Nataša Anđelić i Veroljub Zmijanac

Srbija i dalje slavi, zlatne košarkašice donele su naciji mnogo radosti, a svojim trudom, pristupom i zalaganjem pokazale kako se vole i zemlja i košarka. Isti taj sport ne tretira ih jednako kao njihove muške kolege. Zarada profesionalnih sportistkinja je manja gotovo na svim terenima, a razlika je najizraženija upravo u košarci u fudbalu. Zašto žene u sportu zarađuju i do 100 puta manje od muškaraca, da li je posredi diskriminacija ili nešto drugo i čiji trud, suze i znoj su sponzorima isplativiji, za "Probudi se" na Nova S govorili bivša košarkašica Nataša Anđelić. koju smu slušali u prenosima utakmica naših devojaka i Veroljub Zmijanac iz Sportske marketinške agencije.  

„U periodu do 2000. godine mi kao profesionalne košarkašice nismo imale potrebu da napuštamo zemlju zato što su finansijski klubovi bili dosta stabilni, finansiranje je bilo od sponzora i naši ugovori su zaista bili dovoljni da mi nemamo potrebu da napuštamo zemlju. Dosta stvari se promenilo, klubovi su počeli da se finansiraju iz lokalnih samouprava i mi smo bili primorni da svoju karijeru nastavimo napolju, gde smo bili mnogo bolje plaćeni“, rekla je Anđelić.

Kako je dodala, Rusija i Turska su i tada, kao i sada prednjačile po ugovorima u ženskom sportu. 

„Dosta plaćaju, međutim, Evropa i dalje kaska. Mi najviše, zaista. Ja ne mogu da kažem da neki klubovi kod nas imaju taj neki profesionalni odnos, možda se pojavi na neku godinu, ali je to sve onako nekako instant i nestane posle godinu, dve i još uvek ne vide interes da finansiraju ženski sport“. 

Na pitanje zašto je ženski sport manje plaćen, Zmijanac kaže da je to veza između sportiste, sponzora i brenda.

„Zato što je manje atraktivan u smislu sporiji je, nema zakucavanja, recimo kod košarke. To deluje pomalo diskriminišuće“, kaže Zmijanac.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare