Četiri utakmice, četiri penala (jedan promašen), dva autogola, jedan pogodak petom od ukupno 18 koliko je postignuto, ukratko je rezime svega što smo videli 13. dana Evropskog prvenstva u fudbalu.

Svoj završni pečat grupnoj fazi dale su ekipe iz grupa E, odnosno F, i veliko je pitanje koji meč bi mogao da bude okarakterisan kao najzanimljiviji.

Krenimo redom – Šveđani su protiv Poljske igrali za prvo mesto u grupi, i krenuli su sjajno, poveli sa 2:0, da bi Robert Levandovski sa dva gola doneo izjednačenje i nadu da ipak mogu do čuda.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

A onda je Klason u četvrtom minutu sudijske nadoknade pogodio za 3:2 i potvrdio prvo mesto svoje selekcije.

U isto vreme, Španci su prvo promašili penal, potom do prednosti došli nakon autogola golmana Slovačke Martina Dubravke, što je bio uvod u goleadu. Španci su do kraja meča postigli još četiri gola, od čega jedan petom, i stigli do ubedljive pobede vredne druge pozicije na tabeli grupe E.

Na to se nadovezala grupa F, gde je najveća pažnja očekivano bila usmerena ka Budimpešti i meču Portugal – Francuska. Portugal je poveo sa penala, Francuska je izjednačila sa penala, Francuska je povela nakon kontre, Portugal je bio na rubu eliminacije, ali je uspeo da se iskobelja nakon što je Kristijano Ronaldo oba puta siguran bio sa bele tačke i doneo zlata vredan bod svom timu.

Spetakularna utakmica, da, ali su slavu Portugalcima i Francuzima pomutili Mađari svojom najboljom utakmicom na turniru. Pokazali su zube protiv Portugalaca u prvom kolu, zatim su odigrali nerešeno, 1:1 sa Francuskom, ali ih je najteži zadatak čekao u trećem meču – gostovanje Nemačkoj. No, šta zna „laka konjica“ šta je „pancer divizija“, pa su poveli prvo 1:0, a potom nekoliko desetina sekundi nakon primljenog gola stigli i do 2:1.

Nažalost, nisu izdržali, Gorecka je u 84. minutu doneo 2:2, pa će Nemci na megdan Engleskoj, ali su Mađari takozvanu „grupu smrti“ odigrali mnogo bolje nego što je iko očekivao, i kući odlaze svesni da ih je šest minuta delilo od ulaska među 16 najboljih.

Više o svemu ovome možete da pročitate na specijalu posvećenom Evropskom prvenstvu na portalu Nova.rs pod nazivom EURO 2020.