Dok iz Apotekarske ustanove Beograd tvrde da će antigenski testovi na koronu biti u prodaji sve dok Agencija za lekove i medicinska sredstva ne kaže drugačije, premijerka Ana Brnabić kaže da tzv. kućni testovi za koronavirus, nisu dobili odobrenje od Agencije za lekove i medicinska sredstva i da su povučeni iz prodaje.
„Imamo člana Kriznog štaba, pokrajinskog sekretara za zdravstvo koji kaže da to nije smelo da se desi, da ti testovi nisu smeli da se nađu u slobodnoj prodaji, kao i da je inspekcija na terenu, da ispituje šta se desilo i da će građani biti je li obavešteni kako se to našlo u slobodnoj prodaji“, kaže novinarka Istinomera Lana Avakumović.
Prema njenim rečima, dana nakon toga, mi smo izašli i u jednoj privatnoj apoteci kupili test koji evo ovde se nalazi, tako da testovi i dalje mogu da se nabave.
Time se, kako kaže, narušava poverenje građana u institucije u čitavoj ovoj situaciji, ali misli da se ovaj slučaj izdvaja po tome što imamo direktan rizik po zdravlje ljudi, koji se ogleda u tome što su nam članovi Kriznog štaba rekli da mi možemo da se povredimo ako se samostalno testiramo, a s druge strane se ponašamo neodgovorno ukoliko dobijemo lažno pozitivan ili lažno negativan test.
Kontradiktornost u izjavama i odlukama nadležnih je nešto što nas prati od početka epidemije. Puštanje u slobodnu prodaju kućnog korona testa, pa nakon dva dana njegovo povlačenje, samo je jedna od njih. Građani, najblaže rečeno zbunjeni.
Evo šta su rekli anketirani građani:
„Stvarno me zamara više sve to, tako da nemam više živaca sve to da čitam“, „To su prevare ljudske, finansije sve, globalna politika nema šta drugo zemlječe moj“, „Objašnjenje mi ne drži vodu, samopovređivanje itd. svako je nekad čačkao bebi uši ili sebi eventualno, možda je malo prejako poređenje, neodgovarajuće, ali mislim da nije potrebno da hirurg specijalista da vam uzima bris“, „Što bi sad ja kupovao testove da dajem pare?“, samo su neki od odgovora građana.
Da ne biste bacili 1.300 dinara i da bi brzi antigenski test na koronu ispunio svrhu dijagnostičkog sredstva, on mora da se uzme u pravo vreme i na odgovarajući način.
„Ako pacijent ima simptome bolesti, test je validan ako se uzme u prvih pet dana. Ako je pacijent bez simptoma, ako je juče bio u kontaktu sa sumnjivom osobom na virus, vrednost testa neće biti nikakva“, rekao je klinički farmakolog prof. dr Radan Stojanović.
Prema njegovim rečima, test je takav da podrazumeva da se štapić duboko gurne u nazofarings, to je jedna neprijatna i bolna procedura i smatra da samo profesionalci na pravi način mogu da uzmu uzorak, a od uzimanja uzorka zavisi i rezultat testa.
Dakle, od marta do danas, ista meta, različita odstojanja. Cilj – borba protiv korone. Sredstva razna. Poslednje od njih – brzi testovi na covid 19. Iako su iz Kriznog štaba dan nakon puštanja u prodaju, upozorili građane da ne bi trebalo da se samotestiraju, tzv. kućni korona testovi još uvek su u prodaji.
Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Đure Svilara možete pogledati ovde:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar