Obilne padavine proteklih dana pogodile su veliki deo Srbije, pa je došlo do izlivanja reka i poplava, a u 52 opštine proglašena je vanredna situacija. O tome zašto nam se ponavljaju iste greške, u emisiji "Pokreni se" na TV Nova govorio je klimatolog i profesor na Fizičkom fakultetu dr Vladimir Đurđević.

Prema rečima profesora, moramo da se prilagodimo novim klimatskim uslovima i ne možemo da gradimo mostove kao pre nekoliko decenija, što on ističe kao glavni razlog zbog kojih dolazi do ovakvih poplava. Kao drugi razlog, dr Đurđević navodi infrastrukuru koja se ne održava.

PROČITAJTE JOŠ

„To se vidi, pa je ljudima lakše da pričaju o neočišćenim kanalima, đubretu u njima, i tako dalje. Ali glavni razlog je taj što kiša koja sada pada, nije ista kao kiša od pre 50 godina. Sada za kraće vreme padaju veće količine i još može da se naređa da nekoliko dana zaredom imate tako ekstremne padavine. Kod nas ima duplo, negde i više, dana u kojima imamo intenzivne padavine – padne više od 30 ili 40 litara po metru kvadratnom. U tim ekstremnim uslovima, i indfrastruktura za odbranu od poplava treba da bude ekstremnija, bolje pripremljena, kanali ne treba samo da se očiste, već da se prošire bedemi, na nekim mestima verovatno i podignu“, kaže dr Đurđević.

Celo gostovanje pogledajte u videu na početku teksta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar