Već godinama građani i aktivisti vode bitku protiv rudnika litijuma u dolini Jadra. Nedavno je Ministarstvo zaštite životne sredine donelo rešenje na osnovu kojeg kompanija Rio Tinto može da uradi studiju uticaja na životnu sredinu. Međutim, ekološki pokret "Marš sa Drine" pokrenuo je incijativu kojom poziva građane da do 6. decembra podnesu žalbe na ovo rešenje. Zašto je rešenje ministarstva problematično, kako se mogu podneti žalbe do sutra i da li smo daleko ili blizu rudarenja litijuma u Srbiji? To su samo neka od pitanja za gošće jutarnjeg programa "Probudi se", glumicu Bojanu Novaković i Jelenu Bunić iz pokreta "Marš sa Drine",

Bojana je upozorila da je ostalo još malo vremena da se podnesu žalbe i pojasnila kako to građani mogu da učine.  Jelena objašnjava zašto je ovo rešenje Ministarstva zaštite životne sredine o obimu i sadržaju koje se odnosi na projekat „Jadar“ protiv zakonito.

Gošće „Probudi se“ objasnile su kako se odvija akcija podnošenja žalbi, pošto vidimo da su se tu priključili studenti, Proglas je takođe apleovao da se one podnesu,  ponovo se formira širok krug podrške sa ciljem borbe pritv rudarenja litijuma. Ko se sve uključio i da li je odziv dobar, otkriva Novaković.

Bunić priznaje da li je probana zvanična kominikacija sa Ministarstvom zaštite životne sredine i kako oni objašnjavaju donošenje ovog spornog rešenja.

Čuli smo da je krajni rok za prigovore u petak, te Novaković otriva šta se očekuje nakon toga i šta će biti već u ponedeljak. Da li se očekuje da MInistarstvo odgovori svakom građaninu koji podnese žalbu ili će se pak oni oglušiti o ovaj propis,

Bunić otkriva ako Ministarstvo „zagubi“ žalbe kao sa narodnom inicijativom od 38.000 potpisa, kakva će biti njihva reakcija i pojasnila da li isključuje mogućnost da vidimo scene u Beogradu koje smo videli u zgradi suda u Novom Sadu, gde se organizovano blokira njen rad.

Poslednjih dana intenzivirali su se protesti studenata. Blokirani su rektorati, brojni fakulteti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu i vama pružaju podršku sakupljanjem žalbi, čini se da dugo nismo videli ovakvu energiju kod akademaca. Bojana prisustvuje ovim protestima, tu je sa građanima  i sada otkriva da li su oni ta iskra promene i kako da tu iskru ne ugasimo.

Videli smo da su i u slučaju rudarenja litijuma pobede izvojevane na ulici. Borba na ulici čini se postaje naša svakodevica. Bunić daje svoje mišljenja da li možemo na taj način osloboditi zatvorene i zarobljene institucije.

9. Bojana, ipak i represija je konstantno prisutna. Da li poruke predstavnika vlasti, ali i ponašanje policije doprinose širenju bunta ili ipak širenju straha?

Gošće „Probudi se“ za kraj zaključuju koliko smo blizu ili daleko od rudarenja litijuma u Srbiji.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: A šta ima novo o litijumu?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar