Nebojša Romčević/Foto printscreen NOVAS

“Ako poredite Beograd od pre 20 ili 30 godina, iz ugla moje generacije, on jeste kasaba. Ovde vlada jedna vrsta skučenog pogleda na svet, palanački mentalitet koji je ophrvao grad koji je po broju stanovnika velegrad”, istakao je u emisiji “Probudi se” profesor Fakulteta dramskih umetnosti Nebojša Romčević.

Komentarišući ocene da se Beograd pretvorio u kasabu, goste emisije “Probudi se” je naveo da, ukoliko se ovaj grad u poredi sa prestonicom od pre dvadeset i trideset godina, on jeste kasaba, ali je u poređenju sa nekim drugim gradovima, koji su doživeli još goru devastaciju – velegrad.

Pročitajte još...

“U Beogradu vlada jedna vrsta skučenog pogleda na svet, palanački mentalitet koji ophrvao grad koji je po broju stanovnika velegrad, ali je po mentalitetu palanka. Strah od stranaca, stah od nepoznatog, strah od promena… Jedna vrsta kontrakulture je zavladala Beogradu i tom smislu ovaj grad jeste napravio nekoliko koraka unatrag u neku svoju prošlost sa kojom se dugo borio”, napominje Romčević, dodajući da arhitektura, odnosno arhitektnoske promene koje je doživeo Beograd proističu iz “palanačkog duha”.

“U pitanju je jedna grandomanija bez ukusa i smisla i u to ne moram da vas ubeđujem. Dovoljno je da prošetate ovim novosagrađenim betonskim pustinjama i da se u to uverite. Nije dovoljno samo ‘sprčkati’ gradski budžet, potrebno je imati i ukusa. Kod nas je, kao i uvek u palanci, ideja modernosti vezana za beton i staklo. Ideja modernosti se svodi na suzbijanje zelenih površina – asfaltirajmo sve da bismo bili velegrad. Iz palanačkog ugla, pretpostavka je da su velegradi ‘betonske džungle’“.

Kometarišući novopostavljeni spomenik Stefanu Nemanji na Savskom trgu, Romčević je objasnio da svaki spomenik, arhitektonski, urbanistički i vajarski predstavlja neku izjavu.

“Pitanje je šta želite da kažete sa tim spomenikom na tom mestu. Meni se čini da je u pitanju nedefinisan spomenik posvećen Stefanu Nemanji. On je isto tako mogao da bude spomenik posvećen Stefanu Dečanskom. Pitanje je zašto je ideja srpskih vladara povezana sa isključivo sa idejom njihovog ratničkog dela, a ne prosvetiteljskog. Oni nisu isključivo ‘vitlali mačem’. Nekako se vidi da je sve to veoma zbrzano, kao i sve odluke našeg gradonačelnika Kvimbija. Uređenje centra grada bi trebalo da bude i pitanje konsenzusa svih građana, a ne nametanja svog neukusa i volje”, poručio je Romčević.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare