Fudbaleri Engleske pobedili su Nemačku sa 2:0 i plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva na svom Vembliju.

Englezi su pitanje pobednika rešili u drugom poluvremenu, u poslednjih petnaest minuta, kada su postigli dva gola, dok je Nemačka ostala bleda i Joakim Lev se na tužan način, porazom oprostio od klupe „pancera“.

Njega će od ovog leta naslediti Hansi Flik, a posle utakmice sa Engleskom, dosadašnjem selektoru će mnogi navijači Nemačke sa zadovoljstvom reći „srećan put“. U ovom meču najviše uzbuđenja viđeno je u poslednjih petnaestak minuta.

Deo utakmice koji je prethodio bio je za zaborav, ali su onda Rahim Sterling, Tomas Miler i Hari Kejn maksimalno podigli temperaturu na stadionu.

Ako ste očekivali atomski fudbal u prvom poluvremenu utakmice Engleza i Nemaca – razočarali biste se. Pokazali su i jedni i drugi kvalitet, ali ništa specijalno.

Nije se igralo otvorenog garda i spuštenih rukavica, već tvrdo, taktički i bez mnogo rizika.

Nemci su u prvih desetak minuta dali naznake opasne tranzicije i da će napadati sa po pet, šest igrača u munjevitim kontrama.

To je potrajalo samo u prvih desetak minuta. Već posle toga Englezi su preuzeli loptu i više je kontrolisali.

Leon Gorecka je u tih prvih deset minuta šutirao sa distance, a onda se u osmom minutu ubacio i naterao Deklana Rajsa da ga obori s leđa i zaradi žuti karton.

U suprotnom igrač Bajerna bi mogao da bira gde će šutirati engleskom golmanu. Osam minuta kasnije težište igre već je bilo na polovini Nemačke, gde je Rahim Sterling lansirao loptu sa 25 metara u ćošak Nojerovog gola.

Gađao je iz sredine, ali je Nojer vrhunskom odbranom sačuvao svoju mrežu. Hari Megvajer, koji je odao utisak foliranta u ovom delu igre jer je olako padao u duelima, imao je šansu da iz kornera u istom minutu glavom pogodi mrežu.

Šutirao je neprecizno i Nojer nije morao da reaguje. U 27. minutu je isti igrač bio sam pred petercem i opet je loše šutirao glavom.

Skljokao sa na travu posle sudara sa Robinom Gosensom i ostalo je 0:0. Nemci su spremili odgovor u vidu pasa u prostor za Vernera u 32. minutu.

Tada je Verner izašao ispred Pikforda, koji je dovoljno izašao i skratio ugao napadaču Nemačke. Do 45. minuta čekalo se na sledeću veću šansu, ispostavilo se, možda i najbolju do tada.

Hariju Kejnu se lopta odbila posle prodora Sterlinga. Bio je sam pred golom Nojera, ali je iz prvog kontakta hteo da obiđe Manuela i izgubio je loptu za 0:0 posle 45 minuta.

Drugo poluvreme počelo je šutem Haverca pod prečku, kada je Pikford bio na visini zadatka i odbranio je taj udarac. Englezi su se u 55. minutu zabrinuli za Kejna, koji je delovao kao da se povredio posle jednog bezazlenog duela.

Do 70. minuta se ni jedni ni drugi nisu potrudili da izgleda kao da uopšte igraju takmičarski fudbal.

Da bi se ikakav tempo igre primetio, trebalo bi ubrzati snimak bar puta tri, jer su i Nemci i Englezi delovali suviše sporo.

I baš u takvoj atmosferi sve je promenjeno za dvadesetak sekundi koliko je trajao napad Engleske iz 75. minuta.

Sterling ga je pokrenuo, dodao je loptu Kejnu, ovaj je bio leđima okrenut golu i odložio je levo za Griliša, Džek je poslao na levo krilo do Šoa.

Dok je lopta stigla do Šoa, Sterling je već bio pred petercem Nemačke, pobegao je čuvarima i lagano je, šutem po zemlji spojio loptu sa mrežom za 1:0.

Samo pet minuta kasnije Nemačka je promašila najbolju šansu utakmice. Sevnula je kontra posle greške Sterlinga, Miler je istrčao tridesetak metara i onda sa ruba kaznenog prostora šutirao pored gola Pikforda.

To je bilo uvertira u propast Nemaca i potvrdu njihovog poraza. Hari Kejn je u 86. minutu bio na pravom mestu u petercu, posle centaršuta Griliša sa leve strane, i opet je rutinski savladao Nojera.

Englezi će u četvrtfinalu ići na boljeg iz okršaja Švedske i Ukrajine, pa će imati veliku priliku da dođu do završnice prvenstva, gde će moći da ih prati više od 60.000 navijača.

Engleska – Nemačka 2:0 (0:0)

(Sterling 75, Kejn 86)

Stadion: Vembli; Gledalaca: Do 30.000; Sudija: Deni Makeli

Engleska: Pikford – Voker, Megvajer, Stouns – Tripije, Šo, Filips, Rajs – Saka (od 69. Griliš), Kejn, Sterling. Selektor Geret Sautgejt.

Nemačka: Nojer – Ridiger, Humels, Ginter – Gosens, Kros, Gorecka, Kimih – Miler, Haverc – Verner (od 69. Gnabri). Selektor: Joakim Lev.

Drugo poluvreme:

90+4 KRAJ! Engleska je pobedila 2:0 i plasirala se u četvrtfinale

Lev se oprašta od klupe Nemačke porazom u osmini finala pošto su Englezi bez problema sačuvali prednost od dva gola u nadoknadi.

86′ GOOOOL! Engleska vodi 2:0

Hari Kejn je strleac posle asistencije Džeka Griliša, opet je pukla nemačka odbrana na levom krilu odakle je stigao centaršut za laganu realizaciju glavom zvezde Totenhema.

81′ Au šta promaši Miler!

Sevnula je kontra posle greške Sterlinga, Miler je istrčao sam ispred Pikforda i šutirao je pored gola.

75′ GOOOOOL! Engleska vodi 1:0

Sterling je pokrenuo napad, dodao Kejnu iz sredine, ovaj je prosledio Grilišu, lopta je otišla na levu stranu, odande je vraćena u peterac gde je Sterling bio nebranjen.

73′ Poslednjih dvadesetak minuta za zaborav

Toliko je loš fudbal na obe strane.

69′ Promene u oba tima, Gnabri i Griliš na terenu

U Nemačkoj je izašao Timo Verner, na drugoj strani je Bukajo Saka ustupio svoje mesto Gnabriju.

61′ Lev sprema izmenu

Zagreva se tamo Ilkaj Gundogan, pa je sva prilika da će nemački selektor probati nešto da promeni u veznom redu. Sprema se i Gnabri.

55′ Hajde Kejn, na noge lagane

Pao je Hari Kejn na travu posle jednog, naizgled lakšeg duela sa igračem Nemačke, nakratko je delovalo kao da će tražiti izmenu jer je već ustao sa klupe Markus Rašford, ali je srećom po „tri lava“ Kejn nastavio meč.

48′ Haverc pod prečku!

Brani Pikford veoma jak udarac iz odbitka. Izbio je engleski golman loptu u korner posle šuta igrača Čelsija.

46′ Počelo je drugo poluvreme

Vembli se nada golu i uzbuđenjima u drugih 45 minuta.

Prvo poluvreme:

45+1 Kejn se obrukao!

Sterling je krenuo u napad, oboren je i lopta se odbila do Kejna koji je bio sam ispred Nojera. Hteo je da iz prijema dribla i obiđe golmana Nemačke i izgubio je korak. Napadač te klase je ovakav poklon morao bolje da rešava. Umesto toga, Kejn je izgubio loptu i poluvreme je završeno 0:0.

45′ Kros pao, navijači Nemačke se zabrinuli

Otvoren đon u nogu je dobio Kros, bolnu grimasu je imao na licu, ali se pridigao i nastavio meč.

39′ Haverc ne može kroz odbranu, ne mogu ni Englezi

Uglavnom se sve sada počinje i završava na sredini terena. Monotonih 8, 9 minuta kada i jedni i drugi igraju rezervisano. Nemci su probali da napadnu i izguraju napred Haverca kog su lako uštopovali defanzivci Engleske.

32′ Kakva šansa i promašaj Vernera!

Neverovatno koliko je šansi ovaj momak dobio i koliko ih i dalje prokockava. To je učinio i posle ubacivanja sa leve strane gde je iskosa izašao ispred Pikforda. Imao je odličnu šansu, šutirao je nisko, ali mu je engleski golman istrčao i skratio ugao i odbranio.

27′ Megvajer u opasnoj šansi, kao da je latica ruže

Dobio je centaršut sa desne strane i ostao sam pred petercem Nojerovog gola. Za ovakav meč, imao je i više nego dovoljno vremena da bira gde će da šutira i učinio je to užasno glavom. Pored njega se našao Robin Gosens koji ga je suviše lako oborio u duelu, pa je defanzivac Junajteda pao kao da je pero.

24′ Bolji su Englezi

Nejasno je šta se desilo sa Nemcima posle 10, 15. minuta jer od tada Englezi preuzimaju kontrolu lopte i do sada „panceri“ ne mogu na to da odgovore nekim smislenim napadom. Nije da i „gordi albion“ briljira, ali je domaćin opak konkretniji.

17′ Hari, mora to jače sa Nojerom…

Megvajer je iz kornera uspeo da se izbori za udarac glavom, ali je šutirao slabo da bi savladao čuvara mreže Nojerovog kalibra, pa je Manuel lagano odbranio taj pokušaj štopera Junajteda.

16′ Kakva „bomba“ Sterlinga!

Nategao je praćku engleski ofanzivac sa oko 25 metara i nanišanio veoma dobro u levi ćošak gola Nojera. Nemački golman se istegao koliko je mogao i pokazao klasu jer je odbranio udarac i izbio loptu u korner.

14′ Kao okršaj Arsenala i Čelsija

Bukaju Saka je probao da probije po desnoj strani, tamo ga je sačekao Čelsijev Ridiger i faulirao za slobodan udarac. „Skraćeni korner“ Englezi nisu pretvorili u ozbiljniju situaciju za gol, ali su bar napali.

Princ Vilijam i Kejt Midlton gledaju utakmicu na Vembliju

9′ Pa zašto Haverc pored Krosa?!

Ovo su se verovatno zapitali navijači Nemačke kad su videli da je Haverc izveo slobodan udarac uz Tonija Krosa sa oko 17 metara posle faula Rajsa. Haverc je pogodio živi zid.

8′ Opasnost za Englesku!

Gorecka se ubacio u prostor i da ga Deklan Rajs nije oborio s leđa i dobio žuti karton, Gorecka bi bio sam ispred Pikforda. Džordan je i u prethodnom napadu morao da istrčava jer je jedna lopta lako probila odbranu.

4′ Nemci brzi kao „munja“, već imaju šut u okvir

Opasna tranzicija Nemačke, u liniji su petorica igrača hitala ka golu Engleske i igrači u belim dresovima su morali da izbacuju loptu u korner posle centaršuta.

Leon Gorecka je sa dvadesetak metara šutirao u okvir gola, ali je Pikford bez mnogo problema odbranio.