O aktuelnim temama u jutarnjem programu "Probudi se" razgovaramo sa dopisnicom TV Nova iz Novog Sada, Sanjom Ignjatović Eker.
Prošlo je 100 dana od rušenja nadstrešnice u Novom Sadu i stradanja petnaestoro ljudi, dvoje je još u teškom stanju, sto dana studenti i građani ne odustaju od zahteva da se sazna istina. Ignjatović Eker svedoči koliko se Novi Sad promenio u ova tri i po meseca.
Juče je blokirana Gazela, studenti iz Kragujevca trčali su štafetni maraton do Beograda, blokirana je naplatna rampa u Nišu, raskrsnice u Novom Sadu, protesti su održani i u brojnim drugim mestima. Novinarka i reporterka TV Nova analizira po čemu su ovi protesti drugačiji od svih prethodnih.
„Novi Sad se promenio i nikada neće biti isti, a to osete i ljudi koji dolaze u grad“, kaže Ignjatović Eker.
Pre nedelju dana organizovana je blokada mostova i dolazak studenata u Novi Sad o čemu je i ona izveštavala. Mnogo se plakalo, mnogo se grlilo, te Ignjatović Eker daje svoje mišljenje hoće li mladi uspeti da preokrenu međuljudske odnose.
Tih dana društvene mreže bile su pune šaljivih izjava, kao „u redu je nisu knedle, gomboce su“ ili „može i gornjak i teksas jakna“, (Dnevnik – gari tebra) kao svojevrsni signali „pomirenja“ Beograda i Novog Sada, gošća „Probudi se“ dodaje da li se sad Novi Sad sprema u pohode Kragujevcu.
„Mladi su preokrenuli međuljudske odnose. Postoje razlike u mestima u Srbiji, ali smo sada svi zajedno“, kaže Ignjatović Eker koja je sa još nekoliko kolega nagrađena zbog izveštavanja sa protesta, Nezavisno društvo novinara Vojvodine prepoznalo je posvećenost i profesionalizam. Sa druge strane, kolege iz javnih servisa kao da se bude, ali sporo i gotovo neprimetno. Na RTS-u je došlo do malog otvaranja, izveštava se o studentskim akcijama, ali prosečan gledalac i dalje ne zna ništa o svim prethodnim aferama koje su dovele deo ovakvog stanja u društvu.
Sinoć je ponovo emitovan slobodan dnevnik ispred RTV-a, te Ignjatović Eker komentarliše da li je to dovoljno i kakav je njen odnos prema javnim servisima
„Izveštavanje RTS-a o protestu u Novom Sadu je bila svetla tačka“, smatra ona.
Novinarka otkriva da li se oseća da je gradonačelnik Milan Đurić podneo ostavku. On je suštinski nepoznat političar, i nevažan onima koji nisu Novosađani, a ipak se dugo opirao tome da podnese ostavku, te Ignjatović Eker ističe da li njoj i njenim sugrađanima njegova ostavka znači bar malo više nego nama kojima ne znači ništa. Ona takoše dodaje i kako gleda na pad vlade navodno zbog prebijanja studentkinje. I premijer Miloš Vučević je bio ranije gradonačelnik Novog Sada, i sada je kao lider SNS-a priznao da su batinaši izašli iz sedišta njegove stranke i bejzbol palicama napali studente, i on je podneo ostavku – i ništa? Ignjatović Eker komentariše da li je ipak ovo naznaka neke promene.
Vlast dakle očito zahteve ne želi da ispuni, ali zato radi ono što najbolje zna- prebacuje se na neku novu temu, pravu ili izmišljenu. Na primer, za Novi Sad se najavljuje veliki skup za Dan državnosti i na tom svojevrsnom kontramitingu treba da bude usvojena nekakava „Vojvođanska deklaracija“. Ignjatović Eker daje svoj sud ko to želi „Vojvodinu republiku“ i da li je ikoga osim Aleksandra Vučića čula da to izgovara.
Ako znamo da je tako prošle godine održan „Svesrpski sabor“ na kojem je isto tako doneta deklaracija koja ne znači ništa, Ignjatović Eker dodaje da li i na ovo gleda kao na predstavu.
Za kraj novinarka otkriva kakav rasplet očekuje i hoće li se institucije na kraju ohrabriti pa makar iz straha da „riba smrdi od glave, al se čisti od repa“.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – „Ovo ne može ostati na ulici, neko će morati povesti političke promene“: Hrvatski novinar Tomislav Kukec o dešavanjima u Srbiji