcarskoj neophodno da postigne još najmanje dva gola, ili postigne još jedan, uz još jedan pogodak Velsa.

42′ Pesina mogao i do drugog gola

Nakon centaršuta sa levog krila Pesina je iz drugog plana zakačio loptu, ali nije imao sreće da je prosledi u mrežu, pa je ostalo 1:0. Dosuđen je korner nakon kog je Rodon mogao da postigne autogol, ali je Vord bio na pravom mestu i sprečio pogodak.

39′ Italija vodi, Pesina strelac

Nakon faula Alena nad Veratijem upravo je fudbaler Pari Sen Žermena izveo slobodan udarac, centrirao, Pesina sjajno utrčao i loptu atraktivno prosledio u mrežu.

28′ Italija mogla do vođstva, promašili Verati, pa Kjeza

Šut Veratija završio je pored gola, odmah po vraćanju lopte u igru Italijani su je osvojili, a nakon akcije Kjeza je šutirao sa par metara, ali je njegov udarac izblokiran.

27′ Velika prilika za Vels

Šutirao je Ganter nakon kornera, ali je udarac glavom završio malo preko gola.

Ovako su Švajcarci poveli 1:0

26′ Golčina Šaćirija, 2:0 za Švajcarsku

Švajcarska je za manje od pola sata najverovatnije rešila pitanje pobednika, pošto je nakon izblokiranog udarca Seferovića i pasa Zubera Šaćiri nakon kratkog nameštanja uputio prelep udarac za 2:0.

24′ Nova prilika za „azure“

Nakon greške u začetku napada i izgubljene lopte Velsa, te akcije sa Bernardeskijem Beloti je šutirao, ali lopta je završila pored gola, pa je ostalo 0:0.

15′ Prva šansa za Italiju

Oprobao je šut Emerson sa distance, nije bilo naivno, ali je Vord bio sjajno postavljen i lako zaustavio taj šut.

11′ Nema uzbuđenja na Olimpiku

Italija je na teren izašla sa osam novih igrača, ali uprkos tome „azuri“ imaju loptu više u svom posedu, mada nisu uspeli da stvore ozbiljniju šansu. Sa druge strane, Vels se fokusirao na nešto zatvoreniju taktiku i pokušaje da gol Donarume ugrozi iz kontre.

6′ Švajcarska vodi 1:0

Odličan početak Švajcaraca, koji su prvo izdržali nalet Turske u vidu četiri šuta u prva četiri minuta, nakon čega je u 6. minutu lopta stigla do Zubra nakon odbitaka, on je pronašao Seferovića, koji je u tom trenutku bio dobro pokriven. Uspeo je da se domogne pozicije, šutirao i pogodi za 1:0.

1′ Počele su utakmice

Italiji pobeda i remi donose prvo mesto, dok Velšanima samo trijumf znači prvo mesto, dok sve ostalo izvesno donosi drugu poziciju. Sa druge strane, Švajcarcima je potrebna što ubedljivija pobeda, uz poraz Velsa od Italije, kako bi došli do 2. pozicije.