Pretnja sankcijama-upozorenje uz prismotru?
foto nova s tv

Krajem oktobra pred Kongresom SAD održano je saslušanje gde je na pitanja odgovarao Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik američkog predsednika za Zapadni Balkan. Kongresmeni su naročito interesovanje, kad je u pitanju Srbija, pokazali u delu koji se odnosi na stanje medija i demokratije, ali i o pregovorima sa Prištinom.

Reporter: Đuro Svilar

Grupa američkih kongresmena zatražila je od predsednika SAD Džozefa Bajdena da razmotri uvođenje sankcija onima koji destabilizuju Zapadni Balkan. Srbija je pod lupom zbog nekoliko razloga, među kojima su i nepošteni izbori. Kongresmeni su od Gabrijela Eskobara, specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan,zahtevali sprovođenje konkretnih mera.

Postoje izveštaji o pogoršanju situacije, kad su u pitanju slobodni izbori u nekim delovima Balkana, uključujući i Srbiju. Dok čekamo parlamentarne i predsedničke izbore sledećeg proleća, zanima nas u kojoj meri je administracija SAD angažovana u ostvarivanju uslova za slobode i fer izbore?

Osim izbora, tu su i korupcija, pritisci na medije i pregovori sa Prištinom. Predsednik Srbije Aleksandra Vučića u svom stlu reagovao je na optužbe.

„U tom saopštenju se govori o tome da je Srbija kriva i destabilizujući factor na zapadnom Balkanu, pa zar vam to već nije dovoljno. Meni da zamrznete račune, nisam ja Đilas i Šolak. Ovu rezoluciju je potpisalo četiri ili pet, ili koliko, kongresmena iz Demokratske stranke. Gotovo je jednopartijska. A naravno da ćemo da razgovaramo i sa ovim ljudima i sa svima da im ukažemo na to šta je tajkunski posao i ko je zaista korumpiran. Videće te u narednih mesec i po dana koliko će kongresmena da potpiše srpsku rezoluciju. Mnogo veći broj od toga“ rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

I ostatak SNS problem je prebacio na priču o Draganu Đilasu i njegovoj posetiu Americi, a najdalje je otišao Nebojša Bakarec. I pored takvog manevra sledi pitanje: Kakve bi sankcije Amerika mogla da nametne Vučiću, ako Bajden prihvati zahteve grupe kongresmena?

„Ovde je očigledno jedna grupa kongresmena odlučila da podseti predsednika Bajdena da je možda vreme da primeni svoju izvršnu naredbu, i zbog toga su ilustracije interesantne, Pink, Telekom, generalno nacionalizam, ali vrlo stidljivo. Glavni argument za sankcije je nepriznavanje mirovnih sporazuma, veličanje ratnog zločina i zločinaca, to se ne spominje za sada“ kaže Dušan Janjić.

„Sedmorica kongresmena ne prave nikakvu štetu i ne prave nikakvu zabludu o tome kakvo je stanje medija u Srbiji, kakav je nivo korupcije u Srbiji, šta Beograd, odnosno predsednik Vučić radi na destabilizaciji zemalja u region, počevši od Makedonije kada je Zaev dolazio nav last, pa onda imamo Crnu Goru, pokušaj navodnog ubistva predsednika, pa onda promena vlasti u Crnoj Gori, konstantna tenzija na severu Kosova i onemugućavanje dolaženja do konačnog rešenje u Bosni i Hercegovini“ smatra Naim Leo Beširi, politikolog.

A pomenuti Eskobar upravo je danas građane Bosne i Hercegovine uveravao da tamo rata neće biti, međutim o zahtevima sedmorice američkih kongresmena nije govorio.
Od američke ambasade u Beogradu, tražili smo komentar. U jednoj rečenici, uputili su nas na kancelarije kongresmena koji su i potpisali pismo.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

BONUS VIDEO: Najava Novina NOVA za 9. novembar

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar