U Srbiji i u zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu obeležava se Dan primirija, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat. 106 godina kasnije ratno žarište u Ukrajini i na Bliskom istoku ne jenjava ni uprkos rezultatima američkih izbora i ambicioznim najavama Trampa da će oba okončati. Nastavlja Dina Cepenjor, reporterka Dnevnika na TV Nova.
(U 11 sati 11. novembra 1918. godine, na svim frontovima prestale su borbe. Okončan je Prvi svetski rat i u Francuskoj je potpisano primirje između sila Antante i poražene Nemačke. Na Novom groblju u Beogradu, kod spomen-kosturnice branilaca Beograda održana je centralna državna svečanost. Vence su položili ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije Nemanja Starović, ministar spoljnih poslova Marko Đurić i predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević.
„Mi obeležavamo zvanično dane slobode pošto su datumi oslobođenja Beograda u Prvom i Drugom svetskom ratu jako blizu kalendarski, 20. oktobar i 1. novembar, to se obeležava kao dani slobode u glavnom gradu i ta dva praznika su za nas izjednačena“, rekao je Nikola Nikodijević, predsednik Skupštine Grada Beograda.
Vence su položili i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre, američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil, kao i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Vence su položili i na francuskom vojnom groblju ministar bez portfelja zadužen za dijasporu Đorđe Milićević, francuski ambasador u Beogradu Pjer Košar, kao i ostali predstavnici diplomatskog kora.
„Pre 110 godina izbio je prvi svetski rat u kome su Francuska kao i Srbija platile visoku cenu. Poginulo je milion i 400 hiljada Francuza, gotovo isto toliko Srba, radnika i civila milion i 250 hiljada, zastrašujući broj poginulih u odnosu na broj stanovnika zemlje. Francuska ne zaboravlja žrtvu srpskog stradanja i užasna stradanja koja smo zajedno podneli. Pobeda je izvojevana i zahvaljujuću Solunskom frontu“, rekao je Pjer Košar francuski ambasador u Beogradu.
Francuski predsednik Emanuel Makron dočekao je britanskog premijera Kira Starmera i zajedno su su prisustvovali komemoraciji povodom Dana primirja kod Trujumfalne kapije. Njih dvojica će takođe obeležiti 80 godina od istorijske posete bivšeg britanskog premijera Vinstona Čerčila Parizu, kako bi se pridružio tadašnjem lideru francuske posleratne vlade, Šarlu de Golu, 1944. godine, neposredno nakon što su saveznici oslobodili Pariz od nacističke okupacije. Rojters prenosi da će Makron i Starmer razgovarati o sukobu u Ukrajini, u svetlu pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD. A da Tramp nije razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, kao što je objavio Vašington post, saopštio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Tramp jeste razgovarao sa Vučićem.
„Predsednik Tramp odlično poznaje Srbiju posebno je dobro poznaje Ilon Mask koji je bio zajedno sa njim. Bio sam u prvih 10 do 15 lidera sa kojima su oni razgovarali iz sveta. To je velika čast za našu zemlju i veliki uspeh za našu zemlju i nisam ja to radio zato što je to veliki uspeh za našu zemlju to je veliki uspeh za mene lično“, kaže Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
Dok se obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu, rat u Ukrajini traje 992. dan i ulazi u fazu koju neki zvaničnici smatraju njegovom poslednjom i najopasnijom. Tramp je tokom kampanje rekao da bi mogao doneti mir u Ukrajini za 24 sata ako bude izabran za predsednika. U medjuvremenu, Ukrajina je izvela najveći napad do sada na prestonicu Rusije.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Kako se u Francuskoj obeležava Dan primirja?