Fudbaleri Ukrajine savladali su Švedsku sa 2:1 pogotkom mladog Dovbika u 121. minutu i plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva u kom će odmeriti snage sa Engleskom.

Heroj meča bio je mladi Artem Dovbik koji je pogodio nakon centaršuta Zinčenka u 121. minutu susreta. Andrej Ševčenko, trener Ukrajine, počeo je da skače od sreće, a među Ukrajincima je usledila velika euforija. Kakav meč smo imali priliku da gledamo…

Ovaj meč mogli ste da gledate  ekskluzivno na kanalu televizije Nova S, a tekstualni prenos uz sve golove i najbolje detalje na našem portalu.

Prvo poluvreme donelo je zanimljiv fudbal i taktički kvalitetnu igru na obe strane. Ukrajinci su krenuli nešto bolje i prvi su pretili.

Jarmolenko i Jaremčuk su kombinovali u 11. minutu, igraču Genta je ostalo dovoljno prostora da sa desetak metara šutira u dalji ugao.

Robin Olsen je pokazao zašto je jedan od najboljih golmana na prvenstvu i odbranio je taj udarac.

Ukrajinci su napadali po toj desnoj strani jer su tu videli prostor za prolaz. Šveđani su ubrzo uspostavili kontrolu lopte i Aleksander Ajzak je u 19. minutu opasno šutirao sa desetak metara.

Ciljao je pored stative. Neposredno pre njega je glavom probao Forsberg, ali centaršut Kuluševskog je bio za koji centimetar previsok.

Baš kad je delovalo da su Šveđani u prednosti, Ukrajinci su preko Zinčenka poveli sa 1:0. Bio je 27. minut kada su Karavaev i Jarmolenko pronašli Zinčenka na levoj strani, samog u šesnaestercu.

Igraču Mančester sitija je ostavljeno dovoljno prostora da šutira nisko i jako, pravo ispod ruku Olsena za 1:0.

Šveđani su uzvratili u 29. minutu udarcem Larsona iz slobodnog udarca sa velike udaljenosti. Probao je da prevari golmana Bushana iz situacije iz koje su svi očekivali centaršut.

Dobru šansu imao je i Jarmolenko za Ukrajinu kada je šutirao preko gola u 32. minutu, a onda je Švedska u 43. uspela da izjednači.

Obigravala je oko šesnaesterca Ukrajine, strelac četiri gola na prvevnstvu Emil Forsberg je namestio loptu na oko 25 metara i šutirao je.

Zabarnji je zakačio loptu i skrenuo je, a ona je prevarila čuvara mreže za 1:1 posle prvih 45 minuta.

Drugih 45 minuta počelo je šansama na obe strane. Stativa za stativom, tako je bilo u 55. i 56. minutu kada je prvo Sidorčuk za Ukrajinu, a onda Forsberg odmah u sledećem napadu za Švedsku tresao okvir gola.

Obojici je falilo malo, a i jedna i druga ekipa su posle ovih šansi malo primirile igru. Sve do 65. minuta kada je Larson šutirao, a Bushan odlično odbranio.

Pošto se igralo nalet za naletom, na drugoj strani je, po tom pravilu, ispred Olsena sam izašao Jarmolenko, ali nije šutirao dovoljno jako.

Nije se dugo čekalo, do 69. minuta, a Forsberg je nanizao nekoliko igrača Ukrajine i sa 16 metara pogodio i prečku.

Do kraja regularnog dela meča i jedni i drugi su igrali „čekalice“ u kojima niko nije hrabrije krenuo napred, pa se otišlo u produžetke.

Tokom prvog je Švedska ostala s igračem manje jer je Danijelson kramponima kopačke startovao na Besedina, pa je sudija Orsato pokazao crveni karton u 99. minutu.

Besedin se vratio na klupu, do isteka 105. minuta su se na travi zbog povreda nalazili Krivcov, Jarmolenko i Kraft.

Švedska – Ukrajina 1:2 (1:1)

(Zinčenko 27 – Forsberg 44, Dovbik 120+1)

Stadion: Hempden park, Glazgov. Gledalaca: Do 13.000. Sudija: Danijele Orsato.

Švedska: Olsen – Lustig (od 83. Kraft), Lindelof, Danijelson, Augustinson (od 83. Bengtson) – Olson (od 101. Helander), Ekdal – S. Larson (od 96. Klason), Forsberg – Kuluševski (od 96. Kveson), Ajzak (od 96. Berg). Selektor: Jan Anderson.

Ukrajina: Bushan – Krivcov, Zabarnji, Karavaev, Matvijenko – Zinčenko, Stepanenko (od 95. Makarenko), Sidorčuk (od 118. Bezus) – Jarmolenko (od 106. Dovbik), Jaremčuk (od 91. Besedin (od 100. Cigankov)), Šaparenko. Selektor: Andrej Ševčenko.

Drugi produžetak:

120+1′ Kakav šok! Gol Ukrajinaca

Šveđani su se branili dobro čitave produžetke, a onda je mladi Ukrajinac Dovbik pogodio u 121. minutu! Bio je ovo njegov prvi gol u dresu Ukrajine.

119′ Kakav haos

Bezus se našao na zemlji nakon što je dobio lakat u lice.

111′ Kakva šansa za Ukrajinu

Malinovski je istrčao pred golmana Olsena, ali je nakon guranja sa defanzivcem u padu šutirao visoko preko prečke.

106′ Počelo je povredom…

Jarmolenko je morao van igre, ni on nije ostao na terenu i izdržao meč do kraja.

Prvi produžetak:

105′ Kraft dobio udarac u glavu, mnogo vremena ode u prekidima

Ševčenko hrabri svog napadača koji je ušao kao rezervista i ostao povređenog kolena. Kraftu je u međuvremenu ukazivana pomoć, a Ukrajinci napadaju jer imaju prednost i igrača više.

99′ Užasan start Danijelsona! Crveni karton, Švedska s igračem manje

Apsolutno opravdano, Orsato pokazuje crveni karton Danijelsonu koji se buni, a kramponima kopačke je izmestio koleno Besedinu tek što je ovaj ušao u igru. Grozna scena na Hempdenu.

95′ Nove promene u Ukrajini i Švedskoj

Izlazi Stepanenko, menja ga Makarenko u Ukrajini, trostruka izmena u Švedskoj. Kuluševski izlazi, ulazi Kveson, izlazi Ajzak, ulazi Berg i Klason umesto Larsona. Mirnih pet minuta u produžetku, za sada deluje kao da i jedni i drugi gledaju kad će pre u penale,

91′ Počeo je prvi produžetak napadom Švedske

Ukrajinci vrše izmenu, Jaremčuk ide van, a Artjom Besedin ulazi u igru.

Drugo poluvreme:

90′ KRAJ! Produžeci će odlučiti pobednika

89′ Konačno uzbuđenje i šansa Kuluševskog

Zabarnji je blokirao igrača Juventusa kome je Ekdal iz sredine poslao loptu u kazneni prostor.

86′ Kao da čekaju produžetke

Tako otprilike igraju i jedni i drugi u poslednjih petnaestak minuta. Slično kao posle pogođenih stativa.

81′ Ukrajinci se primirili, Šveđani napadaju

Sada se okrenula situacija na terenu, pa igrači u žutim dresovima pokušavaju da napadnu i probiju odbranu Ukrajine, koja je do sada bila vrlo disciplinovana.

75′ Igra mačke i miša

Ukrajinci obigravaju oko šesnaesterca Švedske, Šveđani ih puštaju da kruže i dodaju se, nešto slično kao na početku meča.

69′ Prečka!

Forsberg je ušao sa krila u sredinu uz nekoliko dobrih driblinga, na 16 metara je video prostor, šutirao desnom u dalji ugao gola Bushana i opet su Ukrajinci imali sreće jer je lopta zatresla prečku.

67′ Odmah odgovor i veliki propust Jarmolenka

Bio je sam pred Olsenom sa boka, ali je šutirao slabo i direktno u golmana Švedske, pa je to za Olsena bio lak zalogaj.

66′ Bushan će da „sanja“ Larsona

Larson je šutirao sa desne strane, ali je golman Ukrajine to uspeo da odbrani tako što se maksimalno istegao. Najbolji pokušaj od onih stativa.

64′ Očekivano, malo su se primirili i jedni i drugi

Videli su u onim napadima kada su pogađane stative koliko su ranjive odbrane i zato se sada većina igre premešta na sredinu terena.

56′ Stativa sada Forsberga!

Forsberg je istrčao sa loptom do kaznenog prostora i odatle je šutirao unutrašnjim delom desnog stopala. Dobro je nanišanio, ali je lopta otišla spolja kao i kod udarca Sidorčuka.

Neverovatna dva napada jednih i drugih, ne bi čudilo da sada usledi mali pad u igri.

55′ Stativa Sidorčuka!

Najbolja šansa za Ukrajinu u drugom poluvremenu. Naleteo je Sidorčuk na loptu sa distance i pucao je, lopta je okrznula stativu i otišla van okvira gola.

54′ Larson opasno!

Šutirao je igrač Švedske sa 27 metara i malo je falilo da pogodi desni ugao gola Ukrajine.

50′ Bolji početak Ukrajine

Ofanzivniji su Ukrajinci, napadaju po krilima gde su dobro prolazili i u prvom delu. Šveđani se za sada uspešno brane.

Prvo poluvreme:

45′ POLUVREME! Na kraju zaslužen pogodak Švedske

Forsberg je iskoristio to što su Ukrajinci opet malo prepustili loptu rivalu i to je kaznio razornim udarcem. Za ono što smo videli u prvom delu – ravnopravno i pošteno.

43′ GOOOOL! Švedska je izjednačila na 1:1

Emil Forsberg daje četvrti gol na četiri utakmice. Ovaj protiv Ukrajine postigao je šutem sa distance kada je snažno tukao po zemlji. Lopta je na putu do gola zakačila igrača Ukrajine i Zabarnji je malo skrenuo njenu putanju. Time je prevario svog golmana i Švedska je opet u igri.

40′ Pritiskaju Šveđani

Moraju, jer sada nema više čekanja, Lustig je najaktivniji u ofanzivnoj liniji, Larson takođe, ali za sada ne uspevaju da dođu do pozicije za kvalitetan šut koji je imao Ajzak.

32′ Jarmolenko preko gola!

Sada se ređaju šanse jedna za drugom, Jarmolenko se našao na levoj strani u kaznenom prostoru Švedske, tamo je prihvatio loptu i pucao iz slične pozicije gde je bio i Zinčenko kod gola.

29′ Kakav šut Larsona!

Umalo je prevario golmana Ukrajine iz slobodnog udarca sa velike distance. Svi su očekivali slobodan udarac iz te pozicije, Larson je raspalio u nebranjenu stranu i Bushan je jedva odbranio.

27′ GOOOOL! Ukrajina vodi 1:0

Lopta je otišla na desno krilo za Karavaeva, ovaj je spustio za Jarmolenka, a Jarmolenko je spoljnim delom stopala prebacio centaršut za Zinčenka koji je šutirao jako i ispod ruke Olsena.

25′ Muče se sada Ukrajinci da iznesu loptu

Šveđani su zaigrali bolje i kontrolišu loptu i napade kao i ritam meča. Ako ne mogu da probiju, onda kruže i po potrebi vrebaju ubacivanje Kuluševskog ili nekog drugog kroz sredinu.

19′ Evo opasnih šansi za Šveđane

Lustig je pronašao Kuluševskog na krilu, ovaj je centrirao do druge stative za Forsberga i Emilu je falio još koji centimetar na njegovih 179 da bi bolje zahvatio tu loptu i pogodio mrežu. U mnogo boljoj situaciji bio je Ajzak koji je iz šesnaesterca šutirao pored gola iz veoma dobre pozicije levo iskosa.

15′ Namirisali su Ukrajinci slabu tačku…

Zato sada opet pokušavaju da napadnu po desnom krilu gde je malopre prošla lopta za Jaremčuka. Ovog puta bolje Šveđani zatvaraju stranu.

11′ Švedski navijači slave Olsena!

Kasnio je jedan njihov defanzivac, Jarmolenko je stoga izbegao ofsajd zamku na desnom krilu i samo je elegantno spustio loptu ka sredini za Jaremčuka. Ovaj je gađao dalji ugao gola Švedske, ali se isprečio odlični Olsen.

5′ Šveđani su pustili loptu Ukrajincima

Dodaju se igrači Andreja Ševčenka, a Šveđani ih puštaju, ali Ukrajinci nisu blizu gola Robina Olsena.