Osim brojnih strukovnih udruženja koja se protive rušenju Generalštaba i izgradnji stambenog kompleksa, svoj glas su podigli i studenti. Traže da se odluke preispitaju i bez odlaganja stave van snage. Koliki je značaj zdanja u Kneza Miloša, na koji način se može sprečiti njegovo rušenje i šta bi za taj kompleks bilo najbolje rešenje? Ovo su neka od pitanja za studente koji su pokrenuli seriju predavanja o značaju Generalštaba, a ovog jutra su bili gosti jutarnjeg programa "Probudi se", to su Nikolina Đorđević, studentkinja Fakulteta primenjenih umetnosti i Ognjen Marković, student Arhitektonskog fakulteta.
Održali ste seriju predavanja, jedno od njih bilo je otvoreno za javnost, te Marković ortkriva šta on kao student arhitekture posebno ističe kada je reč o zdanju Generalštaba i zbog čega je on važan.
„Generalštab je mesto kolektivnog sećanja“, kaže on i dodaje kako njemu kao budućem arhitekti izgleda namera vlasti da Generalštab tansformiše u hotelski kompleks.
Ako uzmemo u obzir značaj Generalštaba, Đorđević otkriva kako ona kao budući konzervator gleda na odluku da se tom zdanju ukine status kulturnog dobra i to maltene preko noći.
„Zakonski čin u slučaju rušenja Generalštaba je preskočen“, kaže Đorđević i dodaje da se so statusa kulturnog dobra ne dolazi tako lako, procedura je prilično komplikovana. Ona takođe pojašnjava šta bi trebalo da se desi da bi određeno kuluturno dobro izgubilo taj status i da li se to desilo u slučaju Generalštaba.
Arhitektonski fakultet je 2022. godine, u okviru obeležavanja 125 godina od rođenja Nikole Dobrovića, arhitekte Generalštaba, raspisao studentski konkurs za idejno arhitektonsko-urbanističko rešenje njegove rekonstrukcije. Bilo je i ideja da se taj deo pretvori u memorijalni centar. Marković da je svoj sud šta bi po njegovom mišljenju bilo najbolje rešenje.
„Generalštav nije srušen, on je oštećen, on i dalje formira tu raskrsnicu“, kaže student arhitekture i dodaje da je vlada donela odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra Generalštabu i tako prekršila zakon i predviđene procedure. On pojašnjava kako je azumeo ovakvu odluku i da li se u literaturi koju proučava na fakultetu nekada video slični slučaj ili je reč o presedanu.
Đorđević priznaje da li ju je kao studenta i budućeg konzevatora obeshrabila odluka vlasti da i pored apela struke ostane pri stavu da sruši Generalštab, kao i da li je struka zakazala, zbog čega se recimo Zavod za zaštitu spomenika kulture koja se nije usprotivila odluci da npr. Beogradski sajam ostane pod zaštitom.
„Mnoge međunarodne organizacije su se usprotivile odlukama o Generalštabu i Sajmu“, ističe Đorđević.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Hotel Tramp: Generalštab na dar novom vladaru