Povodom 160 godina od rođenja našeg istaknutog književnika, pisca, komediografa i diplomate Branislava Nušića i 100 godina od objavljivanja njegove „Autobiografije“ u Narodnom pozorištu otvorena je izložba pod nazivom „Branislav Nušić: slučaj jedne sobe“. Reč je o postavci koju zajednički organizuju Muzej grada Beograda i Narodno pozorište, a posetioci će imati priliku da pogledaju lične predmete, kao i rekonstrukciju radne sobe slavnog Nušića.
Izložba „Branislav Nušić: slučaj jedne sobe“ predstavlja uvid u legat koji se čuva u Muzeju grada Beograda, a koji je poklonila 1958. godine njegova ćerka Gita Predić Nušić. 490 eksponata iz Nušićeve radne sobe u kojoj je stvarao i boravio, decenijama kasnije govore upravo o intimnom životu čuvenog Nušića.
„Čuvaju se rukopisi Branislava Nušića od kojih je možda najznačajniji rukopis komedije „Vlast“ koju je poslednju pisao i koju nije ni završio, takođe knjižna građa, međutim posebnost legata čine primenjena i likovna umetnost naročito karikature od kojih se 50 čuva u legatu Branislava Nušića“, rekla je Marija Petrović, kustoškinja Muzeje grada Beograda.
Svojim delima je ovekovečio svakodnevnicu srpskog društva 19. i 20. veka i čini se da su njegova sociološka zapažanja i danas aktuelna. A upravo izložba posvećena majstoru reči ne prikazuje samo lične predmete pisca, već daje i priliku da uđemo u prostor njegove nekadašnje radne sobe.
„Sačuvane su mnogobrojne fotografije izgleda radne sobe na osnovu kojih može da se uradi rekonstrukcija i pored toga izložen je poseban segment odnosi se na diplomatiju Branislava Nušića u kojoj publika može da vidi čak 14 oredena koje je imao“ ističe Petrović.
Nušić je dao ogroman doprinos srpskoj kulturi, posebno teatarskoj umetnosti o čemu svedoči i činjenica da su njegova dela i danas ostala sinonim za pozorišni i književni kvalitet. Nušić je zadužio Narodno pozorište pre svega time što je bio dramaturg, bio je upravnik, prvi je dao ideju koja nije realizovana da se formira Muzej Narodnog pozorišta, osnova je pozorišni list koji je izlazio za vreme njegovog upravnikovanja. Nušić nas je zadužio naravno svojim možda pre svega komedijama jer je po tome i bio najpoznatiji i sve njegove komedije su doživele izvedbu u Narodnom pozorištu.“, rekao je Dragan Stevović, direktor Muzejna Narodnog pozorišta.
Nije bio samo izvrstan komediograf, već umeo da se našali i na sopstveni račun, pa se tako za Branislava Nušića vezuje i veliki broj anegdota – od kojih se izdvojila jedna…
„On je bio zaljubljen u gospođa Milicu, neću da kažem prezime, koja je živela na Topčiderskom brdu, ona se razbolela, ona i Nušić su bili u vezi i on je poslao svog prijatelja i lekara da je obiđe, lekar je obišao i izlečio i smuvao se sa njom. Posle izvesnog vremena bio je pozvan u Kasinu da održi predavanje o ljubavi i početna rečenica je verovatno bila inspirisana time što su u prvom redu sedeli njih dvoje – ljubav to je jedna užasna stvar u kojem izvesna gospođica voli jednog, a uda se za drugog čoveka, tog momenta su njih dvoje
ustali i napustili predavanje“, kaže Stevović.
Brojne predstave nastale po njegovim delima tokom oktobra možete pogledati u Narodnom pozorištu u okviru manifestacije „Slavimo Nušića“. A zanimljivosti, lične predmete i samu izložbu „Branislav Nušić: slučaj jedne sobe“ možete videti do 31. oktobra u foajeu treće galerije u Narodnom pozorištu.
Prilog Tee Nikolić iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Nušić je lepo zapisao da ne odustajemo od vlasti: Nikola Rakočević i Bojana Stefanović o „Autobiografiji“