Dr Katarina Bajec rekla je u jutarnjem programu "Probudi" da melatonin, koji su naučnici sa Klivlend klinike doveli u vezu sa lečenjem koronavirusa, utiče na to kada ćemo mi spavati i reaguje na varijacije svetlosti. Ona je navela da kada nema svetla, on se luči u većoj količni, a kada kreće više svetla da se pojavljuje, njegovo lučenje se smanjuje i mi se budimo.
„Najviše smetaju telefoni i tableti, televizor ne toliko. Sve to je plava svetlost i ona direktno loše utiče na sekreciju melatonina. Remeti tu ravnotežu koja mora da postoji i smanjuje njegovo lučenje. Mi uzmemo telefon da uđemo u san, a mi se u stvari razbuđujemo. Prema svim studijama, nije dobro uspavljivanje ni uz televizor“, rekla je dr Bajec.
Ona je navela da je čitanje knjige najzdraviji ulazak u san.
„Za melatonin je karakteristično da se najviše luči u periodu između 10 uveče i jedan i zato postoji pravilo da treba nekoliko sati pre ponoći otići na spavanje“, rekla je dr Bajec.
Ona je dodala da je san strašno bitan, jer je tokom noći melatonin strašno jak antioksidant.
„To su materije koje sve ono što je štetno čiste. Kada mi njima onemogućimo to da rade, nama sve ono što je štetno ostaje u organizmu“, navela je dr Bajec
Dr Bajec je istakla da je Klivlend klinika uradila studiju gde su na osnovu baze podataka posmatrali kakva je bila klinička slika i koji broj ljudi je bio pozitivan, u zavisnosti od toga da li su bili na suplementaciji melatonina ili su im na neki način određivali te vrednosti.
„Ustanovili su da svi oni koji su bili na suplementaciji melatonina ili koji su ga imali u dovoljnoj koncentraciji, imali su jedan optimalan imuni odgovor. Sprečen je prejak imun odgovor i oštećenje sopstvenih ćelija. Utvrđeno je da to može da bude jedna od pomoćnih terapija, ali još je rano izvoditi zaključke“, rekla je ona.
Pratite nas i na društvenim mrežama: