Policija i tužilaštvo obraćaju posebnu pažnju na objave na internetu koje najavljuju bilo koje nasilje i odmah reaguju pronalaženjem te osobe, pretresom stana i u skladu sa zakonom eventualnim zadržavanjem do 48 sati, radi upućivanja predloga sudu za određivanju pritvora, to je rekao tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković. Društvene mreže, video snimci, čet grupe koje promovišu i podržavaju nasilje ovih dana se navode kao jedan od glavnih malignih uticaja na porast nasilja u društvu, naročito među maloletnicima.

Gošća sinoćneg Dnevnika na TV Nova bila je psihološkinja Ana Mirković, jedna je od osnivača Instituta za digitalne komunikacije, ali i dugogodišnja savetnica na projektima koji se bave digitalnim nasiljem u Srbiji. Ona je pokušala da pojasni kako sa psihološke strane efekte ima reagovanje policije i specijalnog tima na svaku objavu na internetu.

– To nije lep efekat, mi smo sada u stanju traume i kod nas su svi mehanizmi kognitivni i racionalni negde pritajeni i samo su nas obuzele te emocije i u tom stanju, postoje neke žlezde amigdale, koje nam daju mogućnost periskopskog vida, mi smo samo fokusirani na ono što je problemska situacija bez da vidimo rešenje. U ovom trenutku kada su svi fokusirani na problem, mi problem činimo još većim, time što zastrašujemo, pretimo. To su deca, ja mnogo radim sa njima, deci prvo treba edukacija, treba da ih osnažite, oni pišu fraze, reči i rečenice koje ne razumeju – rekla je Mirković.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Vršnjačko nasilje sve masovnije i brutalnije: Kako se danas vaspitaju deca?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar