U galeriji Monolog u ulici Kralja Petra možete pogledati izložbu osam mladih umetnika koji kroz svoje skulpture, slike, grafike, digitalni i modni dizajn žele da započnu stvaranje nove kulturne atmosfere u Srbiji. Šta je umetnički pokret „Neumetnost“ i zbog čega tvrde da nisu umetnici reći će nam jedna od kustoskinja izložbe, Lena Blagojević. Ona je Među nama.
Izložba je otvorena pre pet dana pod vrlo interesantnim nazivom „Nismo umetnic. Lena Blagojević, kustoškinja izložbe pojašnjvav zašto nosi takav naziv i šta posetioci mogu da vide.
„Neumetnici dokazuju da sistem umetnosti i sistem života mogu i moraju da koegzistiraju. U tom smislu, neumetnost spaja lepo i korisno, umetnost i posao“, kaže ona.
Umetnički pokret „Neumetnost“ čini grupa mladih ljudi koja se udružila sa jednim ciljem. Koji je njihov cilj?
Članovi tvrde da odbacuju tradicionalne umetničke okvire i, kroz bunt mladih umetnika, usmeravaju svoj rad ka transformaciji umetnosti, oslobađajući je kao sredstvo izražavanja i društvenih promena. Neumetnost je i više od umetničkog pokreta, to je poziv mladim umetnicima da se udruže i započnu stvaranje nove kulturne atmosfere u Srbiji. Inicijatori umetničkog pokreta „Neumetnost“ su Damjan Stevović i Luka Vladisavljević. Osim zajedničkog rada Damjana i Luke čiji je moto „Pravda za umetnost“, posetioci su bili u prilici da vide i dela Davida Đorđevića, Teodore Kokoruš, Nebojše Đurića, Marije Milić, Milice Bojanić, Damjana Smičiklasa, Dunje Savić i Teodore Jovanović.
Oni zapravo žele da promene doživljaj umetnosti kao neprofitne profesije…na koji način im vi pomažete u tome?
„Izložba ima za cilj predstavljanje mladih umetnika, kojima je ukazana prilika da neposredno po završetku akademskog obrazovanja, na samom početku svoje umetničke karijere, ostvare kontakte i poslovne mogućnosti u svetu umetnosti.Denotiranje pojma neumetnost i definicija neumetnika ne podrazumeva negiranje umetnosti, niti njeno komercijalizovanje. Neumetnost je dokaz da umetnost ne mora da se žrtvuje zarad uspeha u okviru određenog tržišnog sistema“, kaže Blagojević.
Do kada će trajati izložba i kakav prateći program je planiram tokom trajanja izložbe?
„Do 30. novembra u galeriji Monolog svakodnevno biti organizovan i prateći program koji će posetiocima ponuditi raznolike radionice, stručna vođenja i gostujuća predavanja, koja pružaju prostor za aktivno učešće zainteresovanih“, pojašnjava kustoškinja.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Snaga uma: Bojan Dimitrijević – Umetnost koja je u službi propagande je bolnija od estrade