Italijani dižu pehar namenjen prvaku Evrope; Foto: EPA-EFE/Michael Regan

Evropsko prvenstvo 2020. godine ostaće upamćeno kao prvo koje je odigrano u više od dve zemlje, po nesreći Kristijana Eriksena, ali i po još ponekim stvarima o kojima će biti reči u godinama koje slede.

S obzirom na to da je došlo do samog kraja, pravi je trenutak da uradimo malu rekapitulaciju događaja koji su obeležili ovaj turnir iz ugla svake reprezentacije ponaosob.

Danska – izbegnuta tragedija, nepravda… i bezgranični ponos

Kada je krajem prvog poluvremena meča prvog kola protiv Finske fudbaler Intera Kristijan Eriksen kolabirao, bilo je jasno da ih očekuje ekstremno težak zadatak u nastavku takmičenja, pogotovo nakon što je UEFA pokazala krajnji nedostatak sluha – opcija je bila ili da nastave da igraju u trenutku dok im se saigrač borio za život, ili dan kasnije.

Smogli su snage, izašli na teren, izgubili od Finaca 1:0. dok su u drugom kolu izgubili od Belgije nakon preokreta sa 2:1.

Utakmicu poslednjeg, trećeg kola protiv Rusije dočekali su pod moranjem, i odigrali ga kao u transu – vodili su sa 2:0, potom primili gol sa penala na 20 minuta pre kraja, ali su na to imali podjednako žestok odgovor – još dva gola za 4:1 i prolaz dalje sa druge pozicije. Gde su stali protiv Rusa nastavili su protiv Velsa, sa 4:0 prošli dalje, potom u četvrtfinalu bili bolji od Češke sa 2:1, dok su u polufinalu meč sa Englezima završili kao poraženi zahvaljujući golu primljenom u 104. minutu nakon prestrogo dosuđenog penala koji je Kasper Šmajhel uspeo da zaustavi, ali se lopta odbila na nogu Hariju Kejnu. Iako se neće boriti za titulu, Danci su bez konkurencije moralni pobednici, jer su pokazali da sport može da trijumfuje uprkos svim lošim okolnostima u kojima se nađe.

Finska – Trenutak sjaja za istoriju

Finci su debitantski naslov otvorili savršeno, slavili protiv Danske, i došli u siituaciju da bi im bar još jedan bod bio dovoljan da obezbede prolaz među 16. Umesto toga, poklekli su protiv Rusije u drugom kolu, potom u završnici primili dva gola od Belgije, pa su grupu B okončali sa tri boda gol-razlikom od -2, što nije bilo dovoljno da prođu dalje. Uprkos tome, ostaće upisano da su dokazali da su zaslužili mesto među najbolja 24 tima. A pogodak Džoela Pohjanpaloa u 60. minutu protiv Danske izdvojio se kao istorijski trenutak za ovu skandinavsku zemlju.

Rusija – Katastrofa „zbornaje komande“

Spominjani su kao potencijalni kandidati iz senke koji bi mogli da naprave sjajan rezultat. Umesto toga, pobeda nad Finskom protiv koje su bili blagi favoriti, uz dva ubedljiva poraza protiv Belgije (3:0) i Danske (4:1) neprijatno su iznenadili čitavu fudbalsku javnost, iako su dva meča odigrana u Rusiji. Turnir su okončali kao poslednji u grupi B sa tri osvojena boda. Najvažniji trenutak je gol Alekseja Mirančuka protiv Finske, dok sve ostalo Rusi mogu slobodno da podvedu pod folder „za zaboraviti što pre“.

Belgija – propuštena šansa „zlatne generacije“

Igrali su Belgijanci odlično od početka, bez problema preskočili Rusiju, Dansku i Finsku, potom su golčinom Torgana Azara savladali Portugal u osmini finala, ali je to bio krajnji domet ove selekcije. Nisu imali ni sreće pošto ih je žreb odveo na možda i najbolju reprezentaciju turnira, Italiju. Doduše, da bi titula bila osvojena potrebno je ponekad pobediti i boljeg od sebe, a Belgija je čini se prelako poklekla i tako propustila pretposlednju šansu da, u trenutku kada dres „crvenih đavola“ nosi verovatno najbolja generacija u istoriji ove selekcije, to i potvrdi titulom. Poslednja će biti Svetsko prvenstvo u Kataru, gde će konkurencija biti ipak znatno ozbiljnija – dolaze Brazil, Argentina…

Severna Makedonija – Pandev potvrdio status legende

U toku je bio 28. minut utakmice protiv Austrije kada je Goran Pandev iskoristio veliki kiks poslednje linije, pogodio gol i tako postao prvi strelac u istoriji Severne Makedonije na prvenstvima Evrope. Taj momenat je ujedno i jedini koji će ostati zapisan, mada je utisak da su Makedonci ostavili pozitivniji utisak nego što to rezultati govore. Tri utakmice, tri poraza – nije za ponos, ali jeste za optimizam.

Austrija – Arnautović i suspenzija zbog vređanja Makedonca

Marko Arnautović je postigao gol kojim je potvrdio pobedu, ali je potom usledio veliki haos – psovka upućena Ezdžanu Alioskom koštala ga je nastupa protiv Holandije, pa je Austrija u prvom kolu nokaut-faze morala na Italiju, gde je poražena posle produžetaka. Utisak je da su mogli i korak dalje da su igrali protiv Češke, ali su ovako morali da se zadovolje prolaskom grupne faze.

Ukrajina – Pokazali zube pa doživeli katastrofu

Zahvaljujući dva gola protiv Holandije u porazu od 3:2 Ukrajinci su, nakon pobede protiv Severne Makedonije, uspeli da se probiju u prvo kolo nokaut faze, potom bili dobri protiv Šveđana i golom Artema Dovbika u prvom minutu nadoknade produžetka došli do osam najboljih, ali su u četvrtfinalu doživeli pravu katastrofu protiv Engleske (4:0). No, uprkos tome, gol Dovbika će ostati upamćen kao jedan od najdramatičnijih u istoriji evropskih šampionata.

Holandija – Fijasko totalnog fudbala

Tri pobede u grupnoj fazi probudile su nadu „lala“ da mogu i korak dalje, ali je već u osmini finala usledio „hladan tuš“. Tomaš Holeš i Patrik Šik su srušili Holandiju, a još više je navijače ove reprezentacije zabolelo to što za 90 minuta igre u prvom kolu nokaut faze nisu uputili nijedan šut ka golu.

Poljska – Suze Roberta Levandovskog

Nisu Poljaci uspeli da dođu makar do trećeg mesta, završili su grupnu fazu kao četvrti iza Španije, Švedske i Slovačke, ali nisu svi razočarali. Dobar turnir odigrao je Robert Levandovski, postigao je tri od četiri gola, a nakon što je meč protiv Šveđana završen i to primljenim golom u četvrtom minutu sudijske nadoknade, napadač Bajerna

Robert Levandoski plače nakon meča protiv Švedske; Foto: EPA-EFE/Adam Warzawa

Slovačka – Bizaran gol Martina Dubravke

Slovaci su u meču trećeg kola protiv Španije doživeli pravu katastrofu, a svemu je kumovao komičan autogol golmana ove selekcije. Dubravka je, nakon što je lopta pogodila prečku posle šuta, pogledom ispratio njen let, da bi potom, umesto rutinskog izbacivanja u korner, očajno odreagovao i sproveo je u sopstvenu mrežu. Slovaci su u poslednje kolo ušli sa solidnim šansama za prolaz u narednu rundu, ali je ovaj gol Dubravke „načeo“, a još četiri u mreži ove selekcije dokusurili nadu da mogu do najboljih 16.

Švedska – gorke posledice sopstvenog „leka“

Šveđani su partijom protiv Poljske oduševili ljubitelje fudbala, do pobede stigli preko Viktora Klasona u 94. minutu i izbegli Hrvatsku u osmini finala. Ukrajina se činila kao znatno lakši rival, ali je nakon 120 minuta bilo 1:1. Svi su čekali penale, ali je umesto toga Artem Dovbik doneo Ukrajincima velikih 2:1 i plasman u četvrtfinale. Šveđani su doduše pokazali veliki kvalitet, pa ih ne bi trebalo isključiti ni kao potencijalne kandidate iz senke koji bi na Svetskom šampionatu mogli da naprave nešto ozbiljniji rezultat.

Španija – Moratin „hladan tuš“ za kraj nade

Španija nije briljirala ali je „crvena furija“ pokazala dovoljno da se domogne polufinala. Završili su kao drugi u grupi, potom su u osmini finala bili bolji od Hrvatske nakon produžetka 5:3, potom su ponovo nakon dodatnih 30 minuta i penala bili bolji od Švajcarske, ali se na putu ka tronu isprečila Italija. Možda bi Španci stigli i do borbe za medalju da nije bilo Alvara Morate i njegovog očajnog penala koji je Đanluiđi Donaruma bez previše problema zaustavio.

Francuska – Kad je sekund dovoljan da od junaka stvori tragičara

Francuzi su turnir otvorili dobri, savladali Nemačku sa 1:0, ali su u narednom kolu remizirali sa Mađarima. Ipak, uspeli su nekako da se izbore za prvo mesto pošto su u završnih 90 minuta grupne faze odigrali 2:2 sa Portugalcima. To im je donelo uslovno rečeno lakšeg rivala, igrali su protiv Švajcarske, imali 3:1, ali su u završnici meča primili dva gola, nisu postigli nijedan, pa je pobednik odlučen na penalima. Uloga tragičara pripala je Kilijanu Mbapeu, koji je trenutak dekoncentracije platio eliminacijom.

Portugal – U Kristijanu Ronaldu još uvek ima „vatre“

Loša sezona Juventusa naterala je mnoge da se zapitaju da li Kristijano Ronaldo još uvek ima šta da ponudi, ali je na šampionatu Evrope to uspešno demantovao. Ne samo da je bio najbolji pojedinac svog tima i praktično jedini vukao svoju selekciju, već je zabeležio i jednu prelepu asistenciju, kada je u porazu od Nemačke 4:2 na sjajan način pronašao Dioga Žotu. Ipak, u prvom kolu nokaut faze isprečila se zahuktala Belgija, pa su Portugalci odmah po završetku grupne faze morali kući.

Nemačka – Par „bljesaka“ i meč za anale u oproštaju Krosa i Leva

Joakim Lev i Toni Kros su po poslednji put bili deo nacionalnog tima, a nažalost po „pancere“ nalet na EURO 2020 bio je kratkog daha. Nakon početnog poraza od Francuske Portugalci su savladani nakon savršene partije Robina Gosensa sa 4:2, ali je tek u završnici meča izbegnuta bruka protiv Mađarske u poslednjem kolu, pošto su mogli da završe kao poslednji da nisu golom Leona Gorecke stigli do 2:2 šest minuta pre kraja.

Već u osmini finala bio je kraj, pošto je Engleska slavila sa 2;0 na Vembliju i označila kraj jedne sjajne ere nemačkog fudbala.

Mađarska – „Laka konjica“ ponovo „drma“ Evropu

Ušli su kao autsajderi, na kraju im je bilo potrebno samo šest minuta kako bi napravili senzaciju i prošli takozvanu „grupu smrti“. Otkinut bod Francuzima, žestok otpor Portugalu koji je u periodu od 84. do drugog minuta sudijske nadoknade dao tri gola, te na kraju hrabar nastup protiv Nemačke (2:2) uz gol primljen u 84. minutu nisu bili dovoljni da Mađarskoj donesu mesto među 16 najboljih, ali jesu doveli do toga da čitav svet sa velikim simpatijama isprati ovu selekciju od koje se očekuje da naprave iskorak i budu ozbiljan takmac na Svetskom šampionatu u Kataru.

Škotska – Komšijski remi „hajlajt“ turnira

Dva bleda meča, primljen gol od Češke sa pola terena, debakl protiv Hrvatske od 3:1 nisu toliko bitni koliko izvojevan bod, uz više nego dobru partiju protiv Engleske. Nije Škotska uspela da dođe do tri boda, ali je i taj jedan dovoljno sladak da će ga navijači u ovoj zemlji sa zadovoljstvom prepričavati.

Češka – Patrik Šik, dame i gospodo – zapamtite to ime

Došao je kao nepoznat, izašao kao zvezda. Pet golova, od toga jedan blago rečeno spektakularan, pogodio je i u „nokaut“ fazi za „nokaut“ Holanđana… Češka nije imala previše ambicija, ali je utisak da su mogli i dalje, s obzirom na to da su u drugih 45 minuta protiv Danske bili znanto bolji. Ovako, uz dobar utisak moći će da se pohvale i verovatno najlepšim golom turnira čiji je glavni „akter“ upravo Šik na meču protiv Škotske.

Hrvatska – Od katastrofe u najavi do ponosa

Poraz od Engleske, remi sa Česima, pa je 90 minuta sa Škotskom bilo „biti ili ne biti“. Slavili su sa 3:1, ušli u osminu finala, gde su igrali protiv Španije. Dali su tri gola, izborili produžetak, u njemu primili dva… Kako je izgledalo na početku, „vatreni“ su u poslednja dva meča ostavili više nego dobar utisak, pa im ostaje da žale zbog propuštenih prilika protiv Španaca ili Češke.

Turska – Velika škola za dalje

Kao i Rusi, mogli su da budu iznenađenje, umesto toga tri meča, tri poraza, jedan dat gol… Trenutak koji će pamtiti je gol Kavečija u porazu od Švajcarske 3:1. Sve ostalo je za zaborav.

Švajcarska – Kad skineš „skalp“ prvaku sveta

Prolaz u top 16 su izborili protiv Turske u poslednjem kolu (3:1), da bi potom zaigrali kao u transu, nadoknadli dva gola minusa i od 3:1 došli do 3:3 protiv Francuza, a posle penala i do prolaska dalje. Ipak, drugi penali su bili kobni, Španija je „sajdžije“ poslala kući, ali će završnih deset minuta protiv Francuske ući u anale ove zemlje.

Vels – Lude formacije ponovo hit

Nisu blistali ali su prošli u osminu finala. Ipak, tamo ih je Danska „isprašila“ sa 4:0. No, ako ne na sportskoj, onda su na estetskoj strani ponovo „pobedili“. Reprezentativci Velsa su i na ovom takmičenju bili apsolutni šampioni kada su formacije za slikanje u pitanju, pa je ostao žal što smo ih videli samo četiri.

Engleska – Kejnov „diplomski rad“

Englezi su stigli do finala, ali je najblistaviji trenutak viđen u četvrtfinalu, kada je Hari Kejn od četiri gola svoje selekcije direktno doprineo kod sva četiri – dva je postigao, kod jednog izborio faul, a kod četvrtog korner iz kog se zatresla mreža.

Italija – Od „a“ do „š“

Nemoguće je izdvojiti jedan momenat. Od dva gola Lokatelija protiv Turske, preko golčine Lorenca Insinjea i intervencije Leonarda Spinacole protiv Belgije, do povlačenja Bakaja Sake koje je izveo Leonardo Bonuči u finalu i savršeno odbranjenog penala Đanluiđija Donarume… A to je tek ono što prvo pada na pamet. Uostalom, to i nije važno. Imaju pehar da se pohvale – dovoljan „hajlajt“. Bar za deo na terenu.

Ono posle je druga priča, a tu su Đorđo Kjelini i Bonuči apsolutni pobednici.