U Srbiji se godišnje baci više od 700 hiljada tona hrane, ali skoro svaka deseta osoba na svetu oboli od pokvarene hrane. Zato 7. juna obeležavamo Svetski dan bezbednosti hrane.

Upravo ovom temom bavi se Jelena Vučetić, reporterka jutarnjeg programa „Probudi se“. Ona je pokušala da sazna šta kažu podaaci, šta je glavni uzrok bacanja namirnica?

Slobodan Krstović, direktor za održivi razvoj „NALED-a“, uakzao je da su brojke bačene hrane na globalnom nivou izuzetno poražavajuće.

– Trećina hrane koja se proizvede nikada se ne upotrebi, prema nekih podacima oko 247 hiljada rona jestive hrane se godišnje baci u Srbiji, naravno brojke su veće ako računamo i onaj neizbežni deo otpada od hrane koji nastaje kao što su kora od banane, ljuska od jajeta. Ono što jeste prvi identifikovani problem jeste da hrana kojoj ističe rok još uvek nije zakonski regulisano kako i na koji način može da se donira da bi se ti viškovi izbegli – rekao je Kstović.

Na nekim proizvodima imamo natpis „upotrebljivo do“ dok na drugima imamo „najbolje upotrebiti do“, koja je razlika kada je zaista kraj nekom prozvodu.

– Zakon o bezbednosti hrane preopznaje upravo rokove „najbolje upotrebiti do“ i „upotrebljivo do“, znači da ovaj period između govori u prilog tome da namirnice i dalje mogu biti upotrebljene i upravo je taj rok jako važan u smislu potencijalnog doniranja hrane koje u Srbiji i dalje nije regulisano  – rekao je Krstović i doda da su oni zagovarali da se sva ova hrana donira i da se omoguće poreske olakšice onima koji doniraju takvu hranu i da se pdv na te namirnice ne plati.

Krstović je istakao da mi nismo bogato društvo i da imamo mnogo siromašnih i gladnih i da je baš zbog toga bitno da sva hrana bude maksimalno iskorišćena.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Hrana na popustu – haos u prodavnici: Šta to govori?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar